صبح دیروز، جلسه امور جوانان با محوریت اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال در استانداری اهواز با حضور مسئولین استانداری، و دیگر مسئولان اهواز برگزار گردید.

به گزارش خبرگزاری ایپنا واحد خوزستان: صبح دیروز، جلسه ای پیرامون مسائل و مشکلات مختلف جوانان با حضور مسئولان رده بالای استانداری خوزستان و دیگر شهرستانهای استان،با محوریت اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال در سالن اجتماعات استانداری خوزستان برگزار گردید.
جناب آقای افشین حیدری، مدیر محترم کل اداره ورزش و جوانان استان خوزستان، پیشاپیش ضمن تسلیت بمناسبت أربعین حسینی و همچنین خیرمقدم و قدردانی جهت حضور مدیران و فرمانداران شهرستان ها، به مسائل و مشکلات جوانان پیرامون امور ورزشی و رسیدگی به این امر مهم کردند و از حاضرین در جلسه درخواست کردند که نظرات و پیشنهادات مفید خود را پیرامون امور جوانان بیان کنند.
جناب آقای حرج چلداوی، معاون مدیر کل آموزش و پرورش استان خوستان، ضمن قدردانی از جناب آقای افشین حیدری و عرض سلام و ادب و احترام و تسلیت بمناسبت أربعین حسینی و کسب اجازه جهت ارائه عملکرد آموزش و پرورش پیرامون اشتغال جوانان در این سازمان صحبت نمودند و خاطر نشان کردند که بحث اشتغال و آنچه که مربوط به حیطه ما در امور جوانان است خدمتتان اعلام می کنم.
استان خوزستان با حدود ۶۵۰۰۰ پرسنل و دارای حدود ۱۵۰۰۰ معلم، بیشترین کمبود را در سطح کشور داراست. دلایلی از قبیل جنگ تحمیلی، و مهاجرتها و اخیراٌ هم شرایط بد جوی و ریزگردها و مسائلی از این قبیل باعث شده است که مهاجرت معلمان عزیزمان به استانهای همجوار زیاد شده است و طی این سال های اخیر متقاضیان انتقال به خارج از استان، سال به سال بیشتر شده است. همین رقم را با آذربایجان اگر مقایسه کنیم ۲۰۰ نفر است و یا خراسان رضوی ۵۰۰ نفر است که متأسفانه ما از یک طرف جذب نداریم، که طی ۴ سال آینده، حدود ۱۰۰۰۰ نفر بازنشسته می شوند و طی ۴ سال آینده، نیاز ما به نیرو، به بالای ۲۰۰۰۰ نیرو می رسد که این امر مهم یعنی استخدام معلمان در وزارت آموزش و پرورش، یکی از طریق کنکور سراسری و جذب دیپلمه هایی است که وارد دانشگاه فرهنگیان می شوند و به استخدام این سازمان در می آیند. قطعا در سال آینده۴۰۰۰تا۵۰۰۰هزار متقاضی از استان خوزستان داریم که قاعدتا دارای مشکلات خاصی هستن، ما امسال دچار بحران شدید شدیم اکثر کلاس ها خالی بودن و از طرفی حق الزحمه حق التدریسان به آنها پرداخت نشد و معلم ها تمایلی به دریافت اضافه کار نداشتند و به دلیل نداشتن استخدام با کمبود نیرو مواجه شدیم. نکته ای را در رابطه با قیضه حق التدریس عرض میکنم: طبق مصوبه مجلس افرادی که تا تاریخ ۹۱/۷/۲۷ در مراکز پیش دبستانی دولتی کار کرده اند، طی دو سال اخیر ۲۷۰۰۰نفر از این افراد واجد شرایط جذب آموزش و پرورش شده اند..
هچنین به دلیل کمبود نیرو و با توجه به بخشنامه وزراتخانه تعدادی از افرادی که واجد شرایط هستند رابه صورت حق التدریس استخدام میکنیم که طی قراردادی به مدت ۹ماه به عنوان معلم ابتدایی و متوسطه مشغول به کار می شوند. که این امر، مژده و خبری خوب به جوانان استان می باشد.
لازم به ذکر است که خوشبختانه طی نامه نگاری ها و پیگیری های لازم، ما ۳۲۰۰ نفر مجوز استخدام از وزراتخانه آموزش و پرورش گرفتیم که پیش بینی میکنیم تا ۳۰۰نفر قابل افزایش باشد، بنابر گزارش اعلام شده ۹۰ درصد از آنها جذب وزارت آموزش و پرورش شدند و هم اکنون مشغول به کار می باشند که ۱۰ درصد باقی مانده بعد از رفع مشکلات و نقصی پرونده ها جذب آموزش و پرورش می شوند. این افراد که به عنوان حق التدریس جذب وزارت شده اند، نیروی ثابت می باشند مگر اینکه با دستور دولت تغییر نیرو بدهیم یا طبق مصوبه جدید با برگزاری آزمون، استخدام رسمی این سازمان بشوند. در کل این قضیه یک شبهاتی دارد که مداخله و فشارهایی از طرف مناطق وجود دارد و طبق گفته ی نمایندگان محترم ما نیازی به نیرو در مناطق شوش، ایذه، اندیمشک نداریم، بیشترین نیاز ما در مناطقی از جمله شوشتر،کارون، عشایر، آبادان و خرمشهر می باشد.