حدود یک‌ماه از آخرین جلســه هیــات‌رئیسه فدراسیون والیبال گذشته است؛ جلسه‌ای که با حضور محمدرضا داورزنی برگزار شد و خروجی آن منجر به این شد که مجوز مذاکره برای انتخاب سرمربی جدید تیم‌ملی والیبال از سوی هیات‌رئیسه به رئیس فدراسیون داده شود. در پایان همان جلسه بود که داورزنی از آندره آناستازی ایتالیایی، مارسلو مندز آرژانتینی و رادوستین استوویچف بلغاری به‌عنوان سه گزینه سرمربیگری تیم‌ملی نام برد و وعده داد که سرمربی جدید تیم‌ملی والیبال ایران قبل از شروع مرحله پلی‌آف لیگ برتر انتخاب شود. این در حالی است که با اتفاقات رخ داده طی یک‌ماه اخیر و خبرهایی که از رسانه‌های خارجی و راهروی فدراسیون به گوش می‌رسد، انگار باید شانس استوویچف بلغاری برای هدایت تیم‌ملی را بالا دانست.

داستان تکراری آناستازی
چند روزی بعد از جلسه هیات‌رئیسه بود که خبر رسید مارسلو مندز آرژانتینی علاقه‌ای به کار در تیم‌ملی والیبال ایران ندارد و به این ترتیب از لیست گزینه‌ها خارج شد. بعد از آن تمام گمانه‌زنی‌ها حول انتخاب یک نفر از بین آناستازی و استوویچف می‌چرخید تا اینکه آناستازی هم از عدم علاقه به حضور در نیمکت تیم‌ملی ایران خبر داد. آناستازی طی سالیان اخیر پای ثابت تمام مذاکرات فدراسیون با گزینه‌های سرمربیگری تیم‌ملی بوده است اما انگار خواسته‌های دو طرف آنقدر با هم تفاوت دارد که هیچ‌وقت نمی‌توان امیدوار به حضور این سرمربی سرشناس ایتالیایی روی نیمکت تیم‌ملی ایران بود. این در حالی است که حدود دو هفته پیش محمود افشاردوست، دبیرکل فدراسیون والیبال از پیشرفت مذاکرات فدراسیون با آناستازی خبر داده بود اما چه اتفاقی افتاد که همه‌چیز به بن‌بست خورد؟ در این رابطه بازهم با افشاردوست گفت‌وگو کردیم. محمود افشاردوست به «فرهیختگان» گفت: «مذاکرات واقعا با آناستازی به خوبی در حال پیشرفت بود و خواسته‌های این سرمربی ایتالیایی به نسبت سال‌های قبل معقول‌تر شده بود و به جاهای خوبی رسیده بودیم. اما آناستازی در آخرین دور مذارکرات اعلام کرد که خانواده‌اش تمایلی به حضور او در ایران ندارند و خودش هم به‌خاطر شغلی که در لهستان دارد نمی‌تواند به ایران بیاید.» موضوع مطرح‌شده کمی عجیب به نظر می‌رسد، آیا واقعا نمی‌شد آناستازی در همان ابتدای مذاکرات این مشکلات را مطرح کند؟ افشاردوست دراین‌باره گفت: «این مساله برای خود من هم مطرح شده است و نظر شخصی بنده است که دیگر هیچ‌وقت نباید با آناستازی برای سرمربیگری تیم‌ملی ایران مذاکره کرد.» بسیاری از علاقه‌مندان به والیبال امید داشتند که مذاکرات با آناستازی این‌بار دیگر نتیجه‌بخش باشد و شاهد حضور این سرمربی صاحب‌نام روی نیمکت تیم‌ملی باشیم؛ اما انگار داستان تکراری بن‌بست مذاکرات با او هر دوره ادامه دارد. آیا واقعا دلیل پاسخ منفی آندره آناستازی مشکلات خانوادگی بوده یا بازهم فدراسیون زیر بار خواسته‌های او نرفته است؟ هرچه بود این سرمربی ایتالیایی از بین گزینه‌ها کنار رفت و از بین سه نامزد ابتدایی فقط گزینه بلغاری باقی مانده است. آیا نیمکت تیم‌ملی به استوویچف خواهد رسید؟

