به گزارش خبرگزاري ایپنا ، در روزهای اخیر شایعاتی پیرامون فسخ قرارداد با شرکت جیووای ایتالیا دهان به دهان می شود که این اخبار نشات گرفته از تلاش های برخی از دلال ها برای جوش دادن معامله فی مابین فدراسیون فوتبال و شرکت معروف آدیداس است. تلاش هایی که هیچ نتیجه ای به همراه نخواهد داشت و فدراسیون فوتبال باید براساس همان توافقی که با شرکت جیووا داشته به همکاری خود با این شرکت ادامه دهد.
روز گذشته در همین صفحه گزارشی با محتوای فعالیت شرکت آدیداس در تیم ملی ایران منتشر شد. در آن گزارش گفته شد که احتمال دارد تیم ملی ایران با برند آدیداس در دو بازی آتی خود که شهریور ماه برگزار می شود به میدان برود اما کسب اطلاعات دقیق تر نشان می دهد که این همکاری ممکن نیست و فدراسیون فوتبال باید در همان مسیر پیش گام بردارد. یکی از مسوولان فدراسیون فوتبال که در جریان ریز توافق ها با شرکت جیووا قرار دارد بی آنکه بخواهد نامی از او برده شود اطلاعاتی را در این زمینه به ایران ورزشی می دهد که جالب توجه است. این شخص صراحتا اعلام کرد که فدراسیون فوتبال قراردادی ۱۰۰ هزار دلاری را با شرکت جیووا منعقد کرده و علاوه بر آن شرکت مذکور موظف است در ازای تمام سال هایی که با فدراسیون فوتبال ایران قرارداد دارد، البسه تیم ملی فوتبال ایران را تامین کند. احتمالا تیم ملی تا پایان جام جهانی فوتبال با همین شرکت تولیدی البسه ورزشی همکاری خواهد کرد.
از این ۱۰۰ هزار دلار مبلغ ۵۰ هزار دلار هم اخذ شده و تنها ۵۰ هزار دلار دیگر باقی مانده که شرکت ایتالیایی در زمان های تعیین شده آتی به تعهدات مالی اش عمل خواهد کرد.
در واقع جیووا علاوه بر تامین نامحدود لباس های تیم ملی فوتبال ایران مبلغی در حدود ۳۵۰ میلیون تومان نیز به فدراسیون فوتبال ایران می پردازد که رقم قابل توجهی محسوب می شود و شاید اساس کشش فدراسیون نشین ها به سوی این شرکت همین شرایط ویژه بوده است.
روز گذشته در همین راستا نشستی در فدراسیون فوتبال برگزار شد که نماینده شرکت جیووا نیز در آن حضور داشت. این شرکت به دنبال انتقادهایی که از طرح و جنس لباس های تولیدی خود که در اختیار ملی پوشان قرار داده بود اصلاحاتی درطرح و جنس لباس های تیم ملی انجام داد و نمونه آن را در اختیار فدراسیون فوتبال ایران قرار داده است. به احتمال فراوان طرح جدید با اندکی تغییرات مورد قبول فدراسیون فوتبال قرار می گیرد و تیم ملی در بازی های آتی با همین برند وارد میدان خواهد شد. گرچه جیووا شرکت معتبری نیست و تیم ملی ایران در واقع اولین قرارداد بزرگ این شرکت محسوب می شود اما پیش روی فدراسیون فوتبال ایران نیز راهی وجود ندارد و باید با این شرکت ادامه داد.
آدیداس که یک برند قدیمی و معروف محسوب می شود نامه ای را به فدراسیون فوتبال ایران ارسال کرده که در آن اشاره داشته است به ممنوعیت هایی که در راه همکاری با فدراسیون فوتبال ایران پیش روی آنها قرار داده اند. ظاهرا این شرکت از ترس جریمه های احتمالی از سوی آمریکایی ها تمایلی با همکاری با فدراسیون فوتبال ایران ندارد و در نامه ارسالی خود صراحتا به این موضوع اشاره کرده است.
به این ترتیب باید ماجرای بازگشت آدیداس به فوتبال ایران را منتفی دانست و تا عادی شدن روابط ایران در بعد سیاسی با همین قراردادهای سطح پایین لباس های مورد نظر تیم های ملی فوتبال ایران را تامین کرد.
کی روش همچنان برند تیم ملی را نمی پوشد
تیم ملی شهریورماه سال جاری دو بازی خود در مرحله مقدماتی جام جهانی را برگزار خواهد کرد و این سوال وجود دارد که آیا کارلوس کی روش همچنان به امتناع از پوشیدن پیراهن های تیم ملی ادامه خواهد داد یا خیر؟ وقتی بحث البسه تیم ملی در میان است ناخودآگاه این موضوع فرعی نیز ذهن را درگیر خود می کند.
کی روش درسال های اخیر برای پوشیدن برندی که با تیم ملی همکاری می کرد شرایط خاصی را در نظر می گرفت و حتی گفته می شد وی قصد دارد به طور جداگانه قراردادی را با شرکت های طرف قرارداد با فدراسیون فوتبال منعقد کند اما عینا در قراردادی که فدراسیون فوتبال با کی روش منعقد کرده نوشته شده که او ملزم به پوشیدن هر برندی که با فدراسیون فوتبال ایران قرارداد امضا کرده، است. بر سر این موضوع حاشیه های بسیاری به وجود آمده است اما این بار امیدواریم که سرمربی تیم ملی برخلاف رویه گذشته عمل کند و در آستانه رقابت های مهم انتخابی جام جهانی با خودداری از پوشیدن پیراهن های تیم ملی حاشیه تازه ای را برای فوتبال ایران ایجاد نکند.