به گزارش خبرگزاری ایپنا واحد فارس، سیروس پاک فطرت دوشنبه ۱۳ آذرماه در چهارمین جشنواره و دومین دوره مسابقات ورزش های بومی و محلی بانوان در شیراز بیان داشت: با توجه به نقش بی بدیل بانوان در تربیت خانواده سالم، توجه به ورزش این قشر امری ضروری و اجتناب ناپذیر است.

مدیر کل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری فارس نیز در این آیین تصریح کرد: از بانوان انتظار داریم با شروع حرکتی نوین، مطالبه‌گر ساخت سالن‌های ورزشی در نقاط مختلف شهر و توسعه ورزش بانوان باشند.

سیده معصومه دستغیب خاطرنشان کرد: برگزاری جشنواره‌های مختلف در زمینه ورزش به ویژه ورزش بانوان یک ضرورت است که نهادهای متولی باید به آن بپردازند.

همچنین رییس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر شیراز نیز در پیامی که به این جشنواره ارسال کرد، افزود: ورزش و بازی‌های بومی و سنتی که از دیرباز همزاد و همنشین انسان بوده، یک پدیده‌ کاملا فرهنگی است که حاوی ارزش‌های انسانی، اخلاقی و ابزاری برای انتقال عقاید، فرهنگ و تمدن از نسلی به نسل دیگر است.

لیلا دودمان ادامه داد: نمی توان کارکردهای اجتماعی و فرهنگی این بازی‌ها و ورزش‌ها را از نظر دور داشت و ورزش را به یک مجموعه مهارت‌های حرکتی و صرفا زیستی، فروکاست.

وی اضافه کرد: ضروری است این بازی‌ها و ورزش‌های بومی وارد سبک زندگی مردم شود و برخلاف روند رایج در جامعه ما، نمی‌توان سبک زندگی مردم را با استفاده از پروژه‌های توسعه‌ محور یا اخلاق‌ محور، از نو به شکل دلخواه بسازیم.

رییس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر شیراز عنوان داشت: اگر می‌خواهیم چیزی را همگانی کنیم تنها کافی است آن را تبدیل به یک ‘ضرورت’ کنیم، زیرا ضروری شدن یک پدیده، آن را به یک سبک زندگی تبدیل می‌ کند بنابراین باید این بازی‌ها و ورزش‌های سنتی را ضروری دانست.

دودمان بیان کرد: برای تحقق این اهداف، بسیج منابع و بهره‌گیری از ظرفیت‌هایی همچون رسانه‌های گروهی، اداره های کل ورزش و جوانان، آموزش و پرورش، فرهنگ و ارشاد اسلامی، دانشگاه‌ها و سازمان های مردم نهاد (NGO) را در نظر خواهیم داشت.

سرپرست معاونت فرهنگی و رییس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز نیز در این آیین گفت: این شهرداری در سال های اخیر توجه ویژه ای به گسترش و ایجاد زیر ساخت های ورزشی داشته و افزون بر ادامه روند افزایش زیر ساخت ها، توسعه نرم افزاری را نیز مدنظر داشته است.

سید عباس آتش زمزم افزود: مسابقات ورزش های بومی و محلی بانوان در چهار رشته شامل هشت خانه، یک قل دو قل، دال پلان و هفت سنگ مهارتی برگزار شد.

وی بیان کرد: در این جشنواره افزون بر مسابقه ورزش های بومی و محلی بانوان، به دیگر ابعاد هویت فرهنگی سنتی همچون غذاهای محلی، سازهای محلی، بازی های محلی، صنایع دستی و لباس محلی نیز توجه شده و بخش های ویژه ای به این موضوع ها اختصاص یافته است.