خبرگزاری ایپنا –

فدراسیون جانبازان و معلولین در بین سایر فدراسیون ها به دلیل حضور پر تعداد افتخارآفرین جانباز و معلول از اهمیت ویژه ای بر خوردار است و رئیس آن با وسواس بیشتری برگزیده می شود .

یکی از کاندیده های حاضر در انتخابات فردا ، عباس باغستانی است . فرد شناخته شده ای که خود از جانبازان جنگ تحمیلی است و در همان آغاز جنگ و در سال ۱۳۵۹ در جزیره مینو و در دفاع از آبادان به جمع جانبازان دلاورمان پیوست .

باغستانی متولد ۱۳۳۹ تهران است و دارای مدارک تحصیلی متعدد و از جمله کارشناسی ارتباط تصویری ( گرافیک از دانشگاه تهران ، دانشکده هنرهای زیبا ) و شرکت در دوره های مختلف هنر ، تبلیغعاتی ، بازار یابی و فرهنگی و ورزشی است.

وی که اول آذر ۱۳۵۹ مجروح شد با بیش از ۵۰ درصد جانبازی ، جنگ و جبهه را رها نکرد و در طی سال های ۶۴ الی ۶۸ در عملیت های مختلفی از جمله بیت المقدس و خیبر حضور داشت و به عنوان نیروی پشتیبانی حضور موثری در کنار برادران رزمنده داشت .

باغستانی از سال ۱۳۶۰ در فدراسیون جانبازان و معلولین حضور مستمری داشته تا کنون هم ادامه دارد .

از جمله مسئولیت های وی باید به عناوین ذیل اشاره کرد :

 • مسئول روابط عمومی و دبیر هیئت ورزش های جانبازان و معلولین
 • عضو هیئت رئیسه وفدراسیون جانبازان و معلولین
 • نایب رئیس فدراسیون جانبازان و معلولین و عضو هیئت رئیسه و همکاری به صورت افتخاری از سال ۶۴ الی ۶۸ با فدراسیون به علت خدمت در سپاه و فعالیت مستمر در زمینه اعزام رزمندگان به جبهه های جنگ تحمیلی.
 • مسئول طرح و برنامه و عضو هیئت رئیسه فدراسیون
 • مسئول ستاد  اولین دوره مسابقات جهانی والیبال نشسته
 • مدیر اجرایی تیم های ورزشی از سال ۶۸ الی ۷۸ به مدت ده سال
 • مدیر اجرایی پارا المپیک آتلانتا و پاراالمپیک سیدنی
 • نماینده فدراسیون و پارا المپیک جمهوری اسلامی ایران در اجلاس های بین المللی از سال ۱۳۶۸ لغایت ۱۳۷۸
 • مسئول برگزاری مسابقات داخلی و خارجی ( رئیس و دبیر ستاد )
 • نایب رئیس پارا المپیک منطقه خاورمیانه از سال ۷۸ تا ۸۰
 • نخستین رئیس منطقه والیبال نشسته جهانی و آسیا و اقیانوسیه و عضو هیئت رئیسه فدراسییو جهانی والیبال نشسته از سال ۱۳۷۸ تا ۱۷۸۴
 • معاون اجرایی تربیت بدنی بنیاد جانبازان و مستضعفان
 • مدیر تربیت بدنی سازمان های بهزیستی
 • دبیر کل فدراسیون ورزش های جانبازان و معلولین
 • نایب رئیس و عضو اجرایی کمیته ملی پارا المپیک از سال ۷۸ تا ۸۲
 • عضو هیئت اجرایی کمیته ملی پارا المپیک از سال ۸۲ الی ۸۶
 • و….

کارنامه مسئولیت های باغستانی بیانگر تلاش بی وقفه او در این عرصه است . بنابراین مناسب دیدیم تا با این کاندیدای ریاست فدراسیون جانبازان و معلولین گفتو گویی داشته باشیم .

عباس باغستانی در آغاز این گفت و شنود در ارتباط با اینکه آیا روسای هیئت های جانبازان و معلولین سراسر کشور که سهم بسیاری در انتخاب رئیس آینده این فدراسیون دارند نسبت به او شناخت کافی را دارا هستند اظهار داشت :

بله ! با توجه به شناختی که روسای هیئت ها طی ۶ سالی که مسئولیت عزیزانی را که با نیاز های ویژه ذهنی شناخته می شوند ، اکـر استان ها از من شناخت خوبی دارند و می دانند کار سختی را شروع کردم و هیات ها بدون پول به من کمک بسیاری کردند و بحمدالله در سطح کشور جایگاه مناسبی پیدا کرده ایم .

