به گزارش خبرگزاری ایپنا ؛ یازدهمین دوره رقابتهای جودو قهرمانی نوجوانان آسیا با حضور ۱۵۵ جودوکار از ۱۴ کشور به میزبانی قرقیزستان در بیشکک برگزار شد و نمایندگان کشورمان در حالی روی تاتامی این رقابت ها گذاشتند که با توجه به غیبت رقبای سرسختی مانند ژاپن، چین و کره شمالی انتظار می رفت کار ساده تری نسبت به سال های قبل داشته باشند اما ضعیف ترین نتیجه تاریخ نوجوانان ایران رقم خورد.

در نخستین روز امیر حسین یزدانی، مصطفی ریاحی فر، وحید مجید بریمانلو و علی یوسفی ۴ نماینده جودو ایران وارد تاتامی شدند که از بین آنها تنها علی یوسفی توانست به مدال برنز برسد و دست بقیه از رسیدن به فینال و حتی مدال برنز خالی ماند.

اما در روز دوم و در ادامه مبارزات، علی مولوی مقدم، حسین خجسته، سپهر علی نژاد، علی امینی و محدثه حسینی به روی تاتامی رفتند و باز هم تنها یک مدال برنز حاصل تلاش آنها بود.

تیم ملی نوجوانان کشورمان که در این دوره از رقابت ها؛ ۹ نماینده در بخش پسران و ۱ نماینده در بخش دختران داشت ، تنها به دو مدال برنز رسید و  نتیجه ای فاجعه آمیز و هشداردهنده برای کسانی که قرار است آینده جودوی ایران را بسازند، رقم خورد.

باوجود غیبت تیم های بزرگ و حضور در تورنمنت آلمان به منظور آمادگی بهتر در رقابت های قهرمانی آسیا ، نوجوانان ایران نتوانستند انتظارات را برآورده کنند.

در پایان این رقابت ها ایران در بخش پسران به مقام هشتم رسید و در مجموع تیمی نهم شد.

اين نتايج در حالی رقم خورد  كه در چند سال اخير تيم نوجوانان نتايج درخشانی در آسيا و جهان بدست آورده بودند و حتی ایران موفق شده بود در المپيك نوجوانان به مدال طلا برسد.

همچنین جودوی ایران علاوه بر کسب مدال های باارزش در آسیا، در مسابقات جهانی هم به مدال برنز رسید، حتی در بخش بانوان نوجوان ایران به مدال نقره و برنز رسیده بود.

تیم ملی اعزامی به مسابقات با هدایت، محمدجناب زاده، رضا چاه خندق و انصاری به عنوان مدیر تیم‌ و سلگی دبیر سازمان تیم‌های ملی کنار ملی پوشان در این مسابقات شرکت کردند.

 

ریزنتایج:

علی یوسفی که در دیدار رده بندی وزن  ۶۶- کیلوگرم راه یافته بود، در جدال برنز کسب مدال برنز «هان وانگ» از چین تایپه را شکست داد و به نشان برنز دست پیدا کرد. وی بعد از برتری مقابل «ماک» از هنگ کنگ، نتیجه را به «اسلام توکاتشین» از قزاقستان واگذار کرد و در گروه شانس مجدد هم «شایموتاکوف» از قزاقستان را شکست داده بود.

امیرحسین یزدانی در وزن ۵۰- کیلوگرم،مصطفی ریاحی فر در وزن ۵۵- کیلوگرم و مجید وحید بریمانلو در وزن ۶۰- کیلوگرم سه جودوکار دیگر کشورمان بودند که با شکست برابر رقبای خود توفیقی در کسب مدال نداشتند.

در دومین روز از مسابقات جودوی نوجوانان قهرمانی آسیا، امروز جمعه در ادامه این رقابت‌ها و در وزن ۷۳-  کیلوگرم علی مولوی در گام نخست جودوکار مغولستان را ایپون کرد و با قبول شکست برابر کو چوان لیو از چین  به جدول شانس مجدد راه یافت. مولوی در اولین مبارزه خود در جدول شانس مجدد اسد ماسبیروف از کشور میزبان را مغلوب کرد و با قبول شکست برابر موروتوف ازبک پنجم شد.

حسین خجسته در وزن ۸۱- کیلوگرم “اوگان باتار” مغولستانی را شکست داد و در دومین مبارزه مقابل نماینده  قزاقستان ایپون شد. وی در جدول شانس مجدد به مصاف نماینده کره جنوبی رفت و با شکست مقابل این جودوکار از گردونه رقابت‌ها حذف شد.  در این وزن ۱۱ جودوکار شرکت کرده‌اند.

سپهر علی نژاد در وزن ۹۰- کیلوگرم در اولین دیدار “قربانوف” از تاجیکستان را شکست داد. دور دوم مقابل نماینده قزاقستان ایپون شد. وی در جدول شانس مجدد به مصاف نماینده کره جنوبی رفت و با شکست مقابل حریف خود از گردونه رقابت‌ها حذف شد.

علی امینی در وزن ۹۰+ کیلوگرم  علی امینی که در دور نخست با قرعه استراحت روبرو شده بود برابر ادگار گریگوریان ازبک نتیجه را واگذار کرد. امینی در نخستین مبارزه خود برای کسب نشان برنز جودوکار کشور هند را از پیش رو برداشت و با شکست نماینده کشور میزبان سوم آسیا شد.

مهدی راستگر دیگر نماینده کشورمان در وزن ۹۰+ کیلوگرم،  دور اول نماینده کشور مغولستان را شکست داد و در دورم دوم مقابل نماینده قرقیزستان ایپون شد. وی در جدول شانس مجدد با شکست مقابل حریف قزاقستانی شکست خورد و از گردونه رقابت‌ها حذف شد.

در بخش بانوان و در وزن ۵۷- کیلوگرم محدثه حسینی پس از استراحت در دور نخست مغلوب جودوکار قزاق شد، در ادامه‌ با شکست نماینده کشور میزبان به یک قدمی کسب نشان برنز رسید. حسینی در مبارزه آخر و برای کسب نشان برنز برابر نماینده کشور میزبان مغلوب شد و به عنوان پنجمی رسید.