روز پنجشنبه هفته جاري مورخ ۱۷ اسفندماه همايشي با هدف تجلیل و تکریم پیشکسوتان، اساتید و قهرمانان ورزش کیک بوکسینگ در تهران برگزار خواهد شد.
به گزارش خبرگزاری ورزش ایران(ایپنا)، به همين مناسبت گفتگويي با تورج‌علی عنصری  مسئول و متولي برپايي اين همايش انجام شده كه در زير مي‌خوانيد:

* در مورد اهداف برپايي اين همايش كمي توضيح دهيد؟

– متاسفانه طي سالهاي اخير ارزشهای اخلاقی و منشهای پهلوانی در ورزش ما تا حدودي كم‌رنگ شده است. همه ساله مراسماتي به منظور یادبود و بزرگداشت چهره‌هاي ورزشي برگزار مي‌شود كه در آنها پيرامون اخلاق‌مداري، حفظ حرمت پیشکسوتان و ‌منشهاي پهلوانی سخنها‌ گفته مي‌شود اما در عمل شاهد تحقق اين شعارها نيستيم. سوال بنده اينجاست كه چرا با وجود گسترش علم و امکان تحصیل برای اقشار مختلف جامعه، ديگر شاهد ظهور و معرفي اسطوره‌هاي نام‌داري چون پورياي ولي و تختي نيستيم؟ وقتي پاي صحبت پیشکسوتان عرصه ورزش می نشینیم، قريب به اتفاق آنها از بي مهري‌ها گله‌مندند. خيلي از آنها يا مورد بي‌وفايي شاگردانشان قرار گرفته‌اند و يا به واسطه كم‌لطفي فدراسيونهاي مربوطه بيرون گود مانده‌اند و به عبارت بهتر خانه‌نشين شده‌اند. رسانه‌ها هم که در اغلب موارد به سراغ قهرمانان مشهور مي‌روند و بدين ترتيب است كه رنج و زحمت اساتيدي كه با كمترين امكانات، عمر خود را براي ارتقاء فرهنگ ورزش اين مرز و بوم صرف كردند، به همين راحتي ناديده گرفته مي‌شود.

* به نظر شما با اين ديدگاه مي‌توان به گسترش ورزش در بین خانواده ها و جوانان اميدوار بود؟

– مسلما در اين شرايط جوانان ما با دیدن جایگاه، وضع زندگی و معیشت مربی خود نمی توانند انگیزه و نگاه حرفه ای خود را به ورزش از جایگاه ورزشکار به قهرمان و سپس به مربی حفظ  كنند ؟ مطمئنا در صورت تداوم اين روند، ورزشكاران ما بعد از مدتی،  با برآورده شدن حس شهرت و کسب مدال، جذب بازار کار می شوند و اصلا انگیزه ای برای ترویج فرهنگ ورزشی در آنان باقي نمي‌ماند. بنده در این فضای حاکم بر ورزش کشور و مخصوصا ورزش رزمی کیک بوکسینگ که متاسفانه از نظر شعائر اسلامی و احکام نیز کمتر مورد تایید و توجه قرار گرفته، بسیار ضروری و لازم دیدم که برای جبران و ادای احترام و به امید اینکه این عمل الگویی برای سایرین قرار گیرد، درصدد برپايي اين مراسم برآمدم و انشاء‌الله با الگو گرفتن از آن شاهد اين باشيم که به تدریج ارزشهای اخلاقی و ورزشی ما که در رشته‌هاي رزمی بسیار مورد اهمیت است، احیاء گردد.

* کدام یک از نهادها و سازمانها در اجرای این طرح شما را حمایت کرده اند؟

– بنده مدتی است كه مسئول کمیته کیک بوکسینگ دانشگاه پیام نور شد‌ه‌ام و در ادامه فعالیتها با هماهنگی های به عمل آمده با دکتر عبدالمهدی نصیرزاده موافقت ایشان برای برگزاری این مراسم گرفته شد و در این خصوص دانشگاه پیام نور واحد تهران جنوب با در اختیار گذاشتن فضای سالن عضدی، حمایت خود را اعلام نمود.

* اهدافتان در اين كميته از جذب قهرمانان و مربيان رزمي چيست؟

– باتوجه به اينكه علاقمندان بسیاری در سبکها و انشعابات آن در سراسر کشور مشغول فعالیت هستند و از آنجا كه یکی از نیاز های ضروری ورزش امروز کشور، خصوصا در مناطق محروم، انتقال و آموزش مفاهیم علمی به مخاطبان خود مي‌باشد، لذا ما با ايجاد  نگرشی متفاوت، آموزش و مفاهیم را با نگاه کارگاهی و کاربردی در اختيار اين عزيزان قرار مي‌دهيم  که هم امکان کارآفرینی و درآمدزایی داشته باشد و هم در بهبود روند علمی ورزشکاران تاثیر گذار باشد.