پرسپولیس درحالی فردا شب به مصاف تیم نفت تهران می رود که گفته می شود این تیم قصد دارد فوتبالی تدافعی را مقابل پرسپولیس به نمایش بگذارد.

ضیا عربشاهی هافبک سابق پرسپولیس و تیم ملی در رابطه با شرایط این فصل پرسپولیس گفت: « امسال پرسپولیس توانست ۹۰ درصد بازیکنانی که برانکو احتیاج داشت را جذب کند و تبدیل به تیم کامل تری شده است.»

او همچنین در ادامه گفت: « پرسپولیس واقعا به بازیکنی مثل شجاع خلیل زاده احتیاج داشت تا مجبور نشود مثل سال قبل از بازیکنان غیرتخصصی در پست حساس دفاع میانی استفاده کند. تیم ما امسال هم داخل زمین خوب است و هم روی نیمکت قدرتمند است چرا که کمبودهای فصل قبلش را کاملا جبران کرده است.»

عربشاهی در رابطه با اینکه برانکو به سختی بازیکنان جدید را وارد ترکیب کرده و کماکان ترکیب تیم را با کمترین تغییر نسبت به فصل قبل می چیند نیز گفت: « به نظر من برانکو باید کاری کند که بازیکنان نیمکت نشینش را از دست ندهد. او باید سیاستی را به کار ببرد که بازیکنان ذخیره هم با دلگرمی تمرین کنند.»

او ادامه داد: « برانکو باید همان روشی را که کارلوس کی روش در تیم به کار می گیرد استفاده کند. کی روش در تیم ملی سیاست خیلی خوبی دارد که در آن بازی به نفرات بیشتری می رسد. برانکو اگر بخواهد محتاطانه برخورد کرده و تمام تمرکزش بر روی یک ترکیب ثابت یازده نفره باشد بازیکنان ذخیره اش را از دست می ده.»

ضیا عربشاهی همچنین اضافه کرد: « نمونه اش ساسان انصاری که می توانست در فصل قبل خیلی به تیم کمک کند اما چون مطمئن بود که ترکیب اصلی تیم مشخص است رفت درحالی که تیم واقعا به ساسان (انصاری) نیاز داشت. به نظر من وقتی بازیکنی مطمئن بشود که نیمکت نشین است از نظر روحی و روانی به مشکل می خورد.»

عربشاهی درباره بازی فرداشب پرسپولیس مقابل تیم نفت تهران با مربی گری حمید درخشان همبازی و همتیمی سابقش در پرسپولیس دهه شصت، گفت: «به نظر من با این شرایطی که تیم نفت داشت حمید درخشان ریسک بزرگی کرد و تمام اعتبارش را در گرو این کار گذاشت.»

او افزود: « اما باید این را بدانیم که یکی از خصوصات یک مربی خوب این است که ریسک پذیر بوده و بتواند خودش را با شرایط وفق بدهد. مربی باید تیمش را به خوبی بشناسد. اینکه می گویند مربی باید ابزار داشته باشد اصلا درست نیست بلکه مربی باید از ابزاری که دارد بهترین استفاده را کند. به نظر من درخشان در این دوهفته که از لیگ می گذرد صددرصد نمره قبولی گرفته است.»

هافبک دفاعی سابق پرسپولیس دراین باره که درصورت ارائه بازی تدافعی از سوی شاگردان درخشان پرسپولیس باید چه برنامه ای داشته باشد اضافه کرد: « به نظر من دربرابر تیم هایی که با سیستم دفاعی اتوبوسی بازی می کنند خلاقیت مربی و بازیکنان راه عبور از این نوع دفاع است. با این حال من معتقدم که پرسپولیس برای اینکه در برابر دفاع اتوبوسی تیم ها به مشکل نخورد باید با دومهاجم نوک بازی کند.»

عربشاهی با تاکید بر این موضوع گفت: « دو مهاجم که نزدیک هم و روی یک خط باشند در این مواقع راهگشا هستند. در این شرایط ترکیب دفاع اتوبوسی شکسته شده و ساختار دفاعی حریف مختل می شود. بازهم می گویم این نظر من است و اگر مربی بودم حتما با دومهاجم بازی می کردم.»

او درباره محاسن استفاده از دو مهاجم هم گفت: « وقتی با دومهاجم مرکزی نوک بازی کنیم حریف مجبور است دو مدافع خود را برای یارگیری با مهاجمان صرف کند و همین می تواند ترکیب و برنامه های دفاعی این تیم را به هم بریزد. اما بازی با یک مهاجم تنها یک مدافع را برای بازی من تو من درگیر کرده و آن وقت تیم حریف به راحتی می تواند برنامه های هجومی پرسپولیس را خنثی کند. »

ضیا عربشاهی با تمجید از گادوین منشا و بیان اینکه پرسپولیس با این بازیکن می تواند تیمی خطرناکتر درخط حمله باشد گفت: « من از همان اولین بازی که گادوین منشا دیدم گفتم که او یکی از بهترین بازیکنان لیگ است. شخصا معتقدم که برانکو حتما باید از زوج منشا و طارمی استفاده کند اما اگر منشا را روی نیمکت بنشاند یکی از بهترین مهره هایش را سوزانده است. البته باید بگویم که به نظر من نباید منشا و طارمی به شکل یک، یک و جلو و عقب بازی کنند بلکه آنها باید روی یک خط عرضی ونزدیک به هم بازی کنند.»

او ادامه داد:« پرسپولیس در کنار کامیابی نیا که هافبک دفاعی است سه هافبک طراح و وینگرهای عالی دارد که به خوبی مهاجمان را تغذیه می کنند. به همین دلیل می گویم که ترکیب طارمی و منشا می تواند از اتوبوس ضد گلوله هم عبور کند.»