نویسنده : مریم سرخوش

تراکتورسازی این روزها با ارطغرول ساغلام، سرمربی ترک‌تبارش روزهای خوبی را سپری می‌کند و قرار است در اولین گام آسیایی امروز به مصاف الاهلی عربستان برود. دیداری افتتاحیه گروه A لیگ قهرمانان آسیا است و به میزبانی تراکتورسازی در مسقط عمان برگزار خواهد شد. با توجه به مشکلات دیپلماتیک دو کشور ایران و عربستان، کنفدراسیون فوتبال آسیا امسال هم برای برگزاری دیدارهای نمایندگان این دو کشور میزبانی ثالث را معرفی کرده و عمان به عنوان محل برگزاری دیدارهای خانگی تراکتورسازی با حریف عربستانی انتخاب شده است.
سبزپوشان عربستانی که این روزها در رده دوم جدول لیگ برتر کشورشان جا خوش کرده‌اند، این تیم تاکنون ۳ مرتبه قهرمان لیگ عربستان شده و ۸ بار نیز به مقام نایب قهرمانی رسیده است. آن‌ها دو بار نیز به فینال لیگ قهرمانان آسیا راه پیدا کرده‌ اما هر دو بار مغلوب شده و تا کنون موفق به قهرمانی در آسیا نشده‌اند.
در سوی دیگر میدان یکی از باشگاه‌های پرهوادارترین فوتبال ایران حضور دارد که هر چند از امتیاز حضور هواداران پرشورش در این دیدار محروم است، تغییرات متعددی که طی هفته‌های اخیر در کادر فنی این تیم ایجاد شده پیکان برد را به سمت این تیم نشانه گرفته است. هر چند تراکتورسازان تاکنون موفق به قهرمانی در لیگ برتر نشده‌اند اما نایب قهرمانی در لیگ و قهرمانی در جام حذفی ایران در کارنامه این تیم ثبت شده است. تجربه ۴ دوره متوالی حضور سرخپوشان تبریزی در دیدارهای آسیایی از سال ۲۰۱۴ نیز برای این تیم رقم خورده است و ساغلام و شاگردانش در این دوره از رقابت‌ها با کوله‌باری از تجربه به دنبال مسیری جدید برای موفقیت در آسیا خواهند بود.
سرخپوشان فوتبال تبریز این روزها از انگیزه و شرایط بدنی بهتری برخوردارند که می‌تواند برگ برنده‌ای برای سرمربی این تیم در اولین گام آسیایی باشد. تراکتورسازی با دو برد اخیری که مقابل پدیده و گسترش فولاد به دست آورد، در مسیری ایده‌آل قرار گرفته و از انگیزه بالایی برخوردار است. آن‌ها برای ادامه روند پیروزی‌هایشان چشم به سه امتیاز اولین دیدار در لیگ قهرمانان آسیا دارند. هر چند حریف عربستانی در دیدار با دیگر نمایندگان فوتبال ایران در ادوار گذشته لیگ قهرمانان نمایشی قابل قبول ارائه کرده است و امروز هم جدالی سخت و غیرقابل پیش‌بینی برگزار خواهد شد، اما کسب پیروزی مقابل این تیم حتی در عمان نیز دور از دسترس نیست و تراکتورسازان می‌توانند با اندکی تمرکز و هوشیاری با کسب یک پیروزی ارزشمند حضوری مقتدرانه را در آسیا رقم بزنند.

تراکتورسازی به ترکیب برنده دست نمی زند ؟! 
تراکتورسازی این روزها به ترکیب برنده دست پیدا کرده است و به احتمال زیاد تغییر خاصی در ترکیب نخواهد داشت. این تیم در هفته‌های اخیر با ۲ هافبک دفاعی و ۲ مهاجم به میدان می‌رود و در مقابل الاهلی نیز احتمال حضور با همین ترکیب وجود دارد. مصدومیت جزئی محمد ایرانپوریان و محمد ابراهیمی در بازی هفته گذشته شاید تغییری اجباری در ترکیب تراکتورسازی باشد. اگرچه دیروز این دو با تیم تمرین خوبی داشته اند و چه بسا به ترکیب اصلی راه پیدا کنند . گفتی است که سلیمان کرپیچ مهاجم جدید بوسنیایی این تیم هم که  در اولین بازی مقابل گسترش فولاد نمایش چندان قابل توجهی نداشت. شاید او در این دیدار بین المللی بتواند عصای دست ساغلام شود .

وحشت در نیمکت الاهلی !
سرگئی ربروف، سرمربی الاهلی عربستان در فصل جدید لیگ قهرمانان آسیا با ورود نام ۴ بازیکن خارجی در فهرست آسیایی، آرایش جدیدی از ترکیب تیمش را ارائه کرده است. در فهرست آسیایی الاهلی نام محمدزکریا، محمدامین بن عمر تونسی، مارک میلیگان و لئوناردو دسوزا هم دیده می‌شود. هر چند ربروف این روزها به خاطر تصمیم عجیبش برای حذف نام عمر السوما به دلیل مصدومیت از فهرست آسیایی الاهلی و جایگزینی مومن زکریای مصری به عنوان مهاجم نوک مورد خشم هواداران قرار گرفته است، آن هم در حالی که این بازیکن عملکرد قابل قبولی در بازی‌های اخیر الاهلی نداشته و پست اصلی او مهاجم نیست. از سوی دیگر «تیسیر الجاسم» کاپیتان مصدوم این تیم هم در آخرین دیدار الاهلی در لیگ عربستان در فهرست این تیم قرار داشت تا یکی از کلیدی‌ترین و تاثیرگذارترین بازیکنان این تیم در دیدار مقابل تراکتورسازان به میدان برود. هر چند به نظر می‌رسد شکست برابر تراکتورسازی و یا حتی تساوی ممکن است که باعث اخراج ربروف از نیمکت الاهلی شود ، نکته ای که از حالا نیمکت الاهلی را دچار وحشت کرده است !