بر اساس اعلام کمیته مسابقات هفته نخست لیگ برتر باشگاه های کشور ۲۹ و ۳۰ مرداد سال جاری در سالن ایرانیان تالار وزنه برداری ورزشگاه آزادی برگزار خواهد شد. پیش از این زمان برگزاری شروع لیگ برتر باشگاه های کشور روزهای ۱۳ و ۱۴ مرداد ماه اعلام شده بود.
طبق اعلام کمیته لیگ و مسابقات، باشگاه های حاضر در این رقابت ها تا هشتم مرداد فرصت داشتند مدارک و قراردادهای وزنه برداران خود را به این کمیته ارائه نمایند و در لیگ برتر شرکت داشته باشند.
تیم های ذوب آهن و شرکت ملی حفاری اهواز به عنوان دو تیم متمول لیگ که در سال های گذشته اقدام به جذب بسیاری از ملی پوشان و پولادمردان عنوان دار می کردند، امسال با مشکل مالی مواجه شده و قصد ندارند، تیم داری کنند.
حال در فاصله یک هفته مانده به آغاز لیگ هنوز تعداد تیم های ثبت نام کننده و نفرات حاضر در لیگ برتر مشخص نیست و به احتمال فراوان سه تیم نظامی رعد پدافند، نیروی زمینی ارتش، عقاب نیروی هوایی در کنار مناطق نفت خیز جنوب خوزستان تنها تیم های حاضر در لیگ خواهند بود.
وزنه برداری علی رغم مدال آوری در بازی های المپیک و پیکارهای قهرمانی جهان از رشته هایی است که از نظر مالی در سطح رشته هایی چون فوتبال، والیبال و یا حتی کشتی قرار ندارد و ورزشکاران آن به غیر از جوایزی که از حضور در مسابقات بین المللی کسب می کنند منبع درآمد دیگری ندارند و حضور در لیگ تنها منبع درآمد آنان در طول سال است.
در سال های گذشته تیم های ذوب آهن اصفهان و شرکت ملی حفاری با توجه به شرایط مالی خوبی که داشتند اقدام به جذب بسیاری از ملی پوشان چون سهراب مرادی، کیانوش رستمی، بهداد سلیمی، بهادر مولایی، علی هاشمی، رسول تقیان، محمدرضا براری، مجید عسگری، جابر بهروزی و سایر نفرات ملی پوش می کردند تا ضمن حضور در لیگ از نظر مالی تا حدودی کمک حال آنان شود.
با شرایطی که امسال برای تیم های ذوب آهن و شرکت ملی حفاری ایجاد شده حضور این ملی پوشان در پرده ابهام قرار دارد و به نظر می رسد، لیگ وزنه برداری امسال به دلیل حضور نداشتن برخی ستاره های این رشته جذابیت و طراوت سال های گذشته را نداشته باشد.
تیم وزنه برداری ذوب آهن اصفهان سال گذشته برای سومین مرتبه پیاپی قهرمان لیگ وزنه برداری شد.
قبل از سال ۹۴ همواره تیم های اهوازی عنوان قهرمانی لیگ وزنه برداری را به خود اختصاص می دادند. به طوری که در سال های ۸۵، ۸۶، ۸۷ و ۸۸ تیم مناطق نفت خیز جنوب و در سال های ۸۹، ۹۰ ، ۹۱ و ۹۲ هم ملی حفاری عنوان قهرمانی را به دست آورده بودند.