دیدارهای مهمی که روز شنبه باید برگزار می شد با نتایج جالب توجهی همراه بود از جمله برد چلسی در خانه من سیتی در حالیکه با یک گل از حریف عقب بود و برتری خیره کننده و پرگل آرسنال در خانه وستهام یونایتد تا برد دورتموند در بوندس لیگا یا تداوم صدرنشینی لایپزیک در بوندس لیگا و بازی و نمایش مقتدرانه یوونتوس در مقابل آتالانتا که باعث شد بیانکونری بازهم با اختلاف امتیاز بالا در صدر جدول قرار گیرد.
تمام مواردی که اشاره کردیم یک طرف دیدار بارسلونا و رئال مادرید در نیوکمپ طرف دیگر ماجرا بود که با تساوی یک بریک به پایان رسید و رئالی ها توانستند با این نتیجه فاصله شش امتیازی خود با رقیب دیرینه را حفظ کنند.
در این دیدار بارسلونا موقعیت های بیشتری نسبت رئال داشت که البته طبیعی هم بود چون بازی خانگی با حضور پرشمار هواداران یک مزیت بزرگ برای تیمهای معتبر در اروپاست و اینگونه نیست که مثل ایران در بازی دربی نیمی از ورزشگاه را به هواداران یک تیم اختصاص دهند و نیم دیگر را به هواداران تیم مقابل .
در ال کلاسیکو گوشه ای از بالاترین فضای استادیوم را به طرفداران رئال اختصاص داده بودند و در میان هیاهوی تماشاگران متعصب کاتالونیا هیچ صدایی از آنها شنیده نمی شد و در حالیکه میهمانان ویژه ای از جمله یواخیم لو و آندریاس کوپکه سرمربی و مربی تیم ملی آلمان در نیوکپ بودند، بازی آغاز شد و رئال با میدان داری مودریچ و کواچیچ و ایسکو بازی را بهتر شروع کرد ولی در ادامه این بارسایی ها بودند که نبض بازی را در اختیار گرفتند و روی یک صحنه آفساید گل برتری را به ثمر رساندند .
رئالی ها در نیمه دوم شانس آوردند که گلهای دوم و سوم را روی حرکات نیمار و مسی دریافت نکردند ودر انتهای بازی قانون نانوشته فوتبال شامل حالشان شد و توانستند روی ضربه سر استثنایی راموس کاپیتان متعصب خود که پیش از این هم در بازیهای بزرگ منجمله فینال لیگ قهرمانان اروپا گلزنی کرده بود دروازه ترشتگن را باز کردند تا مساوی باارزشی را در غیاب بیل، کروس و موراتا کسب کنند.
در این دیدار اینیستا از بارسا و کاسیمیرو از رئال مادرید در نیمه دوم به زمین آمدند تا یک پیام ویژه به سایر تیمهای لالیگا بدهند و آن قدرت بیش از پیش هر دو تیم در ادامه مسابقات با حضور این دو هافبک تاثیرگذار در میانه میدان است.
نکته ای که در ابتدا اشاره کردیم که تساوی در دربی ال کلاسیکو قابل پیش بینی بوده به دلیل رویکرد زیدان در مربیگری است چون او در مکتب مربی بزرگی مثل آنچلوتی پرورش یافته و قدر امتیازات بازیهای بزرگ را می داند. او بی دلیل احساساتی نمی شود و می داند در فوتبال زبان آمار گویای همه چیز است و بعد از چند هفته همه فراموش می کنند چه تیمی بهتر بازی کرده و کدام تیم ضعیف تر بوده لذا بابرنامه و اصولی حتی زمانیکه یک گل از حریف عقب بود میدان داری را در دستور کار قرار داد تا در زمان مقتضی از فاکتور سرزنی راموس که جزو نقاط قوت این تیم است بهره برده و بدین ترتیب گل مساوی را زد و برنده واقعی میدانی لقب گرفت که جدای از نوع بازی همه مواردش به سود این تیم رقم خورد .
این درست کاری بود که گواردیولا در برابر چلسی انجام نداد و بازی برده را با شکست عوض کرد و نتیجه ای که می توانست آنها را به صدر برساند را از دست داد و سرانجام رتبه سومی را هم به آرسنال واگذار کرد تا کاری که زیدان کرد اهمیتش بیشتر شده و معلوم شود مکتب مربیگری در دنیای فوتبال چقدر مهم است .
* شهاب قاسمی