استفاده صحیح از زمان و برنامه ریزی منسجم و منظم، داشتن مربی مجرب، استفاده از امکانات سخت افزاری و ورزشی مناسب، تقویت توانمندی‌های جسمی، برگزاری دوره‌ها و کلاس‌های آموزشی و… همه و همه می‌تواند از راه‌های رسیدن ورزشکار به مدال قهرمانی و ورود به ورزش حرفه ای باشد.
در این میان یکی از مهم ترین راه ها، انتخاب صحیح و درست رشته ورزشی است که فرد در سنین پایه به آن ورود پیدا می‌کند، چرا که اگر فردی فقط بر اساس علاقه قلبی به یک رشته ورزشی روی آورده و میزان توانمندی و قوت جسمی خود را نسنجیده باشد هیچ گاه نمی‌تواند سیر تکاملی داشته باشدو به هدف خود برسد.
امروزه یکی از برنامه‌های منسجم و دقیق وزارت ورزش و جوانان در سطح هیات‌ها و انجمن‌ها و کمیته‌های تابعه، سنجش میزان توانایی ورزشکاران با اجرای طرح استعدادیابی برای ارتقای ورزش در پایگاه‌های قهرمانی است. دراین پایگاه‌ها مربیان مجرب و پیشکسوتان رشته‌های مختلف ورزشی و همچنین پزشکان مربوطه با انجام مراحل و آزمون‌های علمی و عملی مورد نظر میزان موفقیت و توانایی ورزشکار را درصدگیری و به وی اعلام می‌کنند. ورزشکار نیز بر اساس این داده‌ها می‌تواند ارزیابی صحیحی از موفقیت خود در رشته ورزشی مورد نظر داشته باشد.
در طرح استعدادیابی فوق با توجه به آنالیزها و تست‌هایی که انجام می‌گیرد نیاز ورزشکاران برای بهبود شرایط جسمی ایده‌آل و داشتن یک ترکیب بدنی مناسب در رشته‌های ورزشی مختلف بررسی و اطلاعات لازم به مشاوران تغذیه ارجاع داده می‌شود تا با ارائه یک مشاوره خوب ورزشکار را به بازدهی بهتر در ورزش به شرایط جسمی ایده آل برساند.

لزوم توسعه پایگاه‌های ورزش قهرمانی
مدیر پایگاه ورزش قهرمانی آذربایجان غربی در گفت‌و‌گو با خبرنگار همشهری گفت: پایگاه ورزش قهرمانی امروز در ورزش استان به عنوان قلب تپنده و عامل پیشرو شناخته می‌شود و خوشحالیم که پایگاه قهرمانی استان ما در این زمینه به عنوان یکی از پایگاه‌های ورزشی قهرمانی نمونه در سطح کشور مطرح شده است.
«سجاد بیرامی» با بیان این‌که اولین کاری که در شروع فعالیت جدید این مرکز تدوین شد تنظیم برنامه‌های مطالعاتی و کاربردی بود، افزود: از این رو جدول کارنما تعریف و اهداف بلند مدت را به صورت کاملا علمی تدوین و تببین کردیم که با کار تدریجی و پشتکار این مهم در آینده به بار خواهد نشست، زیرا نگاه ما نگاهی سراسر توسعه ای است و ارائه خدمات به ورزش کل کشور در برنامه بلند مدت ما قرار دارد.
وی ادامه داد: در مرحله دوم با بالابردن امکانات، تجهیزات و ساماندهی اداری و انسانی پایگاه ورزش قهرمانی را تقویت کردیم و ساختار فیزیکی بهتری را رقم زدیم تا با شتاب بیشتری در پیشرفت این پایگاه تاثیرگذار باشیم.
وی با تاکید بر این‌که مهم‌ترین فعالیت این مرکز در استعدادیابی بعد نظارتی و سیاست گذاری است، گفت: ما با تلاش فراوان توانستیم فرایند سیستماتیک استعدادیابی را در سطح کشور به خوبی انجام دهیم.
