غلامرضا بادکوبه :

انگار هرگز دیواری کوتاهتر از دیوار ما خبرنگاران پیدا نمی کنند تا هر از گاهی هر کس خواست بتواند به اشکال مختلف از آن بالا برود و دلخوش باشد که خبرنگاران را بر زمین کوبیده است !
به راستی چرا تعدادی خبرنگار باید تاوان آنها را بدهند که مجوز طرح های ترافیک را مثل گوشت قربانی بین دوستان و آشنایان و حتی آنهایی که به لحاظ جناحی و سیاسی و خط و ربط ای که با یکدیگر دارند و آویزان نامیده می‌شوند تقسیم کنند و در پایان ، کاسه و کوزه ها بر سر خبرنگاران واقعی شکسته شود.

از شهردار تهران گله داریم که نیامده می‌خواهد به جای بهبود اوضاع و احوال تهران و بهبود وضعیت ترافیک و آلودگی خفه کننده هوا و ساماندهی ….. ، خبرنگاران را که رسالتی بس مهم بر دوش دارند و به لحاظ شغلی از پایین‌ ترین سطح درآمد برخوردارند و با سیلی صورت خود را سرخ نگه می دارند در تنگنا قرار دهد ؟!

بسیاری از این خبرنگاران مانند عادی ترین کارگران زحمتکش ما که تحت پوشش بیمه قرار دارند از این حداقل هم توسط کارفرما هایشان محروم شده اند ، حالا چرا باید برای تردد در محدوده طرح ترافیک و کسب اخبار موثق به عنوان چشم و گوش جامعه و اطلاع رسانی دقیق به مخاطبان ، بیش از ۲۰ برابر سال قبل پرداخت نماید و مجوز مربوطه را دریافت کنند؟!

می‌پذیریم که شاید بعضی ها به جای خبرنگاران واقعی از این مزیتی که متاسفانه برخی از مدیران رسانه ای برایشان ارزانی داشته اند، استفاده کنند ، ولی این دلیل نمی‌شود که خبرنگاران واقعی بخواهند برای دریافت مجوز طرح ترافیک حدود ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان بپردازند،  در حالی که این رقم و عدد اصلا با شرایط حقوقی که دریافت می‌کنند همخوانی ندارد!!

نکته جالب اینجا است که این مبلغ کذایی از کجا درآمد و بر چه اساسی اعلام شده تا با لطف و محبت دست اندرکاران با ۵۰ درصد تخفیف و با مبلغ حدود ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان در اختیار خبرنگاران قرار بگیرد ؟!

وقتی بحث گرانی می‌شود همه مشکل را به دیگری پاس می‌دهند اما اینجا افزایش نجومی برای مجوز طرح ترافیک از ۹۰ هزار تومان سال گذشته به ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان و البته با تخفیف ۵۰ درصدی با دو میلیون و سیصد هزار تومان چه توجیهی دارد ؟ !

اصلا  بر خلاف جامعه و اوضاع اقتصادی آن، ما می‌گوییم بیایید گرانی را بر اساس بهای دلار به  خودمان بدهند ! یعنی اینکه سال گذشته دلار ۳۵۰۰ تومان بود و مجوز طرح ترافیک ۹۰ تومان  حالا اگر بخواهید بر اساس گرانی دلار هم در کالاهایتان !!! نرخ بگذارید باید ۴۰ درصد به این مبلغ اضافه می‌ گردید و حداکثر آن را ۱۳۰ هزار تومان اعلام می کرید .
بنابراین افزایش ۵۰ برابری مجوز طرح ترافیک هیچ‌گونه توجیه منطقی را نمی‌تواند در بر داشته باشد !

خب ! در این رابطه اگر یاغی نامیده نشویم باید  تعمق  بیشتری به خرج بدهیم اما ای کاش عزیزانمان در شورای شهر تهران هم به این عرصه ورود می‌کردند و به حمایت از خبرنگاران بر می خواستند. خبرنگارانی که اگر نباشد کار و کاسبی خیلی‌ها کساد می شود !

این آقایان دلسوز در شهرداری و سازمان ترافیک که از آلودگی هوا نگرانند  باید به جای اینکه به خبرنگاران بتازند ،طرح فروش مجوز های روزانه ،هفتگی ، ماهانه و سالانه را که به هر شخصی که سر کیسه را شل کنند می دهند،  به حداقل برساند نه اینکه…….!!!

این چه  توجیهی دارد که شما روزانه هزاران مجوز ورود به محدوده ممنوعه را بفروشید اما چرا اشکالی به هیچ جا وارد نمی شود اما وقتی بحث خبرنگاران به میان می‌آید موضع‌گیری این‌چنینی می‌کنید ؟!

هنوز هم نمی دانیم که عدد و رقم بر چه معیاری اعلام شده و استفاده از آلودگی هوا در ترافیک سرسام آور تهران چرا چنین بهایی دارد؟

اگر بخواهیم در ارتباط با اجحافی که در قبال ما خبرنگاران صورت می‌گیرد قلم را روی کاغذ بچرخانیم حالا حالاها باید بنویسیم ،فعلا همین کافی است تا بلکه دلسوزی پیدا شود و پاسخ چرا ها را بدهد ، تا بتوانیم با هزینه ای معقول و فقط جهت کسب اخبار و اطلاع رسانی به عموم جامعه در محدوده دود و ترافیک تردد کنیم.

البته امید داریم کسی پیدا شود و بگوید این ۵۰ برابر گرانی قیمت بر چه اساسی است و چرا از دلار و گرانی روزافزون آن هم جلو زده اند ؟!

واقعا دست مریزاد !!