دیگر نباید شک کرد نسل طلایی بارسلونا حالا تمام شده. در این سال‌ها هر وقت تیم با مشکلاتی مواجه بوده لیونل مسی به کمک آمده اما حالا ترک‌ این ستاره‌ها به حفره‌های بزرگی تبدیل شده که حتی فوق‌ستاره آرژانتینی هم نمی‌تواند آن را پر کند. او در بازی رفت با پنالتی نادرست لوییس سوارز یک گل زد اما در پایان نیمه اول بازی برگشت، بارسلونا تنها یک شوت در چارچوب داشت که بدترین آمار این تیم در سال ۲۰۱۷ بود و واقعا بارسلونا به همین بدی بود. بارسلونا در نیمه دوم بهتر بود و مسی هم خطراتی ایجاد کرد. این اعجوبه آرژانتینی همیشه محتمل‌ترین منبع انگیزه‌بخشی تیمش بود اما بارسلونا فقط برای حیثیتش بازی می‌کرد.

برعکس، مادرید بی‌صبرانه منتظر شروع لالیگاست در حالی که مدعی اصلی و بی‌رقیب قهرمانی محسوب می‌شود. هنوز ۲ ماه از توافق برای تمدید قرارداد مسی با بارسلونا نمی‌گذرد اما با توجه به این ۲ بازی شاید درباره درستی تصمیمش دچار تردید شده باشد. مبلغ ۲۵۰ میلیونی فسخ قرارداد او می‌توانست مایه نگرانی بارسلونا باشد اگر چند سال جوان‌تر بود. حالا دیگر مسی تنها چیزی است که بارسلونا را از یک تیم متوسط جدا می‌کند. مسی شوالیه‌ای است که با رفتن نیمار و مصدومیت یک ماهه لوییس سوارس حالا بیش از پیش تنهاست. این تیم دیگر نمی‎تواند مانند قبل روی ۳ مهاجمش حساب کند و در واقع خط حمله آبی‌اناری‌ها خطرناک بودنش را از دست داده است.

مسی حالا در زمین باید کار ژاوی، اینیستا و خودش را با هم انجام دهد. این حجم از وظایف برای یک نفر خیلی زیاد است حتی اگر آن یک نفر فوق ستاره‌ای همچون مسی باشد. بارسا هنوز هم بازیکنان فوق‎العاده‌ای دارد اما همه این بازیکنان در حال حاضر بازیکنانی معمولی به نظر می‎رسند چون افراد اطرافشان معمولی هستند. بارسا برای بازگشت به دوران اوج نیاز به خرید بازیکن دارد و اصلی‏ترین مشکلی که در این تیم می‏بینیم این است که بازیکنان از نظر روحی خسته هستند. این تیم دیگر نمی‎داند دیداری در این سطح را چطور باید ببرد. نیاز به بازیکنانی دارند که این کار را برایشان بکند چون در سال‎های اخیر هم با همین فرمول توانستند موفق باشند. یعنی کیفیت فردی بازیکنان از کیفیت تیمی‏شان بالاتر بوده است.

والورده اول با دلوفئو تلاش کرد جای خالی نیمار را پر کند، بعد هم با دنیس سوارس. اما تفاوت‌ها خیلی زیاد بودند، آنقدر زیاد که حالا راه حلی جز خرید دمبله برای جانشینی نیمار نمانده است. در واقع ستاره جوان فرانسوی در حال حاضر تنها گزینه‌‌ای است که می‏تواند مناسب بارسا باشد. حالا بارسا بعد از شروع فصل با شکستی دردناک نیاز به تقویت دارد. حتی قبل از این‌که نیمار برود هم به تقویت نیاز داشتند و حالا نیازشان شدیدتر هم شده است. در تمام زمین، در خط دفاعی، در خط میانی و خط حمله. در بازی مقابل مادرید دیدیم که این تیم به اندازه‏ای مجهز نیست که بتواند مقابل بهترین‎ها بازی کند. ترکیب این تیم از فصل گذشته هم بدتر شده است. فصل گذشته این تیم از تمام جام‎های ممکن تنها توانست جام حذفی اسپانیا را بالای سر ببرد. اما این بار بعید است که حتی بتواند به همین جام هم برسد. همیشه با تیمی بدتر سخت است که به نتایجی بهتر برسی، شاید بهتر باشد بگوییم غیرممکن است، حتی برای بارسلونا.