ابراهیم فتح اله زاده در حاشیه طرح استعداد یابی والیبال در گفت و گو  با خبرنگار ایپنا آذربایجان غربی آذربایجان غربی با اشاره به این طرح گفت: طرح استعداد یابی والیبال را به صورت علمی و حرفه ای از سال ۸۶ در آذربایجان غربی آغاز کردیم.

وی ادامه داد: طرح استعداد یابی والیبال در ۳ فاز جداگانه شامل: پیکر سنجی نو آموز برای پیش بینی قد و شرایط فیزیکی، تست های مهارتی جهت آمادگی اولیه و در نهایت ورود افرادی که نمره ایده آل به دست آورده اند به طرح دو ساله آموزش والیبال زیر نظر هیات والیبال استان انجام می گیرد.

وی تصریح کرد: این افراد به صورت ۳ ماهه در تست ها و غربالگری های جسمانی، شناختی و مهارتی وارد شده و داده ها به روش علمی آنالیز می شوند.

وی گفت: در طول ۲ سال نفرات منتخب به نصف تعداد اولیه تقلیل یافته و وارد تست ها و تمرینات تخصصی تر شده و سر انجام به رده قهرمانی و حرفه ای کشور اعزام می شوند.

وی در ادامه به موفقیت های این کمیته اشاره کرد و گفت: حضور بازیکنانی چون توخته، فلاحت خواه و شریفی نتیجه طرح های استعداد یابی از سنین پایین در آذربایجان است.

دبیر کمیته علمی و استعداد یابی والیبال آذربایجان غربی با اشاره به آمار شرکت کنندگان در طرح استعداد یابی رایگان والیبال گفت: خوشبختانه از نظر فیزیکی و دوران رشد، میانگین رشد عالی برای ۱۵ نفر از شرکت کنندگان که از نظر آناتومی بدن ویژگی های منحصر به فرد دارند وجود دارد.

وی افزود: ۴۰ نفر نیز در بازه میانگین رشد متوسط و دیر بلوغ هستند که برای کمیته استعداد یابی موثر و امیدوار کننده هستند.

فتح اله زاده خاطر نشان کرد: در کل اهداف استعداد یابی با توجه به زیرساخت کم ورزشی در کشور های در حال توسعه این است که بتوانیم افراد مستعد را از سنین پایه ویژه برای رشته های ورزشی تخصصی شناسایی کنیم.

وی در پایان در رابطه با همکاری با سایر نهاد های مرتبط در طرح استعداد یابی والیبال گفت: هیات والیبال آذربایجان غربی همکاری های لازم را انجام داده ولی نامه ای که وزارت ورزش و جوانان به آموزش و پرورش فرستاده بود به مدارس نرسیده است.