مسئول پایگاه قهرمانی استان معتقد است امروزه در دنیا دو نوع یا مدل استعدادیابی وجود دارد که یک نوع سیستماتیک و نوع دیگر آن غیرسیستماتیک است. خوشبختانه امروزه در مرکز پایگاه ورزش قهرمانی استعدادیابی سیستماتیک انجام می‌شود، زیرا این نوع استعدادیابی باعث مدیریت صحیح در زمان و هزینه و متعاقب آن بالا رفتن عمر قهرمانی ورزشکار می‌شود.
بیرامی با بیان این‌که ورزشکاران پس از گذراندن اصولی و درست مراحل بالا به مرحله پرورش و هدایت راهنمایی می‌‌‌شوند، افزود: ورزشکارانی که با تشخیص پایگاه توانسته‌اند به آن سطح از توانایی برسند می‌توانند در رقابت‌های منطقه‌ای و ملی شرکت کنند و به نتیجه مطلوب دست یابند.
وی از استعدادیابی در آذربایجان غربی در طول سال خبر داد و گفت: استعدادیابی دیگر مانند گذشته برهه‌ای نیست که فصلی از سال برای علاقه مندان مهیا باشد.
بیرامی ادامه داد: یکی دیگر از قسمت‌های این مرکز بخش تمرینات است که در آن ورزشکاران نخبه، ملی پوشان و تیم‌های لیگ برترو ورزشکاران در سطوح بالا فعالیت می‌کنند و از تجهیزات تمرینی پیشرفته برای بهبود عملکرد آنان استفاده می‌شود.
این مسئول معتقد است که ورزشکاران علاوه بر تکنیک‌های ورزشی باید از استقامت و قدرت بدنی بالایی برخوردار باشد تا بتواند خود را در میادین ورزشی به خوبی نشان دهند. با طراحی تمرینات در این پایگاه سعی شده است بهبود عملکرد حرکات ورزشی ورزشکاران استان دیده شود.
مسئول پایگاه قهرمانی استان با اشاره به این‌که امروزه این مرکز می‌تواند اردوهای تیم ملی را به سهولت میزبانی کند، گفت: این مرکز می‌تواند باعث بالا رفتن تجربه و عملکرد ورزشکاران استان شود و با حمایت مادی و معنوی و بالابردن احساس امید و انگیزه در ورزشکاران افتخارات دیگری برای کشورمان رقم بزند.
وی کمک به توانمندسازی و دانش افزایی و آموزش‌های مستمر کاربردی عملیاتی برای جامعه هدف را از اهداف بخش آموزشی این مرکز دانست و گفت: دوره‌های بسیار پیشرفته به‌زودی به میزبانی پایگاه ورزش قهرمانی آذربایجان غربی برگزار خواهد شد.
بیرامی معتقد است آنالیز ورزشی در بخش عمومی جامعه و با فراخوان پایش‌های تندرستی و با مشاوره‌های کامل کاربردی برای عموم جامعه در سنین مختلف باعث شده است ورزش به صورت تخصصی تری وارد خانواده‌ها شود و از این طریق تندرستی و سلامتی خانواده‌ها تامین شود.
وی با بیان این‌که در رویکرد توسعه و برنامه ریزی آتی دنبال توسعه کمی و کیفی این اماکن هستیم، گفت: پایگاه‌های شماره یک و ۲ شمال و جنوب آذربایجان غربی در آینده ای نه چندان دور برای بهره برداری تمامی ورزشکاران استان در شهرستان‌های خوی و مهاباد دایر خواهد شد.
وی بر لزوم انجام مشاوره‌های علمی و تخصصی در ورزش قهرمانی تاکید کرد و افزود: در این زمینه کارشناسان ما هم در بعد نظارت و هم اجرا به صورت تمام وقت حضور دارند.