به گزارش خبرنگار خبرگزاری ایپنا ؛  برگزاری رقابت‌های شطرنج قهرمانی زنان جهان در اسفند ماه و به میزبانی تهران بیش از سه میلیارد تومان برای فدراسیون هزینه داشت که  فدراسیون شطرنج حدود ۸۰ درصد این هزینه‌ها را از طریق گرفتن اسپانسر پرداخت کرد.
اکنون حدود ۵۰۰ میلیون تومان بدهی به فیده باقی مانده است که اگر پرداخت نشود فدراسیون شطرنج ایران تعلیق  خواهد شد.
دو ماه پیش بود که فدراسیون نشینان از فیده مهلت خواستند تا مبلغ بدهی خود را تسویه کنند و فردا این مهلت به پایان خواهد رسید ، این در حالی است که ایران حتی یک ریال هم نتوانسته است بدهی هایش را بپردازد.
البته وزارت ورزش  پیش از این بابت برگزاری مسابقات زنان جهان مبلغ یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان به فدراسیون کمک کرده بود، اما بعد از آن کمک مالی جدیدی به این فدراسیون نکرد، از سوی دیگر فدراسیون شطرنج هم هنوز از اسپانسر خود طلبکار است.
در زمانی که نصرالله سجادی به سمت معاونت قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش ، مشغول بود وزارت ورزش از ابتدای گرفتن این میزبانی قول همکاری و کمک برای تامین هزینه جوایز این رقابت‌ها را به فدراسیون شطرنج داده بود تا این رقابتها به بهترین شکل برگزار شود. اما درست چند روز قبل از آغاز مسابقات، سجادی جای خود را به محمدرضا داورزنی داد و همه وعده و وعیدها در حد صحبت باقی ماند.
داورزنی در مورد پهلوان زاده، رئیس فدراسیون شطرنج گفته است: متاسفانه بی‌تجربگی، بی تدبیری و سوءمدیریت فدراسیون شطرنج در پذیرش میزبانی و تعیین حامیان مالی مناسب برای تامین منابع بدهی ۴۵۰ هزار دلاری به فدراسیون جهانی شطرنج، هزینه زیادی را برای ورزش کشور ایجاد کرده است. رئیس فدراسیون بزودی در این مورد بایستی پاسخگوی مراجع نظارتی باشد چرا که در حوزه تعهدات بین‌المللی تمامی مسئولیت‌ها با شخص رئیس فدراسیون است و آثار تصمیمات اشتباه وی بر جایگاه و اعتبار ورزش کشور دیده می‌شود.”
با این صحبت ها مشخص است که تنها کسی که باید شطرنج را از این بحران خارج کند همان مهرداد پهلوان زاده رئیس فدراسیون شطرنج است که در مورد این بدهی ها بی تقصیر نیست و قبل از پذیرفتن یک میزبانی بزرگ جهانی باید ابتدا مقدمات آن را  مهیا می‌کرد.
البته اگر فدراسیون شطرنج تعلیق هم شود آسیب آن بیش از فدراسیون شطرنج به وزارت ورزش و جوانان می‌رسد .

به همین دلیل سید علی آقازاده، سرپرست معاونت مالی وزارت ورزش، اعلام کرده است که در صورتیکه فیده برای پرداخت بدهی مهلت بیشتری به فدراسیون شطرنج ایران بدهد، این وزارتخانه به فدراسیون کمک خواهد کرد.

 

با این اوصاف تنها راهی که برای مهرداد پهلوان زاده می ماند این است که سعی کند باز هم از فیده برای بدهی هایش مهلت بگیرد در غیراین صورت تهدید برای تعلیق شدن شطرنج ایران به حقیقت می پیوندد.

 

شنیده ها حاکی از آن است که فدراسیون شطرنج در نامه‌ای رسمی به فدراسیون جهانی این رشته خواستار تمدید دو هفته‌ای مهلت تعیین شده برای تسویه حساب مالی شده و باید منتظر جواب فیده باشیم.

انتهای پیام/