وی افزود : در طی این سال ها یکبار قهرمان فوتسال معلولین جهان و دو بار هم با این عزیزان سوم جهان شدم .

باغستانی تاکید کرد : البته شناخت روسای هیات های سراسر کشور به این ۶ سال خلاصه نمی شود ؛ چرا که آنها مرا از زمانی می شناسند که دبیر کل فدراسیون جانبازان و نایب رئیس کمیته ملی پارا المپیک را بر عهده داشتم و خدمات من همه روشن است .

این کاندیدا در ادامه سخنانش به علت حضورش در جمع کاندیدا ها اشاره می کند و می گوید : الان هم که آمدم فقط بنا به تکلیفی که بر من واجب است آمده ام ، چون به جرات می گویم که معتقدم این کاندیدا ها که همه از بهترین دوستان من هستند شناخت کاملی در رابطه با برنامه ها و اجرای آنها و ارتباط با معلولین و جانبازان را ندارند !

باغستانی ادامه داد : معتقدم ورزش های جانبازان و معلولین دچار رکود شده است . شاید قهرمانی تیم ها در مسابقات بین المللی رقم بخورد اما زیر بنای خاصی برای آن ها طراحی نشده است !

وی افزود : اعتقاد دارم فدراسیون باید به جانبازان و معلولین خدمت کند . ولی در حال حاضر بر عکس شده و معلولین به ما خدمت می کنند ! یعنی اینکه ورزشکارانی پیدا می شوند که ما هیچ کاری برایشان نکرده ایم ولی خودشان رشد کرده اند و افتخار آفریده اند ؛ مثل زهرا نعمتی یا سیامند رحمان قهرمان پارا المپیک و….. . آنها را ما نساختیم !

الان مربیان این ها  در هیچ جای ورزش و یا فدراسیون ما قرار ندارند و حتی هیات هایی که در شهر این عزیزان بودند و یا حتی استانشان هیچ کاری برای آنها نکرده اند !

باغستانی تاکید کرد : ما باید ورزش معلولین را به سمت سیستم بین المللی ببریم و با سیستم کار کنیم نه به صورت هیاتی !

اعتقاد دارم تا ورزش جانبازان و معلولین سیستم نداشته باشد می شود همینی که هست !

البته هیچ وقت خدمات دوستان قبلی بویژه شخص آقای خسروی وفا را که گرانسنگ ورزش هستند را فراموش نمی کنم ول جامعه معلولین و جانبازان ، آیا باید تعداد ورزشکارانش فقط همین تعداد قلیل باشد ؟!

یا مثلا در رشته وزنه برداری ما باید با این جمعیت میلیونی فقط همین تعداد وزنه بردار و یا ورزشکاران سایر رشته های دیگر داشته باشیم ؟!

کاندیدای ریاست فدراسیون  جانبازان و معلولین در ادامه می گوید : فدراسیون همیشه روی بودجه دولتی تکیه داشته ولی من معتقدم باید روی کمیته های اقتصادی و اسپانسرینگ و کمک های مردمی و جامعه هنری و ورزشی و… کار شود که البته پتانسیل آن موجود است ولی تا سیستم نداشته باشیم ، این مشکلات همچنان وجود خواهد داشت !

باغستانی به جامعه ورزش  معلولان و جانبازان قول هم می رهد : من این قول را می دهم که آمار ورزشکاران معلول را به ۴ برابر افزایش دهم و این تعهد را می دهم که در سال اقتصاد مقاومتی ، تولید و اشتغال ما با کمک هزاران معلول که بیکار هستند ضمن درآمد زایی برای فدراسیون و خود بچه ها ، تشکل های بهتری را در ورزش شکل بدهیم .

من امیدورام با طرح های نو و ابتکاری در فضای مجازی و کارآفرینی و درآمد زایی برای فدراسیون هم برسیم .

اگر ورزش جانبازان و معلولین این تحول را در خودش نبیند ، هیچ اتفاق تازه ای نخواهد افتاد و همین است که می بینیم !

باغستانی در پایان اظهار داشت : انحصار باید از فدراسیون و افراد مختلف از جمله مربی ، سرپرست و … خارج شود و باید به سمت نیرو های جوان و کارآزموده برویم ، به همین علت از تمامی اساتید و علاقه مندان دعوت به همکاری می کنم .