شوت تماشایی و سوپرگل احسان پهلوان به روزهای درخشان ذوب‌آهن ادامه داد و نخستین شکست فصل پرسپولیس را رقم زد.

استادیوم: فولادشهر – تماشاگر: ۱۲ هزار نفر –  تیم داوری: محسن ترکی، محمدرضا ابوالفضلی، علیرضا ایلدروم، پیام حیدری و ناظر: حسین عسکری

اخطار: کمال کامیابی‌نیا (پرسپولیس ـ دقیقه ۲)، مهران درخشان‌مهر(۳۲) از ذوب‌آهن و رضا شکاری(۶۵) از ذوب‌آهن

ذوب آهن

رشید مظاهری، محمد نژادمهدی، وحید محمدزاده، مهدی مهدی پور، احسان پهلوان (۹۴- جری بنگستون)، محمدرضا حسینی، مرتضی تبریزی(۲+۹۰- حجت حق‌وردی)، علی حمام، دانیال اسماعیلی فر، مهران درخشان فر و مهدی رجب‌زاده (۸۹- رضا شکاری) –  سرمربی: مجتبی حسینی

پرسپولیس

بوژیدار رادوشوویچ، سیدجلال حسینی، حسین ماهینی، محسن ربیع خواه، محمد انصاری، رامین رضائیان (۷۰- علی علیپور)، فرشاد احمدزاده (۸۳- ولادیمیر پریموف)، کمال کامیابی نیا، مهدی طارمی، محسن مسلمان(۸۶- احمد نوراللهی) و وحید امیری – سرمربی: برانکو ایوانکوویچ

شرح گل

ذوب‌آهن یک – پرسپولیس صفر(دقیقه ۶۵ احسان پهلوان)؛ پهلوان سمت راست زمین صاحب توپ شد اما بدون اینکه بازیکنان پرسپولیس او را مهار کنند، خود را در موقعیت شوت‌زنی قرار داد و با ضربه محکم و تماشایی از فاصله ۳۰ متری به کنج دروازه سرخ پوشان و دور از دستان رادوشوویچ گل اول بازی را به زیبایی به ثمر رساند.

شرح بازی

باوجود اینکه بهترین خط حمله لیگ برای ذوب‌آهن است اما آنها در دقایق ابتدایی بازی امروز با پرسپولیس عقب کشیده بودند و همین اتفاق موجب شد شاگردان برانکو به دلیل بسته بودن خط میانی ذوب به ارسال از کناره‌های روی بیاورند و بارها خطرساز شوند که واکنش‌های خوب رشید مظاهری مانع از گلزنی آنها شد؛ به غیر از یک فرصت جدی ذوب از روی کرنر آنها تا دقیقه ۳۵ بیشتر روی کارهای دفاعی و حفظ توپ در میانه زمین برنامه داشتند ولی سرخ پوشان تلاش می‌کردند هرطور شده با شوت از راه دور، سانتر از کناره‌ها و … دروازه مظاهری را باز کنند ولی تمام موقعیت‌های آنها بی‌حاصل هدر می‌رفت؛ تیم مجتبی حسینی در ۱۰ دقیقه پایانی نیمه اول نمایش هجومی‌تری ارائه داد و حتی دروازه پرسپولیس را با ضربه‌ی تبریزی باز کرد که کمک داور به اشتباه آن را آفساید گرفت؛ پرسپولیس از دقیقه ۴۲ به بعد بارها دروازه ذوب را تهدید کرد اما نتوانست گلزنی کند تا هر دو تیم بدون گل به رختکن بروند.
با شروع نیمه دوم ذوب‌آهن تا ۱۰ دقیقه سوار بازی بود و بیشتر برنامه‌اش را روی ارسال از سمت راست زمین گذاشت که مدافعان پرسپولیس اجازه کار به آنها نمی‌دادند؛ به مرور زمان پرسپولیس مثل نیمه اول توپ و میدان را در اختیار گرفت و با حرکات سریع و نفوذهای تند و تیز قصد داشت به دروازه ذوب نزدیک شود ولی سرسختی مدافعان ذوب و بی‌دقتی مهاجمان پرسپولیس در زدن ضربات آخر اجازه کار به آنها نمی‌داد؛ ذوب از دقیقه ۵۵ برنامه هجومی آن چنانی نداشت اما با شوت دیدنی پهلوان در دقیقه ۶۵ یک گل زد و تا دقیقه ۸۰ دیگر به محوطه پرسپولیس نزدیک نشد و برای حفظ گل تلاش کرد؛ برانکو با سه تعویض به دنبال رهایی از نخستین شکست فصل بود ولی آنها هم نتوانستند گره‌گشای کار تاکتیکی سرخ‌ها باشند تا ذوب‌آهن در خانه یک بر صفر پیروز شود.

