خبرگزاری ایپنا؛ مسعود پاشنا : تقدیم به اسطوره ۷۰ ساله استقلال علی جباری

جباری اسطوره تیم استقلال امروز ۲۹ تير ۷۰ ساله شد . وی روز ۲۹ تیر ۲۵ در تهران به دنیا آمد.

اين بازيکن شاخص و افسانه اي به مدت ۱۰ سال ( از سال ۴۴ تا ۵۴) براي تیم تاج بازي کرد که در اين مدت با اين که در پست هافبک تهاجمي بازي ميکرد توانست ۱۰۱ گل به ثمر برساند تا یکی از رکورد دارداران گلزني در تارخ استقلال باشد.

از افتخارات وي ميتوان به دو بار قهرماني در جام ملت هاي آسيا در سال ۱۹۶۸و همچنين ۱۹۷۲ اشاره کرد که با گل جباری در فينال مقابل کره جنوبي ايران قهرمان جام ملت هاي آسیا شد.

علي جباري در سال ۴۹ درحالي که فقط ۲۴ سال داشت در حضور بزرگان تاج بازوبند کاپيتاني به او سپرده شد.

قهرمانی جام باشگاه هاي آسيا در سال ۱۹۷۰ با پيروزي دو بر يک مقابل هاپوئل اسرائيل در ورزشگاه امجديه.

دو بار قهرماني با استقلال در ليگ کشور در سال هاي ۱۳۴۹ و ۱۳۵۳
سه قهرماني باشگاه هاي تهران در سال هاي ۱۳۴۸ ، ۱۳۵۰، ۱۳۵۱
سه بار قهرماني در جام ميلز هند در سال هاي ۱۳۴۸، ۱۳۴۹، ۱۳۵۰

وي تمام افتخاراتي که بعد از سال ۱۳۵۰ به دست آورده به عنوان کاپيتان بوده است..

علي جباري کسي که باشگاه براي احترام به او براي او به جاي بازوبند کاپيتاني از پيراهن هايي با آستين هاي دورنگ استفاده ميکرد. علي جباري با شوت هاي پشت محوطه هجده قدم معروف بود..

او به همراه غلامحسين مظلومي بهترين گلزن استقلال در تاريخ دربي هاست.

 علی جباری ، مردی از نسل طلایی فوتبال ایران:

تنها ۱۰ دقیقه تا پایان ۹۰ دقیقه باقی مانده بود و تیم ملی فوتبال ایران بازی را با نتیجه صفر – ۲ به میزبان رقابت های جام ملتهای آسیا ( تایلند ) واگذارکرده بود… یک شکست تاریخی درانتظار تیم ملی فوتبال ایران بود اما اینگونه نشد!… همان دقایق اندک کافی بود تا شاه ماهی نسل طلایی فوتبال باشگاه تاج وفوتبال ایران دردهه چهل و پنجاه قادر باشد هتریک نماید و تیم ملی فوتبال ایران را که درزیر باران سیل آسا یک شکست سنگین را انتظار می کشید در پایان ۹۰ دقیقه به پیروزی برساند و یک برگ طلایی از تاریخ فوتبال ایران زمین را ورق بزند…

درتداوم آن پیروزی تاریخی بود که ایران باقربانی کردن حریفان دیگر به فینال رسید تا بازهم علی جباری یکی از ۲ گل بازی فینال را در برابر کشور کره جنوبی به ثمر برساند و حریف را در برابر شیران ایران زمین تسلیم نماید… با این نتیجه برای دومین بار همای سعادت و خوشبختی برروی شانه های یک ملت فوتبالدوست نشست ( سال ۱۹۷۲) تا رنسانس فوتبال ایران در دهه پنجاه شکل بگیرد و به قدرت اول فوتبال آسیا تبدیل شود.

خاطره جالب از زبان علی جباری
چند روز قبل از اینکه راهی المپیک مونیخ شویم،‌ قرار شد غلام وفاخواه به استقلال بیاید. با غلام و مرحوم حمید امینی‌خواه بچه محل بودیم. غلام از من پرسید رقم قراردادت با استقلال چقدر است؟ گفتم ۳۰ هزار تومان برای دو فصل. ۲۵۰ تومان هم حقوق ماهانه می‌گیرم. وفاخواه برای عقد قرارداد راهی یک دفترخانه در خیابان لاله‌زار شد و آنجا یکی از مدیران استقلال ۱۰ هزار تومان پول زیرمیزی به او داد! این مسئله برایم خیلی گران تمام شد چون فکر می‌کردم همه‌چیز بر مبنای صداقت است. پرسپولیسی‌ها وقتی این را شنیدند، دنبال من آمدند. یکی از مدیران باشگاه کیف سامسونتی را به من نشان داد که داخل آن ۵۰ هزار تومان پول نقد بود. او گفت: این پول را بگیر و قرارداد ببند. ماهی هم ۵ هزار تومان به تو می‌دهیم. با این پول‌ها در سال ۱۳۵۱ می‌توانستم چند خانه در تهران بخرم و گران‌ترین بازیکن تاریخ این باشگاه می‌شدم اما قرارداد را امضا نکردم و گفتم باید فکر کنم. آن شب وقتی به منزل رسیدم، سر کوچه گروهی از هواداران استقلال که در جریان قرار گرفته بودند، منتظرم بودند. برخی از آنها به محض دیدن من مقابل ماشینم دراز کشیدند و گفتند باید از روی ما بگذری و بروی پرسپولیس. بعد از آن مدیران استقلال به خانه‌ام آمدند و گفتند، بمان. ما ۳۰ هزار تومان اضافه بر سازمان به تو پول می‌دهیم اما اگر شما این پول را دیدید، من هم دیدم!؟!؟.

در این عکس علی جباری اسطوره استقلال در کنار مرحوم ناصر حجازی دیده می شود .