به گزارش هشدار نیوزبه نقل از تسنیم متن یادداشت منصور مهدوی با عنوان “اقدام عملی برای اقتصاد مقاومتی” به شرح ذیل می باشد:
اقتصاد یکی از راهبردی ترین ابزارهای عصر استعمار نو است. دولتهای استعمارگر در زمانی که گریزی از واگذاری استقلال سیاسی به ملتهای دنیا نداشته اند، مهار اقتصاد ملت ها را به مثابه نشان سلطۀ خویش بر سایر کشورها نگه داشته اند. چرا که ملتی که به لحاظ اقتصادی نتواند مخارج خود را تأمین کند و نیازهای اقتصادی خود را برآورده سازد، سخن از استقلال سیاسی، در حد یک ادعا باقی می ماند.
در این میان قدرتهای جهانی از امکانهایی چون تک محصولی کردن، متلاشی کردن اقتصاد سایر کشورها بهره می برند. بانک جهانی و صندوق بین المللی پول بیش از آن که در صدد برآوردن نیاز مالی کشورها باشند می کوشند بند بندگی ابرقدرتها را بیش از پیش بر گردن ملتها استوار سازند.
در حال حاضر نبردی بی امان در عرصۀ اقتصادی جهان در جریان است. قدرتهای اقتصادی که هماره مانع از واقعی سازی قیمت محصولات کشورهای تک محصولی می شوند، با این اقدام آنان را کنترل پذیر ساخته و امکان فروش محصولات خود را به قیمت های گزاف فراهم می کنند. تدابیر اقتصادی استعمارگران دیروز تنها یک هدف را دنبال می کند که آن هم به شکست کشان ملتها در عرصۀ اقتصاد برای سلطه پذیر ساختن آنهاست.
امروزه اقتصاد کشور به چالشی سهمگین برای انقلاب اسلامی مبدل شده است. اقتصاد و صنعت از دردهای مزمنی در رنج است. برنامه های پنج ساله به اهداف مطلوب خود نرسیده اند و معلوم نیست سند بیست ساله بتواند هدف گذاری های خود را محقق کند؛ قاچاق سازمان یافته تولید داخلی را زمین گیر کرده و شمار کارگاه های تعطیل شده به رقم سرسام آوری رسیده است؛ رویۀ اقتصادی بانک ها معضل تولید شده است؛ ابتکارها و اختراع های نخبگان داخلی با بی‌توجهی مسئولان و نهادهای مسئول مواجه است و در عین حال تمایل وافری برای وارد کردن نمونه‌های مشابه خارجی وجود دارد؛ خصوصی سازی واقعی به وقوع نپیوسته است؛ تولید ملی از حمایت کافی برخوردار نیست و هنوز اعتماد به کالاهای خارجی در کشور موج می زند و … .
این وضعیت در حالی است که مقام معظم رهبری سالهاست از دیرباز بر رهاسازی کشور از اقتصاد تک محصولی و حمایت از تولید داخلی تأکید کرده اند. برای مثال سال ۱۳۷۲ مقام معظم رهبری به صراحت فرمودند: «باید بتوانیم بیست سال آینده چاه نفت را ببنیدیم».
ولی مسئولان دولتی از توجه به الگوهای بومی و توانمندی داخلی رویگردان بودند و از سوی دیگر در اجرای الگوهای وارداتی اقتصاد سردرگم مانده بودند و ناتوان از درک تناقض های الگوهای خارجی با ظرفیت ها و امکان های داخلی بودند.
با این همه بر ادامۀ سیاستهای پرخطای خود پای می فشردند. این نکته را در دومین همایش ملی «صادرات غیر نفتی» در سال۱۳۷۵ در تبریز دریافتم.
برخی از مسئولان ارشد دولتی که آن زمان مجری سیاست تعدیل اقتصادی بودند، اکنون نیز بر مناصب عالی اجرایی کشور تکیه زده اند و سکان صنعت کشور را در دست دارند ولی چرخ صنعت ملی هنوز می لنگد. اینان هنوز اقدام ویژه ای برای پیشبرد آن راهبرد حکیمانه نکرده اند.
نزدیک به چهار دهه تجربۀ انقلاب اسلامی به ما نشان می دهد در عرصه هایی که از تفکر انقلابی بهره گرفته و از الگوهای رایج جهانی عبور کرده ایم بهترین نتایج را به دست آورده ایم. دستاوردهای جهاد سازندگی، جهاد دانشگاهی و سپاه پاسداران پیش روی ماست.
نهضتی که جهاد سازندگی برای آبادانی مناطق محروم در کشور به کار بست در فرصتی کم بخش های بسیار زیادی از کشور را از نعمت رفاه بهره مند ساخت.
کار جهادی و مخلصانه در دورافتاده ترین نقاط کشور، جایی که حتی مدیران محلی حاضر به حضور در آنجا نبودند باعث شکوفایی استعدادهای انسانی و منطقه ای شد. در این میان فداکاری نیروهای جهاد سازندگی آنها را به افرادی الگو برای مردمان محروم مبدل کرده بود.
رویۀ جهاد دانشگاهی نیز برای دنیا مثال زدنی است. امروز به برکت تفکر انقلابی موجود در این نهاد دانشگاهی ایران در زمرۀ چند کشور انگشت شماری است که جدید ترین فناوری های روز دنیا را در دست دارند.
تفکر انقلابی موجود در سپاه پاسداران نیز ایران را در عرصۀ امنیت و دفاع، به قدرت برتر منطقه مبدل ساخته است. این امری است که دشمنان این ملت نیز ناچار به اذعان ان هستند.
مقام معظم رهبری در دهۀ هفتاد طی دیداری با فرماندهان سپاه فرمودند: سپاه ستون محکم انقلاب است، هر گاه یکی از ارکان نظام دچار لرزش شود، ما آن را به سپاه متصل می کنیم تا دوباره استقرار و استحکام یابد.
امروز اقتصاد در قامت چشم اسفندیار نظام و انقلاب اسلامی ظاهر می شود. عملکرد دولت های سازندگی، اصلاحات و عدالت در وصول به این هدف عالی یا مشحون از کم کاری و انحراف از هدف است یا دست کم در وصول بدان ناتمام بوده است.
طرح اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری در سالیان اخیر ناظر به یک چالش جدی است که اگر چاره ای برای آن اندیشیده نشود نظام دچار خسران شدید شده و پیشبرد انقلاب از سوی ابرقدرتهای جهان خوار با سخت گیری های ظالمانه مواجه خواهد شد.آنان هر گاه صلاح بدانند با حربه های مختلف از جمله تحریم می کوشد روند تعالی انقلاب را مسدود سازد.
دولت اعتدال به لحاظ رویکردهای اقتصادی شباهت زیادی با دولت مجری طرح تعدیل اقتصادی دارد و به لحاظ فرهنگی می کوشد سیاست های دولت اصلاحات پیش گیرد. این کارنامه ما را به این نتیجه می رساند که نجات اقتصاد به یک اقدام عملی و فوری نیازمند است.
هنوز هم دیر نشده است شاید لازم باشد نهادی انقلابی برای ادارۀ اقتصاد کشور تأسیس کنیم و یا اینکه پس از تعیین مطلوبیت ها، اقتصاد را برای یک مدت محدود به یک نهاد انقلابی بسپاریم. ..
قانون اساسی واجد ظرفیت لازم برای اجرای چنین طرحی است و جا دارد مجلس جدید می تواند با جدیت اقدام عملی در خصوص اقتصاد مقاومتی را پیگیری کند.
انتهای پیام/