به گزارش خبرگزاری ایپنا لیگ جهانی والیبال از سال ۲۰۱۸ با شیوه جدید و با عنوان «لیگ ملت های والیبال» برگزار می شود و ملی پوشان ایران چهارم خرداد سال جاری در نخستین گام، به مصاف فرانسه می روند.
والیبالیست های ایران که در سال های گذشته پیش از شرکت در لیگ جهانی چند مسابقه تدارکاتی برگزار می کردند، این بار فقط با ۲ بازی دوستانه آماده حضور در تورنمنت اصلی خواهند شد.
امیر خوش خبر سرپرست تیم ملی والیبال امروز (یکشنبه) در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: تیم ملی ۲۶ اردیبهشت ماه سالجاری راهی بلگراد صربستان می شود و یکم خرداد این کشور را به سوی فرانسه ترک خواهد کرد. بازیکنان در مدت حضور در بلگراد، ۲ مسابقه تدارکاتی نیز مقابل صربستان برگزار می کنند.
پیش از این قرار بود، تیم ملی به جای سفر به کشورهای اروپایی برای برگزاری مسابقه تدارکاتی، میزبان تیم های اروپایی باشد اما این موضوع محقق نشد.
خوش خبر درباره علت حضور نیافتن تیم های خارجی در تهران و همچنین کم بودن تعداد مسابقات تدارکاتی تیم ملی گفت: از حدود یک ماه قبل به کشورهای مختلف مانند لهستان، هلند و بلغارستان دعوت نامه فرستادیم اما هیچکدام قبول نکردند به ایران سفر کنند زیرا می گفتند در تاریخ مورد نظر ما، تیم ملی آنها اصلا تشکیل نشده است.
وی افزود: به همه این کشورها اعلام کردیم که اگر امکان سفر به ایران را ندارید، تیم ما حاضر است به کشور شما سفر کند اما طولانی بودن لیگ های باشگاهی اروپا باعث می شود تیم ملی در این کشورها خیلی دیر تشکیل شود و به این دلیل به غیر از صربستان، نتوانستیم هیچ مسابقه تدارکاتی دیگری را برنامه ریزی کنیم.

** مربیان جدید در کادر فنی تیم ملی
ایگور کولاکوویچ امسال بازیکنان جوانی به اردوی تیم ملی دعوت کرده است و تصمیم دارد ترکیب بازیکنان خود را جوانتر کند. به گفته سرمربی تیم ملی، این بازیکنان در دو گروه «الف» و «ب» تا پایان لیگ ملت های والیبال در اختیار تیم ملی هستند.
سرپرست تیم ملی والیبال به خبرنگار ایرنا گفت: در زمان سفرهای تیم ملی در لیگ ملت های والیبال، بخشی از بازیکنان در تهران می مانند. برای تمرین دادن این بازیکنان، قرار است چند مربی جدید به کادر فنی تیم ملی اضافه شوند تا تمرینات را بر اساس برنامه های کولاکوویچ ادامه دهند.
وی خاطرنشان کرد: پس از پایان این تورنمنت، ایگور کولاکوویچ بازیکنان اصلی خود را انتخاب می کند تا تمرینات تیم ملی برای شرکت در مسابقات قهرمانی جهان ادامه یابد. تیم «ب» هم کاملا از تیم اصلی جدا می شود تا زیر نظر کادر فنی جداگانه ای که باید از سوی فدراسیون انتخاب شود، خود را برای شرکت در بازی های آسیایی جاکارتا آماده کند.