خوشبختانه با توجه ویژه ای که بنده نسبت به اشتغال جوانان دارم، برنامه هایی برای ایجاد اشتغال جوانان در نظر گرفته ام. بعضی از نمایندگان محترم، افرادی از جمله رئیس آموزش و پرورش، در جهت پیشبرد و توسعه اشتغال مدیرکل را تحت فشار قرار می دهند تا اقدامات مهمی را در راستای استخدام جوانان انجام دهند. بنابراین انتظاری که از این جلسه می رود، این است که در راستای طرح توسعه و تولید اشتغال ۳۵۰۰ معلم، جذب این سازمان شد .
جناب آقای دکتر کریمی کیا، مدیر کل محترم استانداری خوزستان،خاطر نشان فرمودند که تقاضا داریم که فرماندارها در راستای استخدام، ریاست ادارات را تحت فشار قرار ندهند.
جناب آقای رشیدی، معاون اداره کل فنی و حرفه ای استان خوزستان، با توجه به گفته مدیران و فرمانداران محترم در رابطه با مشکل بیکاری که موارد را به صورت کلی عرض کردند، خاطر نشان کردند که با توجه به اینکه در حوزه مهارتی استان می توانیم دخیل باشیم در رابطه با مهارت آموزی ورزشکاران طرحی را طراحی کرده ایم که در این طرح پیشنهادی ما،توانمند سازی ورزشکاران از طریق مهارتی است. خوشبختانه با پیش بینی بودجه لازم در این زمینه طرحی را ارائه داده ایم که اگر زمینه ای فراهم بشود که این طرح زودتر به ساماندهی و تأیید شود، آن را در کلیه مراکز استان ها که آمادگی لازم را دارند اجرایی می کنیم. البته نیاز سنجی و تأمین و تجهیز و طراحی برنامه های لازم، هم به صورت مشترک می تواند توسط اداره کل ورزش و جوانان و فنی و حرفه ای صورت بگیرد. در ادامه ایشان خاطر نشان کردند که با توجه به نظارت استانداری ،رشته های مورد نیازی که در زمینه امور ورزشی مورد نیاز می باشد، به سازمان فنی و حرفه ای ارائه شود که اقدامات لازم در راستای تجهیز کارگاه های آموزشی و توانمندسازی افراد ورزشکار ، برنامه ای پیرامون اهداف ورزشی جوانان در یک برنامه زمانی یکساله اجرا شود. البته به نظر بنده اگر چنین طرحی اجرایی شود، بسیاری از مشکلات جوانان در زمینه اشتغال به ویژه اشتغال جوانان ورزشکار برطرف می شود.
در ادامه، جناب آقای کریمی کیا، مدیر کل محترم استانداری خوزستان مجدداٌ خیرمقدم و خسته نباشید از مدعوین گرامی در دستگاه های اجرایی، انتقادی ویژه از جناب آقای حیدری ذکر نمودند که چرا در جلسه ساماندهی امور جوانان، تنها جوان حاضر در جلسه جناب آقای حیدری می باشند، ان شاءالله که در جلسات بعدی شاهد حضور چند نفر از جوانان به نمایندگی از بقیه جوانان باشیم و خوشبختانه بنده آدمی هستم عمل گرا و به بازده و نتیجه جلسات بسیار واقف هستم و اگر جلسه ای منجر به خروجی نشود فکر می کنم که اتلاف وقت و انرژی بیهوده بوده است و امیدوارم جلساتی که پیرامون ساماندهی امور جوانان برگزار می شود با توجه اولین حضور جناب آقای حیدری در حوزه جوانان، مفید واقع شود. و در موضاعات مطرح شده، بتوانیم شاهد نتیجه عملی و بازده خوبی در جامعه جوانان باشیم.
در جمع بندی کلی و در آخر جناب آقای افشین حیدری، مدیرکل محترم ورزش و جوانان استان، تدابیر سامازنده ای را در جلسه دیروز بیان نمودند که به شرح ذیل می باشد:

۱٫ طرح ساماندهی امور جوانان، برگزاری ستادهای ساماندهی جهت گزارش عملکردفرمانداران و مدیران و مسئولان مربوطه.
۲٫ پیگیری و تشکیل جلسات سازنده با مدیرعاملان بانکها و گزارش دهی به کارگروه ها در رابطه با سهولت در تسهیلات ازدواج جوانان
۳٫ افتتاح و تأسیس ۵ خانه جوان با حضور وزیر ورزش تا پایان سال
۴٫ تأمین اعتبارات حوزه جوانان از طریق ثمن ها، و اختصاص ثمن فعال برای هر فرماندار و مدیری که بخواهد در حوزه جوانان فعالیت داشته باشد.

خبرنگار: ز. نجفی
عکاس: مهدی کاظمینی

حاشیه های خبر

حاشیه های خبر

حاشیه خبر

حاشیه های خبر

حاشیه های خبر

حاشیه های خبر

حاشیه های خبر