طرفداران شنا در دنیا از اینکه مایکل فلپس در طول دوره های مختلف، همیشه با قدرت تمام بر رقبایش فائق آمده، بسیار شگفت زده هستند. بدون شک، کسب چنین موفقیت هایی در المپیک، بدون تلاش فراوان، استواری و اراده ای پولادین، غیر ممکن خواهد بود.
 
مایکل فلپس روزانه بیش از ۱۰۰۰۰ کالری مصرف می کند. البته این حجم از انرژی، در تمرینات متوالی و طولانی مدت صرف می شود.
 
اما در حقیقت، فلپس ۳۱ ساله، از نظر مزاجی و ذائقه در شرایطی است که امکان هرگونه آسیب دیدگی ار حدالامکان کاهش می دهد. در کل، انگار همه چیز در این مورد این قوق ستاره دنیای شنا خیلی ساده به نظر می رسد و سان اسپورت در پی کشف راز این سادگی است.
 
معمولا قد انسان ها، کمی بیشتر یا کمتر از فاصله بین نوک انگشتان و درازای بازوی آنهاست. اما طول دستهای و خصوصا نوک انگشتان مایکل فلپس بسیار بلند است. در واقع انگار نیم تنه بالایی او باید متعلق به انسانی با ۲۱۰ سانتیمتر باشد اما او ۱۹۵ سانتیمتر بیشتر ندارد و این موضوع به انعطاف او کمک زیادی کرده است.
 
به همین دلیل، او می تواند تا ۳ اینچ بالاتر از قامت خود را لمس کند که به عنوان مثال، همین بلندی نوک انگشتان کمک بسیاری به او کرد که در رقابت با میلوراد کاویچ صرب در سال ۲۰۰۸، بتواند مدال طلای شنای پروانه را از آن خود کند.
 
فلپس با همین دست و پاهای کشیده خودش را بهتر و راحت تر در آب به سمت جلو سوق می دهد. کف دست های مایکل فلپس بسیار بزرگ است و در آب، همانند پارو عمل می کند. این شرایط به وی کمک می کند که در مقایسه با رقبا، بهتر و تاثیرگذارتر از توانایی های خود استفاده کند.
 
دست بزرگ مانند کفش های غواضی به او کمک می کند تا راحت تر درآب پیش برود. بدن او  انعطاف پذیری غیر قابل توصیفی دارد، مفاصل نرم و منعطف است و کف پای بزرگش او را یاری می‌کند تا در حین زمان شنا کردن، آب را با قدرت و به طور متوالی به عقب بکشاند.
 
فلپس دارای نیم تنه بالایی بسیار عجیب و شگفت انگیزی است و این قابلیت، با پاهای کوتاهتر از حد انتظار او ، به شکل جالبی هماهنگ است. این بدان معناست که اندام او برای شنا کردن بسیار مناسب است. این شرایط به او کمک می کند که دستانش را حتی از کسی که ۴ اینچ از او بلند تر است بیشتر بکشد.
 
دستهای بلند باعث می شود تا کشس کمتری را تحمل کند و در صورت عقب افتادن، بتواند به رقبای خودش نزدیک شود.
 
بسیاری از شناگران از زانو ها و آرنج کمکی و کاذب سود می برند، اما قدرت مچ پا و مفاصل هیچدام به اندازه مایکل فلپس نیست. مچ پای این اسطوره آمریکایی ۱۵ درجه از دیگر شناگران بیشتر خم می شود و انگار پاهای او تبدیل به کفش های غواضی می شود.
 
همچنین مچ پای حیرت انگیز وی باعث می شود که او قدرت بیشتری از رقیبانش در زدن “ضربه پای دلفینی” داشته باشد. همین قابلیت در قفسه سینه وی منجر به افزایش طول نیم ته بالایی او شده است.
 
هر انسانی در طی انجام یک فعالیت فیزیکی، از خودش اسید لاکتیک تولید می کند و تولید این هورمون باعث بروز خستگی خواهد شد. اما این موضوع در ستاره شنای آمریکا با بقیه انسان ها متفاوت است.
 
بدن فلپس در هنگام فعالیت، اسید لاکتیک کمتری تولید می کند که این فرآیند منجر به افزایش زمان فعالیت او و احساس خستگی کمتر می شود. فلپس نسبت به رقبایش کمتر و دیرتر خسته می شود. به هر حال، از نظر علمی ثابت شده است که بدن این شناگر تقریبا نصف معمول و طبیعی یک انسان، اسید لاکتیک تولید می کند.
 
مجموعه این خصوصیات، مایکل فلپس را تبدیل به ماشین تولید مدال طلا کرده است؛ ماشینی که انگار قصد توقف ندارد و می تواند تا زمانی طولانی مدال های خوشرنگ را از آن خود کند.