ظهر امروز، اولین گفتگوی ویژه خبری با حضور سرکار خانم امینه خجسته، ریاست هیأت ورزش هاکی خوزستان در دفتر خبرگزاری ایپنا واحد خوزستان انجام شد.

به گزارش خبرگزاری ایپنا واحد خوزستان: ظهر امروز، مصاحبه ای پیرامون برنامه ها و ایده های جدید سرکار خانم امینه خجسته، ریاست جدید هیأت هاکی خوزستان در دفتر خبرگزاری ایپنا واحد خوزستان برگزار شد.
خبرگزاری ایپنا واحد خوزستان ضمن عرض تبریک و تهنیت خدمت سرکار خانم امینه خجسته بمناسبت انتصاب ایشان به سمت ریاست هیأت هاکی خوزستان و آرزوی توفیق و موفقیت روزافزون و رسیدن به مدارج عالی، پیرامون وضعیت هاکی در خوزستان، گفتگویی به شرح ذیل ترتیب داد:

سرکار خانم خجسته، ضمن عرض خیرمقدم و خسته نباشید در راستای زحمات بی شائبه جنابعالی در امر ورزش بخصوص ورزش هاکی در خوزستان،

_لطفاً تاریخچه ای از وجود ورزش هاکی در خوزستان بفرمایید؟

-عرض سلام و تسلیت بمناسبت وقوع زلزله در کرمانشاه و ابراز همدردی با خانواده های داغدیده و مصدومان.
ورزش هاکی در دهه ۵۰ برای اولین بار توسط کارگران و کارکنان شرکت نفت در مسجدسلیمان، با حضور انگلیسیها بر سر چاه های شرکت نفت اتفاق افتاد و اولین ضربه هاکی در ایران، در شهر مسجدسلیمان و استان خوزستان زده شده و پس از آن با تشکیل تیم در تهران بصورت حرفه ای شناخته شد و این ورزش در ابتدا به شکل هاکی چمن در خوزستان و تهران در دهه تا۵۰ تا دهه ۷۰ بازی می شد و در سال ۷۸ برادرم زنده یاد حاج سالم خجسته فعالیت رسمی خود را در فدراسیون هاکی آغاز کردند و سمت های مختلفی در این فدراسیون، من جمله دبیر هیأت هاکی و همچنین مدیریت گزینش اعضای تیم ملی هاکی ایران برعهده ایشان بود. و از پیشکسوتان ورزش هاکی به شمار می رفتند. زنده یاد حاج سالم خجسته، زحمات زیادی را برای گسترش و ترویج این ورزش بخصوص در خوزستان انجام دادند و جا دارد یاد ایشان را بعنوان پیشکسوت هاکی گرامی بداریم. بعد از دهه ۸۰ این ورزش بصورت هاکی سالن رونق گرفت و در حال حاضر، تیم هاکی ایران، برای هفتمین بار قهرمانی جام‌ ملتهای آسیا شد و خوشبختانه هم اکنون عازم آلمان برای شرکت در مسابقات بین المللی جام ۲۰۱۸ هستند.

_سرکار خانم خجسته، لطفاً از چگونگی آشنایی خود با ورزش هاکی بفرمایبد؟

_ بنده در سال ۷۵_۷۶ پس از مهاجرت به تهران، با مرحوم جناب آقای حاج سالم خجسته برای ادامه تحصیل و فعالیت در این ورزش از سن ۱۲، ۱۳ سالگی فعالیت خود را در این ورزش شروع کردم و پا به پای ایشان در جلسات تمرین هاکی حضور داشتم نه تنها در جلسات تمرین هاکی بانوان بلکه در تمرینات هاکی آقایان نیز حضور داشتم و از نزدیک با اعضای فدراسیون هاکی و هیأت هاکی که همگی افرادی خوزستانی بودند، آشنایی داشتم. اعضای فدراسیون و هیأت هاکی که همگی هم دوره ای و همکلاسی برادر مرحومم زنده یاد حاج سالم خجسته بودند و در اولین دانشکده تربیت بدنی تهران در امجدیه به تحصیل می پرداختند و جا دارد همین جا از تمامی پیشکسوتان جناب آقای سهامی، آقای دونلو و خانم تهرانچی، برادر مرحومم زنده یاد حاج سالم خجسته که در دهه ۷۰ زحمات زیادی کشیدند و اقدامات مهمی در راستای پیشرفت این ورزش انجام دادند تقدیر و تشکر کنم و در آن زمان هاکی چمن رونق داشت که در حال حاضر، هاکی سالن رونق گرفته است و جا دارد از جناب آقای شفیع، ریاست فدراسیون که زحمات بی شائبه ای برای این ورزش کشیدند.

