به گزارش خبرگزاریایپنا، مرتضی مهرزاد با ۲ متر و ۴۶ سانتی‌متر به عنوان بلندقدترین ورزشکار پارالمپیک شناخته شد. او به کسب مدال طلا توسط تیم والیبال نشسته ایران در پارالمپیک ۲۰۱۶ ریو کمک کرد، و این همان چیزی است که مهرزاد می‌خواهد با آن شناخته شود.

مرتضی قصد دارد جلوتر از بلندی قدش، عملکرد تیم ایران را در ریو برجسته کند. با این وجود مهرزاد ۲۹ ساله نقش کلیدی در تیم ایران داشت و در فینال که ایران ۳ بر یک بوسنی را شکست داد، ۲۸ امتیاز به‌ دست آورد.

وی گفت: همه از ما در هر رقابتی انتظار قهرمانی دارند. انتظار دارند که بهترین باشیم، اما واقعیت چهره دیگری دارد. تیم‌های دیگر هم پیشرفت کرده‌اند. بازی‌های پارالمپیک جای بهترین‌هاست. همه ورزشکاران خوب ظاهر شدند، به ویژه ورزشکاران ما.

مهرزاد از ماه مِی سال ۲۰۱۵ به عضویت تیم والیبال نشسته درآمد و در این رشته یک تازه‌وارد به حساب می‌آید. بازیکن ۲٫۴۶ متری تیم ملی والیبال نشسته ایران تصریح کرد: جام بین قاره‌ای در چین اولین تورنمنت بین المللی من به حساب می‌آمد. البته هم‌تیمی‌هایم کمک زیادی به من کردند تا آماده شوم. پس از هر جلسه تمرینی ما در خصوص بازی‌های پارالمپیک لندن صحبت می‌کردیم و همه آن چیزهایی که آنجا اتفاق افتاد. فکر می‌کنم این امر کمک زیادی به من کرد تا با فضای پارالمپیک آشنا شوم. ما همه کمک کردیم و همدیگر را راهنمایی کردیم و من از هم‌تیمی‌هایم سپاسگزارم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا فکر کردن به پارالمپیک ۲۰۲۰ زود نیست؟ گفت: از لحظه‌ای که ما از سکوی قهرمانی در ریو پایین آمدیم، باید به برنامه‌ریزی برای پارالمپیک ۲۰۲۰ توکیو فکر می‌کردیم.

مهرزاد می‌گوید که او همه تیم والیبال نشسته ایران نیست و فقط قدش نسبت به دیگر بازیکنان بلندتر است.

ایران از پارالمپیک ۱۹۸۸ سئول در همه ادوار یا مدال طلا گرفته و یا نقره. این تیم در پارالمپیک ریو با آمیزه‌ای از بازیکنان جوان و باتجربه پا به میدان گذاشت. انتظار می‌رود این تیم روند رقابتی خود را تداوم بخشد. آماده‌سازی این تیم برای حفظ کردن روند موفقیت از قبل آغاز شده است. برگزاری لیگ ملی و حضور در رقابت‌های قهرمانی مختلف این فرصت را می‌دهد تا بازیکنان جدیدی به تیم ملی معرفی شوند.

مهرزاد از سوی دیگر بین ورزشکاران حاضر در پارالمپیک مورد توجه بسیاری واقع شد و بسیاری از آنها از این بازیکن می‌خواستند که عکس سلفی با آنها بگیرد. هادی رضایی، سرمربی تیم ملی والیبال نشسته، عنوان کرده که مهرزاد دو سال دیگر می‌تواند بهترین بازیکن جهان شود. او اکنون این موقعیت را دارد که تجربیات خود را به آنها انتقال داده و بازیکنان جوان را با انتظارات بالایی که وجود دارد آشنا کند. او گفت آنهایی که از تلاش کردن می‌ترسند باید به خاطر داشته باشند که نمی‌توان با خانه نشستن به موفقیت دست پیدا کرد. وی گفت: گذشته را فراموش کنید. درباره آینده فکر کنید.

اصلی‌ترین تغییری که مرتضی مهرزاد از زمان ورود به این رشته مشاهده کرده، این بوده که مردم دیگر به او به چشم یک مرد قدبلند نگاه نمی‌کنند. وی گفت: اکنون آنها مرا به عنوان یک پارالمپیَن می‌شناسند.