نیمکت به استوویچف می‌رسد؟
اما طی یکی دو روز گذشته، برخی رسانه‌های خارجی از نزدیک شدن رادوستین استوویچف به نیمکت تیم‌ملی ایران خبر داده‌اند. آیا این موضوع صحت دارد؟ افشاردوست دراین‌باره به «فرهیختگان» گفت: «اینکه بگوییم استوویچف سرمربی تیم‌ملی ایران شده، هنوز قطعی نیست اما مذاکرات به‌خوبی با او جلو رفته و حتی کار به جایی رسیده است که سرمربی بلغارستانی، فیلم بازی‌های تیم‌ملی ایران در مراحل مقدماتی و نهایی المپیک و حتی بازی‌های لیگ برتر را هم در اختیار گرفته و به دقت در حال بررسی است اما فکر می‌کنم برای اتخاذ تصمیم نهایی دراین‌باره باید چند روز دیگر صبر کنیم و به نظر می‌رسد استوویچف تا اول هفته آینده پاسخ قطعی را به ما بدهد.» نکته مهم درباره کارنامه استوویچف، عملکرد تقریبا موفق او در رقابت‌های باشگاهی و ناموفق او در رده ملی است. ضمن اینکه به هر حال شرایط سنی او هم (استوویچف ۴۸ سال دارد) ما را یاد کواچ می‌اندازد و کمی نگران می‌کند. اما دبیر فدراسیون والیبال نظر دیگری دارد. او می‌گوید: «اینکه مطرح می‌شود یک مربی فقط متخصص رده باشگاهی یا ملی است، مسائلی است که فقط در ایران مطرح می‌شود و هیچ کجای دنیا به چنین چیزهایی ایراد وارد نیست. ضمن اینکه شرط سنی هم خیلی مساله مهمی نیست و بسیاری از مربیان مطرح دنیا هم قبل از رسیدن به این سن عملکرد مطلوبی از خود به‌جا گذاشته‌اند.» اگرچه مسئولان فدراسیون والیبال طی یکی دو روز اخیر ابراز امیدواری کرده‌اند که تکلیف نیمکت تیم‌ملی تا چند روز آینده و احتمالا با حضور استوویچف مشخص می‌شود، اما اگر مذاکرات با این سرمربی بلغاری هم به بن‌بست خورد، تکلیف چیست؟ افشاردوست دراین‌باره به «فرهیختگان» گفت: «ما فکر آنجا را هم کرده‌ایم و به فکر مذاکره با گزینه‌های دیگری هم هستیم. طی همین مدت ما حتی با دی جورجی ایتالیایی هم مذاکره کردیم که البته در نهایت این سرمربی ایتالیایی با لهستانی‌ها به توافق رسید. ضمن اینکه چندماه پیش مائورو بروتو، سرمربی سابق ایتالیا هم برای حضور روی نیمکت تیم‌ملی ایران ابراز علاقه کرده بود که فعلا مدنظر ما نیست.» باید چند روز دیگر هم صبر کرد و دید آیا این‌بار و برخلاف دفعات قبلی یکی از گزینه‌های اصلی و اولیه فدراسیون والیبال یعنی رادوستین استوویچف روی نیمکت تیم‌ملی خواهد نشست یا بازهم در ادامه باید منتظر مطرح شدن اسامی جدیدی باشیم؟ هرچه هست امیدواریم زمان بیش از این برای والیبال ایران از دست نرود و شاهد انتخاب هرچه زودتر سرمربی تیم‌ملی باشیم. آیا تجربه سالیان قبلی درس عبرتی برای داورزنی و همکارانش خواهد بود تا با یک انتخاب صحیح بعد ازمدتی از کرده خود پشیمان نشوند؟