_ با توجه به وضعیت بد هاکی در چهار سال گذشته، لطفاً دلیل بی‌توجهی و راکد بودن هیأت هاکی، آیا این قصور و کاستی از مسئولان بوده است؟

_ قابل ذکر است که در دوره گذشته مسئولان مخصوصاً رئیس فدراسیون هاکی بسیار پیگیر رفع نواقص و مشکلات ورزش هاکی بودند و از مسائل و مشکلات هیأت ورزشی هاکی خبر داشتند و تلاشها اقدامات لازم را انجام دادند که متأسفانه بدلیل وجود اختلاف نظر، بدلایلی این تلاش ها بی نتیجه ماند .
لازم به ذکر است که کمیته داوران، و همینطور کمیته مربیان جناب آقای زمانی، پیگیر رفع نواقص و برطرف کردن مشکلات هیأت بودند که متأسفانه بدلیل یک سری اختلاف نظرات، در دوره گذشته این ورزش جایگاه خوبی در بین دیگر ورزش ها در استان نداشت و متأسفانه در سه سال گذشته، با فوت برادرم زنده یاد حاج سالم خجسته، یکی از پیشکسوتان فعال این ورزش، از طرف مسئولان گذشته، توجه خاصی به این ورزش صورت نگرفت و دچار بی مهری و بی توجهی مسئولان و همینطور دلزدگی ورزشکاران شدیم و متأسفانه شاهد راکد بودن این ورزش و عدم وجود قهرمانی در خوزستان بودیم.

_ لطفاً مشکلات و نواقص این ورزش را در حال حاضر بفرمایید؟

_ خوشبختانه در حال حاضر با توجه به توجه خاص جناب آقای حیدری، و جناب آقای نصیری نسبت به این ورزش و وعده کمک و همکاری و تأکید ویژه جناب آقای حیدری که مسئولان از هیچ ورزشی غافل نشوید، آینده خوبی را برای این ورزش پیش بینی می کنم و بنده با توجه به تعصب خاصی که نسبت به این ورزش بخاطر زنده یاد حاج سالم خجسته، برادر مرحومم دارم خودم را موظف به پیگیریهای لازم در این ورزش می دانم و از هیچ تلاش و زحمتی دریغ نمی‌کنمو با توجه به تأکید جناب آقای حیدری مبنی بر کمک و حمایت کلیه مسئولان نگرش مثبتی نسبت به توسعه و پیشرفت این ورزش دارم. جا دارد تشکر ویژه داشته باشم از جناب آقای نصیری که از روز اولی که وارد دفتر ایشان شدم و مرحوم برادرم رو می شناختند و ارادت داشتند و از سابقه خانوادگی بنده آگاه بودند و همینطور آشنایی با برادرم جناب آقای احمد خجسته از بازیکنان قدیمی هاکی و مربی بسکتبال و همینطور برادرم محمد خجسته که از بازکنان و مربیان بسکتبال هستند و در گذشته از هاکی بازان خوزستانی بوده اند و متأسفانه بدلیل بی توجهی و بی مهری نسبت به این ورزش دچار دلزدگی و به ورزش بسکتبال گرایش پیدا کردند و همینطور پدر عزیزم که از هاکی بازان دهه ۵۰ و بسکتبالیست دهه ۶۰ بودند که جای قدردانی و تشکر ویژه هست از زحمات پدر گرانقدرم که زحمات بسیاری را برای ما کشیدند.

_ سرکار خانم خجسته، لطفاً برنامه و ایده های در نظر گرفته جهت رونق دهی ورزش هاکی خوزستان را بفرمایید؟

۱. جذب اسپانسر و سرمایه گذار، تأمین بودجه و اعتبارات جهت رشد و توسعه ورزش هاکی
۲. کمیته تشکیل استعدادیابی و استعداد پروری
۳. توجه به وضعیت نامطلوب داوران و مربیان
۴. دعوت از مربی برتر هاکی کشور به خوزستان
۵. دورهٔ بازآموزی هم برای بازیکنان، هم برای مربیان و داوران
۶. انعقاد قرارداد با سالن چند منظوره ورزش های همگانی
۷. به روز رسانی تکنیک ها،اطلاعات و آموزه های ورزش هاکی در بازیکنان، مربیان و داوران
۸. خریداری وسایل ورزش هاکی با پیگیری های لازم و کسب اعتبار
۹. برگزاری نمایشگاه های مختص هاکی و دعوت از پیشکسوتان و ثبت نام علاقمندان و دوستداران این ورزش
۱۰. هماهنگی با باشگاه های مختلف جهت برگزاری مسابقات محلی
۱۱. برگزاری مسابقات در دهه فجر

_سرکار خانم خجسته، لطفاً کمبودها و مشکلات فعلی ورزش هاکی را بفرمایید؟

۱. عدم وجود سالن ورزشی مختص این ورزش
۲. عدم وجود اعتبار تخصیص یافته به این ورزش در دوران گذشته
۳. عدم وجود تجهیزات ورزشی با توجه به گران قیمت بودن تجهیزات ورزش هاکی
۴. عدم وجود اسپانسر و سرمایه گذار البته اقداماتی در این زمینه شده و منتظر نتیجه و جواب هستیم
۵. عدم برگزاری کلاسهای مربیگری و داوری در گذشته

خبرنگار: زهرا نجفی
عکاس: مهدی کاظمینی