به گزارش خبرگزاری ایپنا کارلوس کی روش سرمربی تیم ملی فوتبال ایران نام علیرضا بیرانوند، محمد رشید مظاهری، محمدرضا اخباری و سید حسین حسینی را به عنوان چهار دروازه بانی که باید در مرحله نخست اردوی تیم ملی برای ۲ دیدار دوستانه مقابل پاناما و ونزوئلا شرکت کنند در فهرست این تیم قرار داد

همچنان حامد لک و علیرضا حقیقی هم شانس بالایی برای حضور در اردوی نهایی تیم ملی برای این ۲ بازی و همراهی تیم ملی کشورمان در سفر به اتریش و هلند دارند.

هرچند علیرضا بیرانوند از پاییز ۹۴ به شماره یک تیم ملی فوتبال ایران تبدیل شده است، اما با توجه به عملکرد نه چندان مطمئن او در فصل جاری در فاصله هفت ماهه تا آغاز جام جهانی ۲۰۱۸روسیه نمی‌توان به صورت مطمئن درمورد اینکه دروازه بانپرسپولیس گزینه نهایی کی روش در جام جهانی است اظهار نظر کرد و شاید سرمربی و مربی دروازه بان‌های تیم ملی مانند دوره قبلی جام جهانی در روسیه هم از سورپرایزی ویژه برای حراست از دروازه تیم ملی رونمایی کنند.

در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل با توجه به ظرفیت محدود تیم ملی کشورمان در پست دروازه بان، کی روش در انتخاب‌هایی چالشی دانیال داوری، رحمان احمدی و علیرضا حقیقی را به عنوان ۳ دروازه بان نهایی اش انتخاب کرد و در اقدامی جالب توجه ترجیح داد از حقیقی جوان و کم تحربه در سه بازی حساس این جام مقابل نیحریه، آرژانتین و بوسنی استفاده کند، اما اکنون سرمربی پرتغالی تیم ملی با توجه به آمادگی دروازه بان‌های ایرانی دست بازتری برای انتخاب نفرات دارد.

در زیر به وضعیت گزینه‌های دروازه بانی تیم ملی در جام جهانی نگاهی می‌اندازیم.

علیرضا بیرانوند

دروازه‌بان شماره یک پرسپولیس و تیم ملی در ماه‌های اخیر افت محسوسی داشته است و با ارائه عملکردی پرفراز و نشیب ابهام‌های زیادی را در مورد پوشیدن پیراهن یک ملی در جام جهانی ایجاد کرده است.

بیرانوند در برخی بازی‌های اخیر پرسپولیس به ویژه دیدار مقابل پیکان و سپاهان در لیگ برتر و همچنین ۲ دیدار مرحله نیمه نهاییلیگ قهرمانان آسیا برابر الهلال به هیچ وجه نشانی از صلابت روز‌های اوج خود را نشان نداد. از طرفی اشتباهات او در بازی باسوریه سبب شد تیم ملی نتواند با رکورد استثنایی کلین شیت در تمام بازی‌ها راهی روسیه شود. بدون شک بیرانوند برای اثبات حضورش در ترکیب تیم ملی برای جام جهانی باید شرایط مطلوب‌تری داشته باشد.

بررسی وضعیت مدعیان پوشیدن پیراهن شماره یک تیم ملی فوتبال در جام جهانی روسیه

علیرضا بیرانوند

علیرضا حقیقی

تجربه بازی در جام جهانی و حضور در فوتبال اروپا ویژگی‌های مثبت حقیقی برای حراست از دروازه تیم ملی نسبت به سایر مدعیان است. حقیقی از جام جهانی ۲۰۱۴ تا مرحله نخست مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه شماره یک تیم ملی بود، اما به دلیلآسیب دیدگی و افت ناشی از این امر مدتی نتوانست در اردو‌ها شرکت کند تا اینکه کی روش از ۲ دیدار آخر تیم ملی در مرحله نهایی مقدماتی جام جهانی برابر کره جنوبی و سوریه بار دیگر به او اعتماد کرد. هرچند نمایش درخشان حقیقی در ترکیب تیم اسکیلستونا هم نتوانست مانع سقوط این تیم ضعیف به دسته پایین‌تر لیگ سوئد شود، اما این‌امر سبب نمی‌شود کی روش نام او را از جمع گزینه‌های مدنظرش برای جام جهانی روسیه خارج کند.

