پانزدهمین دوره بازی های پارالمیپک ۲۰۱۶ ریو تا ساعاتی دیگر با برگزاری آئین افتتاحیه در ورزشگاه «ماراکانا» آغاز می شود و از صبح فردا – پنجشنبه – نمایندگان معلول و کم توان جسمی و ذهنی بیش از ۱۷۰ کشور جهان فریاد «محرومیت، محدودیت نیست» را سر می دهند.

به گزارش خبرگزاری ورزش ایران (ایپنا)، بازی های پارالمپیک در ۱۹ رشته ورزشی از سال ۱۹۶۰ میلادی هر چهار سال یک بار برای ورزشکاران دارای معلولیت های جسمی و ذهنی سراسر جهان برگزار می شود.
ورزش هایی که اکنون در برنامه مسابقات پارالمپیک قرار دارند شامل بسکتبال با ویلچر، پاروزنی، وزنه برداری، تنیس روی میز، تنیس با ویلچر، تیراندازی با کمان، تیراندازی، جودو نابینایان و کم بینایان، دو و میدانی، دوچرخه سواری، راگبی با ویلچر، شنا، شمشیربازی با ویلچر، قایقرانی بادبانی، گلبال، فوتبال پنج نفره، فوتبال هفت نفره، والیبال نشسته و بوچیا است.
بیش از چهار هزار و ۵۰۰ ورزشکار معلول و کم توان جسمی و ذهنی در این دوره از بازی های پارالمپیک به میزبانی شهر ریودوژانیرو برزیل حضور دارند. ورزشکارانی که آمده اند تا به دنیا نشان دهند، برغم محرومیت های جسمی که دارند، باید مانند دیگر مردم جهان به آنها نگریسته شود. آمده اند تا به دنیا ثابت کنند که می توانند مانند مردم عادی، زندگی کنند،ورزشکار شوند، مسابقه دهند و پیروز شوند. 
کاروان پارالمپیکی ایران با ۱۱۱ ورزشکار در ۱۳ رشته ورزشی دو و میدانی، وزنه برداری، والیبال نشسته بانوان و آقایان، تیراندازی با کمان، تیراندازی، جودو، فوتبال پنج نفره، بسکتبال با ویلچر، شنا، قایقرانی، دوچرخه سواری و فوتبال هفت نفره در این دوره از بازی ها حضور دارند.
بازی های پارالمپیک مهمترین و مورد توجه ترین مسابقات ورزشی جهان برای افراد کم توان است که از سال ۱۹۶۰ میلادی تاکنون هر چهار سال یک بار به طور منظم برگزار شده است. این بازی ها از سال ۱۹۸۸ تاکنون پس از برگزاری مسابقات المپیک و در همان شهر میزبان المپیک برگزار می شود.
نمایندگان کشورمان روز پنجشنبه و در نخستین روز این بازی ها در رشته های دوومیدانی، شنا، فوتبال هفت نفره و بسکتبال با ویلچر به میدان می روند.
در دوومیدانی «یونس سیفی پور» و «سامان پاکباز» در پرتاب وزنه حضور دارند. «شاهین ایزدیار» نیز در شنای پروانه به آب میزند و نمایندگان فوتبال هفت نفره مردان ایران نیز به مصاف آرژانتین می روند. بسکتبال با ویلچر ایران نیز در نخستین گام به مصاف آلمان می رود.
تیم ملی بسکتبال با ویلچر کشورمان پس از حضور در بازی های پارالمپیک ۲۰۰۸ پکن چین، یک بار دیگر حضور در این رخداد بزرگ ورزش معلولین جهان را تجربه می کند، از سال ۲۰۰۸ میلادی بسکتبال با ویلچر ایران با یک محرومیت پنج ساله روبرو بود و به همین دلیل نتوانست در بازی های پارالمپیک ۲۰۱۲ لندن حضور یابد.
محرومیت بسکتبالیست معلول ایران پس از آن رخ داد که این تیم در بازی های پارالمپیک ۲۰۰۸ پکن به دلایلی مقابل آمریکا حاضر نشد تا تیم بسکتبال با ویلچر ایران برای مدت پنج سال از حضور در میادین بین المللی محروم شود.
تیم بسکتبال با ویلچر ایران برای کسب سهمیه اعزام به بازی های پارالمپیک ۲۰۱۶ ریودوژانیرو برزیل در رقابت های ۲۰۱۵ قهرمانی آسیا و انتخابی پارالمپیک به میدان رفت و بعد از استرالیا به عنوان نایب قهرمان قاره، سهمیه المپیک گرفت.
