برای اولین بار در تاریخ تیم بسکتبال بانوان ایران با حجاب اسلامی در یک رقابت‌ بین‌المللی شرکت کرد.

به گزارش خبرگزاری ایپنا، فدراسیون جهانی بسکتبال سپتامبر ۲۰۱۴ یک مهلت دو ساله را به تمام کشورهای مسلمان داد تا در این زمان بتوانند با برگزاری مسابقات مختلف نظر فیبا را برای گرفتن مجوز قطعی حجاب کسب کنند، اما با گذشت دو سال، فدراسیون بسکتبال ایران تنها یک اردو در کشور ترکیه برای ملی‌پوشان برگزار کرد و نتوانست گام محکمی را برای جلب رضایت فیبا بر دارد. با این حال به نظر می رسید ایران برای حضور در رقابت های بین المللی مشکلات زیادی داشته باشد اما برای اولین بار در تاریخ بسکتبال ایران تیم محجبه ای راهی مسابقات بین المللی شد.

این تیم متشکل از بازیکنان تیم گاز در تورنمنت ترکمنستان شرکت کردند. تیم ایران در این رقابت‌ها با یک پیروزی از ۳ مسابقه به مقام ششم رسید. این اولین حضور یک تیم بسکتبال بانوان ایران با حجاب اسلامی در رقابت‌های بین‌المللی است. دلارام وکیلی ملی‌پوش بسکتبال بانوان ایران در این رقابت‌ها در رقابت پرتاب ۳ امتیازی شرکت کرد و به مقام قهرمانی رسید.

با این حال فدراسیون جهانی بسکتبال به تیم‌های کشورهای اسلامی اجازه نمی‌دهد با حجاب در رقابت‌های بین‌المللی شرکت کنند اما تا پایان سال جاری میلادی به تیم‌ها مهلت داده کمیته مرتبط را راضی کنند حجاب اسلامی آسیبی به سلامت بازیکنان نمی‌زند.

این تیم ۳ نفره که به ترکمنستان سفر کرده است با هزینه شخصی به این تورنمنت رسید و تا سال آینده میلادی فدراسیون بسکتبال فرصت دارد تا هر چه زودتر تکلیف تیم ملی بانوان را با پوشش اسلامی مشخص کند تا نظر فیبا را بتوانند جلب کنند.