دقایق حساس

دقیقه ۲: محسن ترکی در یک اقدام عجیب کمال کامیابی‌نیا را به دلیل خطا روی مهدی رجب‌زاده با کارت زرد جریمه کرد که این مساله با واکنش شدید پرسپولیسی‌ها مواجه شد.

دقیقه ۱۲: ارسال محمد انصاری از میانه زمین را مظاهری به راحتی روی هوا جمع کرد.

دقیقه ۱۴: ضربه عجیب محمد انصاری در حالی که تصور می شد به بیرون از زمین هدایت شود را مظاهری با واکنشی عجیب روی خط دروازه مهار کرد و این در حالی بود که بازیکنان پرسپولیس اعتقاد داشتند توپ از خط عبور کرده است.

دقیقه ۱۵: ارسال زمینی محسن مسلمان برای مهدی طارمی درون محوطه هجده قدم را مظاهری راهی کرنر کرد.

دقیقه ۱۹: سانتر تند و تیز مهدی‌پور از میانه زمین را حسینی به کرنر فرستاد.

دقیقه ۲۰: کرنر دقیق رجب‌زاده از سمت چپ زمین با عبور از روی سر مدافعان و دست رادوشوویچ موقعیت عالی برای حسینی فراهم کرد که ضربه‌ سر او به شکل خطرناکی از کنار تیرک عمودی دروازه پرسپولیس به بیرون رفت.

دقیقه ۳۰: مسلمان با ارسال توپ از روی کرنر قصد ایجاد فرصت گلزنی برای طارمی داشت که پیش از او مظاهری با خروج و واکنش به موقع توپ را دفع کرد.

دقیقه ۳۳: ارسال رضائیان از جناح چپ زمین توسط مدافعان ذوب‌آهن سراسیمه دفع شد.

دقیقه ۳۳: احمدزاده از سمت چپ زمین قصد داشت دروازه ذوب را به طور مستقیم باز کند که مظاهری توپ را جمع کرد و بازی را به جریان انداخت.

دقیقه ۳۴: سر توپ و شوت پای چپ پشت محوطه جریمه رضائیان با فاصله زیادی از بالای دروازه ذوب‌آهن راهی اوت شد.

دقیقه ۳۷: درخشان‌مهر با ارسال روی پا توپ را روی محوطه جریمه پرسپولیس فرستاد ولی ضربه سر حسینی حاصلی در پی نداشت.

دقیقه ۳۸: تبریزی روی پاس رجب‌زاده و فرار از سد مدافعان پرسپولیس با رادوشوویچ دروازه سرخ پوشان را با ضربه‌ بغل پا گشود اما کمک داور آن را آفساید اعلام کرد.

دقیقه ۳۹: شوت بی‌دقت طارمی عرض محوطه ۶ قدم را طی کرد و خطری روی دروازه ذوب به وجود نیاورد.

دقیقه ۴۲: خطای پشت محوطه‌ای که احمدزاده از مهدی‌پور گرفته بود را رضائیان به زیبایی زد اما واکنش مظاهری و بیرون کشیدن توپ از زیر طاق فقط یک کرنر برای پرسپولیس داشت.

دقیقه ۴۲: کرنر خطرناک مسلمان و ضربه طارمی باز هم فقط یک موقعیت جدی خلق کرد و گلی در پی نداشت.

دقیقه ۴۲: مسلمان به تیرک دوم و پاس رضائیان با ضربه سر به مقابل دروازه ذوب را زودتر از مهاجمان پرسپولیس حسینی دور کرد.

دقیقه ۴۲: طارمی در شرایط نامتعادلی داخل محوطه جریمه ذوب به توپ رسید ولی شوت پای چپ او به اوت رفت.

دقیقه ۱+۴۵: پاس احمدزاده به رضائیان و شوت سنگین او به شکل خطرناکی با کمترین فاصله ممکن از روی تیرک افقی دروازه ذوب به اوت رفت.

دقیقه ۲+۴۵: سانتر حسینی، هافبک ذوب را سید جلال حسینی با ضربه‌ سر به بیرون از محوطه جریمه پرسپولیس زد.

دقیقه ۳+۴۵: ارسال زمینی حمام را انصاری دور کرد و در ادامه نیز موقعیت ذوبی‌ها توسط مدافعان پرسپولیس دفع شد.