بررسی وضعیت مدعیان پوشیدن پیراهن شماره یک تیم ملی فوتبال در جام جهانی روسیه

علیرضا حقیقی

محمد رشید مظاهری

با وجود نتایج نه چندان خوب ذوب آهن در لیگ هفدهم و قرارگرفتن این تیم در رتبه هفتم لیگ تا پایان هفته یازدهم، محمد رشید مظاهریعملکرد باثباتی در ترکیب این تیم داشته است و به همین دلیل کی روش پس از چند ماه غیبت او در اردو‌های تیم‌ملی از بازی با توگو و روسیه بار دیگر مظاهری را به تیم‌ملی دعوت کرد. البته مظاهری برای قرار گرفتن در جمع ۳ دروازه بان نهایی تیم ملی در جام جهانی باید تعداد گل‌های خورده اش را کاهش دهد.

بررسی وضعیت مدعیان پوشیدن پیراهن شماره یک تیم ملی فوتبال در جام جهانی روسیه

محمد رشید مظاهری

حامد لک

لک در ماه‌های اخیر جزء بهترین دروازه بان‌های لیگ ایران بوده است. او فصل گذشته با عملکردی خوب مانع از سقوط سایپا به لیگ دسته اولشد و امسال هم این روند را در فولاد ادامه داد. هرچند شکستگی بدموقع بینی لک، او را از حضور در مرحله اول اردوی تیم ملی برای دیدار مقابل پاناما و ونزوئلا محروم کرد، اما لک که مقابل توگو شانس بازی هم به دست آورد پس از رفع آسیب دیدگی اش بازهم از شانس بالایی برای دعوت شدن به تیم ملی برخوردار است. بدون شک او با درس گرفتن از اتفاق بدی که برایش در جریان یکی از آخرین اردو‌های تیم ملی پیش از جام جهانی ۲۰۱۴ رخ داد تمام تلاش خود را به کار می‌گیرد که از لحاظ فنی و اخلاقی نظر کی روش را جلب کند.

حامد لک

حامد لک

محمدرضا اخباری

اخباری جزء باثبات‌ترین دروازه‌های ملی پوش فوتبال کشورمان در سال‌های اخیر بوده است و کی روش ترجیح داد پس از غیبت او در ۲ اردوی اخیر تیم ملی بار دیگر به دروازه بان سایپا اعتماد کند. با این وجود اخباری هم خوب می‌داند با تداوم روند متزلزلش در جمع نارنجی پوشان پایتخت بسیار بعید است سرمربی پرتغالی را برای قراردادن نام خود در فهرست نهایی تیم ملی برای جام جهانی ۲۰۱۸ جلب کند.

بررسی وضعیت مدعیان پوشیدن پیراهن شماره یک تیم ملی فوتبال در جام جهانی روسیه

محمدرضا اخباری

سوشا مکانی

حضور سوشا مکانی در اردو‌های تیم ملی هیچ وقت با ثبات همراه نبوده است. با این حال سوشا تنها دروازه بانی است که در کنار علیرضا بیرانوند وظیفه حراست از دروازه تیم ملی در مرحله نهایی مقدماتی جام جهانی را برعهده گرفت. او دربازی سوریه وایران در سرمبان مالزی درون دروازه تیم‌ملی ایستاد و در آن دیدار موفق به ثبت کلین شیت شد. هرچند مکانی باوجود ارائه عملکردی خوب در تیم دسته دومی میوندالن نروژ پس از دیدار مقابل سوریه دیگر به تیم ملی دعوت نشد، اما همچنان به بازگشت به جمع ملی پوشان امیدوار است.

بررسی وضعیت مدعیان پوشیدن پیراهن شماره یک تیم ملی فوتبال در جام جهانی روسیه

سوشا مکانی

سید حسین حسینی

حسینی جوان که با نیمکت نشین کردن مهدی رحمتی در استقلال اعتماد به نفس فوق العاده‌ای پیدا کرده جزء نفرات منتخب کی روش برای اردوی اخیر تیم ملی است و امید دارد با تداوم عملکرد خوبش در ترکیب آبی پوشان پایتخت یک معجزه را در فهرست تیم ملی در جام جهانی رقم بزند.

بررسی وضعیت مدعیان پوشیدن پیراهن شماره یک تیم ملی فوتبال در جام جهانی روسیه

سید حسین حسینی