نخستین بازی تیم ملی بسکتبال با ویلچر ایران در مرحله مقدماتی پارالمپیک ۲۰۱۶ ریودوژانیرو برزیل روز هجدهم شهریور ماه مقابل تیم آلمان برگزار می شود.
تیم بسکتبال با ویلچر ایران با ترکیب مرتضی ابراهیمی، اسماعیل حسین پور، ایمان بک زاده، محمد صحی، محسن طلوعی، مرتضی عابدی، حسین عبدی، وحید غلام آزاد، محمد محمدنژاد، حکیم منصوری و امید هادی اظهر در بازی های پارالمپیک ۲۰۱۶ ریو حضور دارد.
این سومین حضور بسکتبال با ویلچر ایران در بازی های پارالمپیک است. این تیم پیش از این در بازی های پارالمپیک ۲۰۰۴ آتن و ۲۰۰۸ پکن حضور داشته است.
تیم دوومیدانی جانبازان و معلولان ایران از جمله تیم های پرافتخار در بازهای پارالمپیک است. این تیم در هفت دوره متوالی بازی های پارالمپیک از سال ۱۹۹۸ سئول حضور داشته است و بازی های پارالمپیک ۲۰۱۶ ریو هشتمین حضور دوومیدانی کاران ایران در بازی های پارالمپیک است.
پارالمپیک ۱۹۹۶ آتلانتا یکی از رویایی ترین دوران دوومیدانی کاران جانباز و معلول ایران بود. هفت نماینده ایران در این دوره از بازی ها، هفت نشان طلا، چهار نشان نقره و یک نشان برنز گرفتند.
در پارالمپیک ۲۰۱۲ لندن نیز ۱۶ نماینده دوومیدانی ایران به پنج طلا، پنچ نقره و سه نشان برنز رسیدند. در پارالمپیک پیش از آن نیز ۱۴ نماینده ایران به دو نشان طلا، سه نشان نقره و یک نشان برنز دست یافتند.
۱۲ نماینده دوومیدانی ایران در بازی های پارالمپیک ۲۰۰۰ سیدنی، ۹ نشان طلا، یک نشان نقره و پنج نشان برنز گرفتند و دستاورد ۲۸ نماینده ایران در بازی های پارالمپیک ۲۰۰۴ آتن نیز چهار نشان طلا، دو نشان نقره و ۹ نشان برنز بود.
شنا نیز فقط یک دوره حضور در بازی های پارالمپیک را تجربه کرده است. ایران در پارالمپیک ۲۰۱۲ لندن نیز همانند پارالمپیک ۲۰۱۶ ریو فقط یک نماینده داشت. اما داستان حضور تیم ملی فوتبال هفت نفره ایران در بازی های پارالمپیک ۲۰۱۶ ریو به سان ضرب المثلی است که می گوید «در نومیدی، بسی امید است». این تیم در دقیقه ۹۰ بلیط ریو را گرفت. آنجا که کمیته بین المللی پارالمپیک، حضور روسیه را در ریو ممنوع اعلام کرد و فوتبالیست های هفت نفره ایران به دلیل عملکرد درخشانشان در رقابت های قهرمانی آسیا، مسابقات انتخابی قهرمانی جهان در دانمارک و رنکینگ جهانی این تیم موفق شدند، جایگزین روسیه شوند.
ملی پوشان کشورمان که پیش از این به دلیل کارشکنی انگلستان در صادر نکردن روادید حضور در مسابقات جهانی و کسب سهمیه پارالمپیک ناخواسته از حضور در بازی های پارالمپیک محروم شده بودند، به دلیل حذف روسیه از بازی های پارالمپیک، جواز حضور در این بازی ها را گرفتند.
این تیم عزم جزمی دارد همانگونه که در دقیقه ۹۰ مسافر ریو شده است، تا دقیقه ۹۰ در مسابقات باقی بماند و بتواند با مدالی خوشرنگ تر از بازی های پارالمپیک ۲۰۰۸ پکن و ۲۰۱۲ لندن به ایران بازگردد.
تیم فوتبال هفت نفره ایران در دو دوره گذشته بازی های پارالمپیک لندن و پکن به نشان برنز رسید.
در ترکیب تیم فوتبال هفت نفره ایران، بابک صفری کورعباسلو، رسول آتش افروز، عبدالرضا کریمی زاده، صادق حسنی باغی، فرزاد مهری، لطف اله جنگجو، مسلم اکبری، مسلم خزائی پیرسرابی، مهدی جمالی، هاشم رستگاری مبین، جاسم بخشی، حسن صفری، حسین تیز بر و بهنام سهرابی حضور دارند.