به گزارش خبرگزاری ایپنا واحد فارس، حیدرعلی کامیاب کلانتری که به‌ عنوان میهمان در جلسه شورای اداری ناحیه ۴ آموزش‌ و پرورش شیراز سخن می‌گفت با بیان این مطلب، افزود: برای فائق آمدن بر چالش‌های موجود در محلات مختلف شهر باید از خود شهروندان کمک خواست.

وی با بیان اینکه هرگاه به جوانان اعتماد کردیم پاسخ مناسب گرفته‌ایم، اظهار داشت: مدارس ناحیه ۴ آموزش‌ و پرورش در مناطقی از شهر قرار گرفته‌اند که اگر برای نوجوانان و جوانان در حال تحصیل در آن‌ها برنامه نداشته باشیم به‌شدت لطمه می‌خوریم.

مدیرکل ورزش و جوانان فارس با اشاره به برگزاری دوره‌های توانمندسازی جوانان به میزبانی این استان، خاطرنشان کرد: برگزاری این دوره‌ها که با محوریت خود جوانان صورت می گیرد، باعث می شود تا جوانان ما با خودباوری، برای رسیدن به اهداف تلاش کنند.

کامیاب رشد و پویایی در بازار کسب‌ و کار و شکوفایی اقتصاد کشور و پشتوانه سازی برای منابع نیروی انسانی را از دیگر فواید دوره‌های توانمندسازی جوانان دانست و تصریح کرد: وقتی جوان ما احساس کرامت و شخصیت کند از آلوده شدن به ناهنجاری‌های فرهنگی و اجتماعی اجتناب می‌کند.

وی با بیان اینکه مسائلی همچون اوقات فراغت در حوزه جوانان دارای اهمیت بسیار است، عنوان داشت: موضوع تفریحات، اوقات فراغت و آسیب‌ها نباید در اولویت برنامه‌ریزی برای جوانان قرار گیرد بلکه پیشگیری از آسیب‌ها دارای اهمیت بیشتری است.

مدیرکل ورزش و جوانان استان فارس در بخش دیگری از سخنانش، فرهنگ را یکی از دغدغه‌های جدی امروز کشورمان دانست و تاکید کرد: امروز باید برای نهاد خانواده که در مواجهه با آنچه جنگ نرم خوانده می‌شود برنامه داشت.

کامیاب معضلاتی هم چون اعتیاد، طلاق و بزه‌های اجتماعی را چالش‌های پیش روی جامعه دانست و تصریح کرد: برای مقابله با هر یک از این چالش‌ها، باید برای جامعه‌های کوچکی نظیر محله و مدرسه برنامه داشت.

وی با انتقاد از نگاه بخشنامه محوری که در برخی مواقع گریبان گیر مسائل اجتماعی می‌شود، افزود: باید قبول کنیم که بسنده کردن به برگزاری جلسات و همایش و تحقیقات مکتوب و غافل شدن از کار عملیاتی و میدانی دردی را از جامعه دوا نمی‌کند.

مدیرکل ورزش و جوانان استان فارس در پایان خواستار نزدیک شدن نهادهای فرهنگی تأثیرگذار بر محلات با محور قرار دادن جوانان برای حل معضلات فرهنگی اجتماعی موجود در جامعه شد.