صابر چهره قانی:فصل جدید لیگ برتر والیبال باشگاه های کشور از واپسین روزهای مهرماه در سراسر کشور و با حضور ۱۲ تیم آغاز شد که البته آغاز خوبی را برای شهرداری ارومیه به همراه نداشت.
پیش از آغاز فصل، تیم والیبال شهرداری ارومیه که همواره داعیه دار قهرمانی بوده است و با هزینه های هنگفتی هم که برای آماده سازی آن انجام می شود، باید هم اینگونه می بود، با حاشیه های زیادی دست و پنجه نرم کرد که از مصاحبه رئیس هیات والیبال استان گرفته تا پاسخ شخص شهردار ارومیه و تهدید تیم مدیریتی شهرداری ارومیه مبنی بر بستن قرارداد بازیکنان در فدراسیون فوتبال بخشی از آن بود.
برخوردهای حاشیه وار والیبال ارومیه که قدمتی به درازای تاریخ این رشته در شهر دارد، همواره سایه سیاهی بر روی والیبال این شهر گذاشته وتوانسته نیروی اصطکاکی قوی برای قوه محرکه والیبال پرطمطراق ارومیه باشد ولی امسال این حواشی قابل توجه بود و می رفت که نخستین فصل بدون ارومیه لیگ برتر را رقم بزند.
با همه این حواشی، فصل جدید لیگ برتر از ۲۸ مهرماه مثل دیگر ۱۱ تیم برای ارومیه نیز آغاز شد ولی بنا به هر علتی نتوانست آغاز خوبی برای شهرداری ارومیه باشد.
۲ باخت پی در پی سه بر یک مقابل رقبای اصلی تیم و همچنین نمود ظواهری از ناهماهنگی تیم به ویژه با حضور سرمربی و برخی از بازیکنان جدید، هواداران والیبال ارومیه را مایوس کرد تا جایی که برخی از هواداران و صاحب نظران، این فصل را اولین فصلی دانستند که تیم ارومیه داعیه قهرمانی و حتی رسیدن به جمع چهار تیم را نمی تواند داشته باشد.
با این وجود تیم شهرداری ارومیه سه بر پشت سرهم هر چند در مقابل تیم های ضعیف به دست آورد که زمینه ساز امیدواری شدند ولی باز هم در حرکت سینوسی خود، ۲ باخت عجیب مقابل تیم های سایپا و به ویژه شهرداری تبریز داد تا نتواند خواسته هواداران را برآورده کند.
نکته عجیب در بازی آخر تیم شهرداری ارومیه که با تیم شهرداری اراک در ورزشگاه ۶ هزار نفری برگزار شد، این موضوع بود که هواداران پرشور ارومیه ای استقبال چندانی از تیم نکردند و این بازی تنها با حضور ۲ هزار نفر و با نمود عینی صندلی های رنگارنگ خالی شده در سالن غدیر، برگزار شد هرچند که این دیدار با برد شیرین و قاطع ارومیه ای ها همراه بود.
با وجود همه این توصیف ها، تیم شهرداری ارومیه در حال حاضر با چهار برد از هشت بازی در رده پنجم جدول قرار دارد و با توجه به بازی های پیش رو، گمان می رود که رده بهتری را نیز در پایان نیم فصل به خود اختصاص دهد و بتواند همچنان به جمع داعیه داران قهرمانی بپیوندد که برای رسیدن به این امر، حمایت همه جانبه از تیم ضروری است.
تیم شهرداری ارومیه امسال با استفاده از مربی خوب خارجی و ترکیبی از بازیکنان بومی، ایرانی غیربومی، خارجی، جوان و با تجربه پا به عرصه رقابت ها گذاشته و نباید اجازه داد که این ترکیب جدید مربی و بازیکنان، مایوس از ادامه رقابت ها شوند چراکه این امر لطمه زیادی به تیم وارد می کند.
ورزش ایران ضربه های زیادی از بی صبری مسئولان و هواداران متحمل شده که نمودهای عینی بسیاری بر این مدعا می توان یافت که از جمله آنها اخراج ایویچ از سرمربیگری تیم ملی فوتبال است که پس از آن، همه صاحب نظران بر این اعتقاد بودند که حتی صعود ایران به جام جهانی ۹۸ فرانسه حاصل آموزه های ایویچ بود.
هرچند شاید مقایسه تراویسا با ایویچ و مقایسه بازیکنان فعلی شهرداری ارومیه با کریم باقری، مهدی مهدوی کیا، علی دایی، خداداد عزیزی و احمدرضا عابدزاده، قیاس مع الفارغی باشد ولی این قیاس در کنار قیاس لیگ والیبال ایران با جام جهانی فرانسه نمی تواند زیاد نامناسب به نظر برسد.
با این تفاسیر و با وجود انتقادهایی که در خصوص روش بازی تیم والیبال شهرداری ارومیه و تفکرات سرمربی شنیده می شود، برای شکوفایی بیشتر والیبال و ورزش شهر ارومیه ما ناگزیر به همراهی بیشتر با تیم فعلی والیبال ارومیه هستیم.
هرچند باید در نظر داشت که تیم شهرداری ارومیه می توانست بومی تر از این باشد و بازیکنان بومی و جوان بیشتری را از ارومیه و حتی دیگر شهرهای استان به خدمت بگیرد ولی با این کادر فنی و بازیکنان نیز می توان آینده ای خوب را برای شهرداری ارومیه متصور بود البته با این شرط که ثبات و استفاده از تجربه های سرمربی خارجی و توان بازیکنان بومی در صدر برنامه های مسئولان باشد و پیشکسوت های این رشته نیز بتوانند در کنار هم برای اعتلای والیبال ارومیه همکاری کنند.