با رای قاطع اعضای فیفا، رقابتهای جام جهانی از سال ۲۰۲۶ با ۴۸ تیم برگزار خواهد شد.
به گزارش خبرگزاری ورزش ایران(ایپنا)، در حالی که مخالفتهای زیادی از سوی فوتبال دوستان و بزرگان فوتبال با برگزاری جام جهانی با ۴۸ تیم ابراز شده بود، در نهایت در رای گیری که در شورای ۳۷ نفره فیفا برگزار شد، تصویب شد که جام جهانی از سال ۲۰۲۶ با ۴۸ تیم برگزار شود.
طبق جزئیات منتشر شده، قرار است این رقابتها از سال ۲۰۲۶، در ۱۶ گروه ۳ تیمی برگزار شود که بدین ترتیب تعداد گروه ها دو برابر خواهد شد و از هر گروه ۲ تیم برتر به دور حذفی صعود خواهد کرد. بدین ترتیب تعداد بازی ها از ۶۴ بازی به ۸۰ بازی افزایش پیدا خواهد کرد، هرچند که تعداد بازیهای هر تیم برای رسیدن به نیمه نهایی و فینال مثل گذشته است.
جالب اینکه در دور گروهی اگر یک بازی مساوی شود، کار به پنالتی ها کشیده خواهد شد؛ به عبارتی در این مرحله دیداری که به تساوی بینجامد نخواهیم داشت.
در دورهای بعدی نیز اگر کار در وقت قانونی به تساوی کشیده شود، بلافاصله برنده با پنالتی ها مشخص خواهد شد و دو وقت اضافه نخواهیم داشت. تنها در نیمه نهایی و فینال، دو وقت اضافه در صورت مساوی شدن بازی در وقت قانونی منظور خواهد شد.
با این حال این تصمیم نگرانی های زیادی در پی داشته است. بیشتر باشگاهها با برگزاری جام جهانی با ۴۸ تیم مخالف هستند. افزایش تعداد بازیها و بیشتر شدن بازیکنان حاضر در جام باعث شده تا باشگاهها از افزایش احتمال مصدومیت بازیکنان شان در جام و همچنین کوتاه شدن مدت حضور بازیکنان در اردوهای پیش فصل نگران باشند.
افزایش تیمها از ۳۲ به ۴۸، یکی از قول های انتخاباتی جانی اینفانتینو، رئیس جدید فیفا بود و او در کمتر از یکسال توانست به آن عمل کند. بسیاری از این نظر، او را با ژائو هاوه لانژ، رئیس سابق فیفا، مقایسه می کنند که با وعده افزایش تعداد تیمهای جام جهانی از ۱۶ به ۲۴ سال، توانست رقیبش را شکست بدهد.
دیگو مارادونا، ژوزه مورینیو و کارلس پویول از جمله چهره های سرشناسی بودند که از این طرح حمایت کرده بودند.