لیگ ملت‌های والیبال ۲۰۱۸ از چهارم خردادماه ۹۷ آغاز می‌شود و تیم ملی ایران در هفته اول رقابت‌ها در شهر رن فرانسه به مصاف رقبا می‌رود. رقابت‌های لیگ ملت‌های والیبال که پیش از این با عنوان لیگ جهانی والیبال برگزار می‌شد، با شرکت ۱۶ تیم برتر جهان از چهارم خردادماه سال جدید آغاز می‌شود و در طول یک ماه و نیم برگزاری این لیگ توجه علاقه‌مندان به والیبال در سراسر جهان را به خود جلب می‌کند. بر اساس گروه‌بندی انجام شده ۱۲۰ بازی قرار است برگزار شود که تیم‌ها به صورت دوره‌ای و در گروه‌های مختلف با هم دیدار می‌کنند. پنج تیم برتر دور گروهی به همراه تیم میزبان دور نهایی، شش تیم مرحله فینال را تشکیل می‌دهند.
در لیگ ملت‌های والیبال سال ۲۰۱۸ تیم‌های آرژانتین، برزیل، چین، فرانسه، آلمان، ایران، ایتالیا، ژاپن، لهستان، روسیه، صربستان و آمریکا به همراه چهار تیم استرالیا، بلغارستان، کانادا و کره‌جنوبی حضور دارند.
با اعلام فدراسیون جهانی والیبال تیم ملی ایران در هفته اول لیگ ملت‌های والیبال که به میزبانی شهر رن فرانسه برگزار می‌شود، در گروه یک با تیم‌های فرانسه، استرالیا و ژاپن همگروه است و باید از روز جمعه چهار خردادماه کار خود را آغاز کند. در هفته دوم که از ۱۱ تا ۱۳ خرداماه به میزبانی سن جوآن آرژانتین برگزار می‌شود تیم ایران در گروه ۷ با آرژانتین، کانادا و ایتالیا همگروه است. از روز جمعه ۱۸ خردادماه هفته سوم به میزبانی شهر اوفا روسیه برگزار می‌شود که والیبالیست‌های ایران در گروه ۱۱ باید با تیم‌های روسیه، برزیل و چین دیدار کنند. همچنین در هفته چهارم تیم والیبال ایران در گروه ۱۵ با تیم‌های آمریکا، لهستان و صربستان همگروه است و باید از ۲۵ خردادماه در ایلینویز آمریکا به مصاف حریفان قدرتمندش برود.
در هفته پایانی دور گروهی که از اول تا سوم تیرماه انجام می‌شود تیم ملی والیبال ایران باید در تهران به مصاف تیم‌های آلمان، بلغارستان و کره‌جنوبی برود. مرحله نهایی لیگ ملت‌های اروپا از ۱۳ تیرماه با حضور شش تیم در شهر لیل فرانسه آغاز می‌شود و تا ۱۷ تیرماه ادامه پیدا می‌کند.