رقابت‎های شنا، شیرجه و واترپلوی قهرمانی آسیا در حالی با کسب عنوان سومی بین ۵ تیم برای شیرجه ایران همراه بود که واترپلوی کشورمان ترک عادت نکرد.

به گزارش خبرگزاری ایپنا، دهمین دوره مسابقات شنای آسیا در حالی به میزبانی ژاپن به پایان رسید که تیم ملی کشورمان پس از سال‎ها در این رویداد شرکت کرد و ضمن کسب نتایج قابل قبول یک مدال تاریخی هم گرفت. مدالی که شاید سرآغاز فصلی جدید در این فدراسیون باشد. این اما همه ماجرا نیست.

*شیرجه
تیم ملی شیرجه ایران در حالی به مدال برنز این مسابقات دست یافت که ۵ کشور حضور داشتند. با توجه به وضعیتی که شیرجه ایران از نظر امکانات و سخت‎افزار دارد؛ این عنوان خوبی است اما اختلاف امتیازات شیرجه‎روهای کشورمان با تیم‎های برتر قابل تامل است. در رشته سکوی ۱۰ متری که ایران با ۳۱۵٫۲۴ امتیاز به عنوان سومی دست پیدا کرد، چین با ۴۱۳٫۳۱ امتیاز اول و ژاپن با ۳۶۲٫۶۱ امتیاز دوم شدند. اندونزی و عراق هم به ترتیب با ۲۹۴٫۳۹ و ۱۴۶٫۹۱ چهارم و پنجم شدند. از امتیازات اندونزی و عراق کاملا مشخص است که سطح شیرجه آنها در چه حدی است. ضمن اینکه مسئولان فدراسیون شنا در اطلاع‎رسانی نتایج این مسابقات اعلام نکردند در این رشته چند تیم شرکت کرده است. قطعا افتخاری که ایران کسب کرده قابل توجه است اما باید به تفاوت امتیازات با تیم‌های سطح بالاتر هم توجه کرد و در سیل پیام‌های تبریک غرق نشد.

* واترپلو:
پیش‌تر در خبرگزاری تسنیم گزارشی با عنوان تیمی که همیشه می‎بازد نوشتیم. گزارشی که باعث تکدر خاطر مسئولان فدراسیون شد اما متاسفانه باید بار دیگر هم تاکید کنیم، واترپلو تیمی است که فقط می‎بازد. تیم ملی واترپلوی ایران در رقابت‌های مرحله گروهی مقابل سنگاپور و هنگ‎کنگ به برتری رسید. در مرحله بعدی عربستان را برد اما مقابل قزاقستان و ژاپن با نتیجه سنگینی شکست خورد و در آخرین بازی هم به چین باخت.

بررسی سوابق واترپلوی ایران نشان می‎دهد که ما معمولا مقابل تیم‎هایی مانند سنگاپور، هنگ‎کنگ و عربستان بازی‎ها را برده‎ایم و مقابل ژاپن و قزاق با اختلاف زیاد باخته‎ایم. سوال این است تیمی که تقریبا در تمام سال اردو است و در چندین و چند رویداد برون مرزی شرکت می‎کند، چرا همچنان همان تیم گذشته است؟ چرا واترپلوی ایران هنوز هم به همان‎هایی که همیشه می‎باخته، می‎بازد؟ پس نباید برای برخی جای ناراحتی وجود داشته باشد که به این رشته واترباخت‎پلو بگویم. جالب اینجاست که سرمربی این تیم حرف از قهرمانی المپیک با ایران می‎زند.

*شنا:
در شنا هم همان داستان همیشگی، دقیقا همان سبک اطلاع رسانی؛ پایان کار شناگر ایران در مسابقات. مشخص نیست بین چند نفر ورزشکار ما چندم شده است. اوج کار این است که شناگر ایران رکورد خودش را در رده سنی خودش شکست. قبل از مسابقات گفته می‎شد که توقع بهبود رکوردهای ملی و حضور در فینال و … وجود دارد اما شناگران ایران در مسابقات رسمی حتی نزدیک رکوردهایشان هم شنا نمی‎کنند.

اوج داستان جایی است که مسئولان فدراسیون شنا در مصاحبه‎های خود قول کسب مدال در بازی‎های آسیایی را می‎دهند. شنا و شیرجه و واترپلوی ایران روند رو به رشدی دارد اما آیا این همه توانایی و پتانسیل ما است؟ آیا ایران به مرزی رسیده که بتواند حرف از پیشرفت قابل توجه و جهش بزند؟ آیا وزارت ورزش از روند این رشته‌ها راضی است؟