کمیته ملی پارالمپیک روسیه باید نشان بدهد که بدون دخالت خارجی در حال انجام اقدامات ضددوپینگ است تا بتواند به عرصه ورزش معلولان بازگردد.

به گزارش خبرگزاری ایپنا، ورزشکاران معلول روسیه پس از رسوایی دوپینگ از سوی کمیته بین‌المللی پارالمپیک از حضور در بازی‌های پارالمپیک ریو محروم شدند.

اکنون کمیته بین‌المللی پارالمپیک با همکاری آژانس جهانی ضد دوپینگ استانداردهای جدیدی را وضع کرده است. یک کارگروه انتخاب شده تا در این خصوص با کمیته ملی پارالمپیک روسیه کار کند.

یکی از استانداردهایی که باید برای بازگشت روسیه به ورزش در نظر گرفته شود، این است که این کشور باید برای یافته‌های گزارش «ریچارد مک‌لارن» همکاری‌های لازم را به عمل بیاورد.

طبق گزارش این پروفسور کانادایی، وزارت ورزش روسیه حد فاصل سال های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ در نمونه های دوپینگ ورزشکاران این کشور دستکاری کرده است.

این گزارش مشخص کرده که ۲۷ نمونه از آزمایش ها دستکاری شده‌اند که پنج تای آن مربوط به پارالمپیک تابستانی است.

کمیته بین‌المللی پارالمپیک همچنین مدارکی یافت که نشان می‌داد نمونه آزمایش های پارالمپیک زمستانی ۲۰۱۴ سوچی عوض شده بودند و برای همین دستور به بررسی مجدد نمونه‌های سوچی داد. روسیه قرار بود در بازی‌های پارالمپیک ریو با ۲۶۷ ورزشکار در ۱۸ رشته شرکت کند اما به دلیل رسوایی دوپینگ از حضور در این رقابت‌ها محروم شد. کاروان این کشور در پارالمپیک ۲۰۱۲ لندن با ۳۶ مدال طلا، ۳۸ نقره و ۲۸ برنز پس از چین در جایگاه دوم ایستاد. در ریو، چینی‌ها دوباره اول شدند و این بار بریتانیا بود که جای روسیه را در رده دوم گرفت.

پس از کنار گذاشته شدن روسیه از پارالمپیک ریو، این کشور رقابت‌های سه روزه‌ای تحت عنوان «پارالمپیک جایگزین» را در مسکو برگزار کرد.