دقیقه ۵۰: سانتر نه چندان خوب پهلوان را جلال حسینی دور کرد.

دقیقه ۵۰: حسینی از جناح راست زمین توپ را به محوطه جریمه پرسپولیس فرستاد که انصاری اجازه خطرساز شدن به آن نداد.

دقیقه ۵۵: امیری می‌توانست مثل دو بازی اخیر با ضربه‌ سر گلزنی کند اما بعد از ناکامی او، مدافعان ذوب ارسال رضائیان را به کرنر فرستادند.

دقیقه ۶۷: امیری قصد داشت سانتر مسلمان را با ضربه‌ آکروباتیک به سمت دروازه مظاهری بزند که مدافعان ذوب مقابل توپ او ایستادند.

دقیقه ۷۳: محمدزاده با ضربه‌ سر توپ ارسالی احمدزاده را از مقابل دروازه ذوب دور کرد.

دقیقه ۷۸: طارمی پس از نفوذ از بین محمدزاده و درخشان‌مهر خود را با مظاهری تک به تک کرد اما پاس او پس از افتادن به زمین قبل از رسیدن به امیری توسط نژادمهدی دفع شد.

دقیقه ۷۸: فرار احمدزاده و سانتر او را علیپور با ضربه‌ سر به اوت زد.

دقیقه ۸۰: کرنر خطرناک رجب‌زاده توسط رادوشوویچ مهار شد.

دقیقه ۸۳: توپ ریباندشده پس از اوت بلند ماهینی را طارمی در لحظه خروج اشتباه مظاهری با ضربه پشت سر در موقعیت خوبی برای هم‌تیمی‌هایش فراهم کرد اما کسی نبود از توپ او استفاده کند.

دقیقه ۸۴: شوت فنیِ بغل پای علیپور با فاصله کمی از کنار تیرک عمودی دروازه مظاهری تبدیل به اوت شد.

دقیقه ۴+۹۰: شوت نوراللهی از روی ضربه‌ آزاد حاصلی برای پرسپولیس نداشت.

در حاشیه …

* هواداران پرسپولیس در این بازی بیش از همیشه جایگاه استادیوم را به خود اختصاص داده بودند. این در حالی بود که آذری، مدیرعامل باشگاه ذوب پیش از این اعلام کرده بود تنها ۱۰ درصد فولادشهر به هواداران پرسپولیس اختصاص داده خواهد شد.

* قاسم حدادی فر که به دلیل مصدومیت و پارگی رباط صلیبی از تمرینات این تیم دور مانده است، پیش از بازی در استادیوم حضور یافت و با بازیکنان تیمش به خوش و بش پرداخت و برای آنها آرزوی موفقیت کرد.

* با توجه به ناهماهنگی بین نیروی انتظامی، برخی هواداران پرسپولیس در میان ذوبی ها و جایگاه آنها حضور یافته اند که این مساله باعث ایجاد برخورد و حاشیه شده بود.

* احمد نوراللهی در زمان گرم کردن به شدت مورد تشویق هواداران پرسپولیس قرار گرفتند و آنها از شماره هشت تیمشان خواستند تا در صورت امکان در این تیم تا پایان فصل باقی بماند.

* در حین گرم کردن بازیکنان پیش از آغاز بازی، کری جالبی بین مرتضی تبریزی و رامین رضاییان شکل گرفت و بهترین گلزن ذوب و بهترین پاسور پرسپولیس لحظاتی با یکدیگر به صحبت پرداختند.

* مهدی رجب زاده و جری بنگستون پیش از شروع بازی به سمت نیمکت پرسپولیس رفتند و با کادرفنی و بازیکنان این تیم خوش و بش کردند.

* محسن مسلمان، کامیابی نیا، حسین ماهینی و فرشاد احمدزاده نیز از نیمکت پرسپولیس به سمت نیمکت رقیب رفتند و با کادر رقیب به خوش و بش پرداختند.

* سیدجلال حسینی در مراسم پیش از بازی با پیراهنی که عکس شهید مدافع حریم روی آن نقش بسته بود، مراسم را برگزار کرد و در ادامه به سمت نیمکت ذوب رفت و با مجتبی حسینی به خوش و بش پرداخت.

* در دقیقه ۲۴ مطابق دیدارهای گذشته هواداران پرسپولیس یاد و خاطره هادی نوروزی، کاپیتان فقیدشان را زنده نگه داشتند و جالب اینکه هواداران ذوبی نیز در این راه با تشویق این بازیکن آنها را همراهی کردند.