رئیس فدراسیون کبدی ایران گفت: مجبوریم قبل از بازیهای آسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا مشکلات را به جان بخریم و در یک بازی رسمی با هند بازی کنیم.
به گزارش خبرگزاری ورزش ایران (ایپنا)، محمدرضا مقصودلو در نشست خبری مسابقات کبدی آسیایی گرگان گفت: چون رقیب ما هندوستان است آنها مایل هستند مسابقات در هند برگزار شود. متاسفانه هندی‌ها با توجه اینکه خرداد ماه میزبان پروکبدی بودند اجازه برگزاری مسابقات در فروردین را به ما ندادند اما با پافشاری ما این مسابقات در این زمان پیش از بازیهای آسیایی برگزار می‌شود. در این دوره تیمهای خوبی حضور دارند. همه تیمها می‌خواهند خود را برای بازیهای آسیایی محک بزنند و این باعث شده تا مسابقات از سطح بالایی برخوردار باشد.
رئیس فدراسیون کبدی در خصوص پخش مسابقات گفت: با هماهنگی رسانه ملی، مسابقات برای هندوستان در بخش زنان و مردان پخش زنده دارد. شبکه ۳ و شبکه گلستان نیز این مسابقات را پوشش خواهند داد. امیدواریم پوشش رسانه‌ای خوبی وجود داشته باشد.
وی تاکید کرد: اولین تجربه ما در میزبانی ها مسابقات در سالن هندبال و مسابقات جوانان ارومیه بود که رضایت فدراسیون جهانی را در پی داشت و در ادامه این میزبانی به ما داده شد.
مقصودلو در خصوص سطح تیمها گفت: تیمهای حاضر قدرتهای کبدی هستند. پاکستان از قدرتهای آسیا بود که آن را پشت سر گذاشتیم. ژاپن هم رقابت نزدیکی با ما دارد و رقابت در آسیا نزدیک و فشرده است. امیدوارم در پایان این دوره از مسابقات محک خوبی بخوریم و بتوانیم در بازیهای آسیایی مدال های خود را ارتقا دهیم.
وی یادآور شد: احتمال دارد تیم بانوان افغانستان در مسابقات گرگان حاضر نشود چون ما پروتکل فدراسیون جهانی را باید رعایت کنیم و مهاجران نمی توانند در قالب تیم شرکت کنند اما در مجموع حضور سایر تیمها قطعی است. رئیس فدراسیون کبدی در خصوص زمان حضور تیمها گفت: کره جنوبی چهارشنبه در تهران حاضر می شود و یک هفته اردوی مشترک داریم. چین تایپه نیز دو روز قبل از مسابقات وارد ایران می شود.
مقصودلو در خصوص تامین هزینه های این میزبانی تصریح کرد: تفاهم نامه ای با اداره کل جوانان گلستان داشتیم و آورده ها و اسپانسرها را گفتیم. اسکان، افتتاحیه و اختتامیه بر عهده میزبان و ایاب و ذهاب و تغدیه با فدراسیون است. ۵۹۱ میلیون هزینه برگزاری کل مسابقات است که حدود ۳۰۰ میلیون از آن توسط استان گلستان تامین می شود.
وی در مورد جوایز این مسابقات گفت: مسابقات قهرمانی آسیا جوایز نقدی ندارد اما در بخش تامین هزینه میزبانی و پاداش کارهای لازم انجام شده است.
وی در خصوص نحوه انتخاب میزبان گفت: پیش از این ارومیه میزبان جوانان بود و در نظر داشتیم این مسابقات فروردین ماه در مشهد باشد اما با توجه به نفوذ هند و تغییر زمان مسابقات ایران و همزمانی با محرم و صفر و گرانی هتلها و شلوغی مشهد مجبور به تغییر میزبان شدیم. محل اسکان البرز هم مورد قبول نبود و با توجه به اینکه امکانات خوبی در گلستان هست و هزینه های خوبی انجام شده است این استان انتخاب شد.
رئیس فدراسیون کبدی در خصوص پخش زنده مسابقات بانوان گفت: پخش زنده بانوان با توافق شبکه ۳ و شبکه هند فقط در هندوستان خواهد بود . پاکستان و هر کشور دیگر که بخواهد هم اگر اعلام آمادگی کند امکان پخش هست. مسابقات مردان در ایران پخش می شود. برای حضور بانوان در سالن و دیدن مسابقات هم مشکلی نیست.
مقصودلو در پاسخ به این سوال که استان گلستان با مشکل مالی رو به رو است و چه تدبیری اندیشیده اید که موضوع میزبانی مشهد در هندبال تکرار نشود گفت: ما با فدراسیون خودمان کار داریم. هیچ بدهی نداریم و همه برنامه ها اجرا شده است. همه کارها برای مسابقات هم انجام شده و نگرانی مالی نداریم. ما ابتدا مسائل مالی را حل می کنیم و بعد میزبانی می گیریم.
وی در خصوص دستاوردهای این میزبانی گفت: هند به ما اجازه بازی تدارکاتی نداده اما با تلاش فدراسیون ۹ بازیکن ما در لیگ هند حضور دارند. مجبوریم قبل از بازی های آسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا این مشکلات را به جان بخریم و در یک بازی رسمی با هند بازی کنیم. می خواهیم عملکرد مربیان هندی را ببینیم و تغییرات در تیم ملی داشته باشیم. ۶ نفر از ۹ نفر از بازیکنان ما در هند به صورت ثابت بازی کردند و ترسی از هند ندارند. ما می خواهیم نتایج اینچئون تکرار نشود و دوباره در جاکارتا به اختلاف کم به هند نبازیم و مدال طلا را از دست ندهیم. مقصودلو در خصوص چشم شاهین گفت: با سماجت و پیشنهاد ما و علی رغم مخالفت هندی ها ویدئو چک را آوردیم و در این مسابقات هم خواهد بود. ۴ دوربین روی خطوط قرار دارد. ما چشم شاهین نداریم اما در جاکارتا چشم شاهین خواهد بود.
رئیس فدراسیون کبدی در خصوص نگرانی از بابت نفوذ هندی ها و ناداوری خاطرنشان کرد: ویدئو چک را برای همین پیشنهاد دادیم و رای هم آورد و نتیجه آن را هم در کرگان می بینیم. مکاتباتی که جاکارتا با ما انجام داده تمام امکانات مهیا شده و چشم عقاب هم خواهد بود. ویدئو چک نقش مهمی در داوری دارد. در بازیهای آسیایی پشت سر منشی یک کره ای ایستاده و اجازه تایم آت به ما نمی داد قانون ۳ دفاع و ۳ حمله هم پیشنهاد ما بود و این کمک زیادی در لحظات آخر خواهد داشت. داوران ما نفوذ بیشتری در آسیا و جهان دارند و این به نفع ایران است. در همه رشته ها در بحث داوری اعمال نفوذ هست اما در تلاشیم تا راه ها را با تغییر قوانین و نفوذ داوران خودمان ببندیم و در گرگان هم خواهید دید که ناداوری ها به حداقل خواهد رسید.