پایان رقابت دسته ۹۴ کیلوگرم مسابقات آسیایی نوجوانان و جوانان برای کشورمان با مدال‎های رنگارنگی همراه بود.

به گزارش خبرگزاری ایپنا، رقابت دسته ۹۴ کیلوگرم برای کاروان وزنه برداری کشورمان از دو جهت حایز اهمیت بود، زیرا ابتدا کسب امتیاز و مدال ملی پوش ۹۴ کیلویی نوجوان کشورمان یعنی (علیرضا لطفی) برای تیم ملی وزنه برداری نوجوانان کشورمان و نزدیک شدن این تیم آینده‎دار به سکوی نخست تیمی مسابقات مهم بود و سپس موفقیت ۲ ملی پوش توانمند دسته ۹۴ کیلوگرم جوانان یعنی (رضا بیرالوند ورحمان اورامه ) در دستور کار کادرفنی تیم ملی جوانان قرار داشت. بنابراین این ۳ نماینده شایسته تیم های ملی (نوجوانان و جوانان) اعزامی به دوئل آسیایی ژاپن برای رسیدن به اهداف ترسیم شده رقابتی جذاب و نفس گیر را با رقبایی از کشورهای (تایپه ،تایلند، قرقیزستان ، ازبکستان، عراق وژاپن) داشتند.

یکضرب

۱٫ علیرضا لطفی ملی پوش تیم ملی نوجوانان کشورمان موفق شد با ثبت ۳ حرکت صحیح (۱۳۰)، (۱۳۵) و(۱۳۸) کیلوگرم مقتدرانه بالاتر از سایر رقبای ۹۴ کیلویی خود در جایگاه نخست قرار گرفته و نشان طلای حرکت یکضرب این دسته را به خود اختصاص دهد. پس از لطفی در یکضرب به ترتیب وزنه بردارعراق محمد عبدالحسین با ثبت وزنه ۱۳۴ کیلورگم صاحب نشان نقره این حرکت شد و درنهایت وزنه بردار ازبکها الکساندر لی با مهار وزنه ۱۲۸ کیلوگرم به نشان برنزرسید و جایگاه سوم یکضرب را به خود اختصاص داد.

۲٫رحمان اورامه ملی پوش دسته ۹۴ کیلوگرم کشورمان در رده سنی جوانان پس از مهار وزنه ۱۴۲ کیلوگرمی دوبار پیاپی نتوانست از پس وزنه (۱۴۸) کیلوگرمی برآید تا درنهایت حداقل مدالی که می توانست در یکضرب کسب کند یعنی مدال برنز را به رقیب قرقیز خود( بک دولت راسبیکف) که موفق شد با ثبت وزنه ۱۴۶ کیلوگرم جایگاه سوم حرکت یکضرب را تصاحب کند واگذار کند. اورامه نیز به عنوان چهارمی این حرکت اکتفا کرد.

۳٫ رضا بیرالوند دیگر نماینده توانمند دسته ۹۴ کیلوگرم جوانان کشورمان که شانس زیادی برای کسب نشان طلا در این وزن داشت، در کورس رقابت با رقیب قهرمان جهان و سرشناس خود در رده سنی جوانان یعنی فرهاد بیک سوبیرف اندکی عقب ماند. بیرالوند در شرایطی که در نخستین حرکت یکضرب خود موفق به ثبت وزنه ۱۵۸ کیلوگرمی شده بود،دو بار پیاپی نتوانست در مهار وزنه ۱۶۶ کیلویی موفق باشد تا بدین ترتیب نشان طلای یکضرب به رقیب ازبک او با ثبت وزنه ۱۷۰ کیلوگرم برسد. بیرالوند نیز در این حرکت با همان وزنه ۱۵۸ کیلورگم صاحب نشان نقره دوضرب شد.

دوضرب

۱٫ علیرضا لطفی ملی پوش ۹۴ کیلویی نوجوانان کشورمان که در یکضرب مقتدرانه با کسب نشان طلا خودرا یک سروگردن بالاتر نسبت بقیه وزنه برداران رقیبش نشان داده بود،در حرکت دوضرب هم با ثبت وزنه های ۱۶۰، ۱۶۵ و ناکامی در مهار وزنه ۱۶۸ کیلوگرمی ضمن کسب نشان طلای دسته ۹۴ کیلوگرم رقابتهای آسیایی ۲۰۱۶ ژاپن با مجموع ۳۰۳ کیلوگرم نشان طلای مجموع آسیا را نیز به خود اختصاص دهد. پس از لطفی نیز به ترتیب وزنه برداران عراق و ازبکستان با ثبت مجموع ۲۹۷ و ۲۹۳ کیلوگرم به نشان های نقره و برنز مجموع آسیا در این وزن دست پیدا کنند. وزنه بردار ازبکستان در دوضرب با مهار وزنه ۱۶۵ کیلوگرم تک نشان نقره دوضرب را تصاحب کرد تا نشان برنز دوضرب نیز به محمد عبدالحسین از عراق با ثبت وزنه ۱۶۳ کیلوگرم برسد.

۲٫ رحمان اورامه در یکضرب اگرچه نتوانست شرایط خود را به جایگاهی بهتر از چهارمی ارتقا ببخشد، اما در دوضرب این وزنه بردار خوزستانی موفق شد با ثبت وزنه‌های ۱۸۱ و ۱۹۱ کیلوگرم در دوضرب و مجموع ۳۳۲ کیلوگرم جبران کرد و صاحب دو نشان برنز و مجموع دوضرب شد.

۳٫ رضا بیرالوند در حرکت دوضرب با اقتدار و ثبت وزنه‌های ۱۹۶ و۲۰۷ کیلوگرم کاری کرد کارستان و با کنار زدن وزنه بردار قدرتمند ازبک‌ها با ثبت مجموع ۳۶۵ کیلوگرم و اختلاف وزن کمتر نسبت به رقیب ازبک خود صاحب دو نشان طلای دوضرب و مجموع دسته ۹۴ کیلوگرم شد. در این وزن وزنه بردار ازبک‌ها با مجموع مشابه رضا بیرالوند و اختلاف وزن بیشتر نسبت به نماینده ۹۴ کیلویی کشورمان صاحب نشان نقره دوضرب و مجموع شد.

*داودی سالن آرنا راطلا باران کرد

علی داودی قویترین وزنه بردار نوجوان جهان و ملی پوش با آتیه وزنه برداری ایران در دسته فوق سنگین به همراه محمدرضا روشنی دیگر نماینده سنگین وزن تیم ملی وزنه برداری نوجوانان ایران دو وزنه برداری بودند که همچون رقابت‌های جهانی ۲۰۱۶ مالزی با دوبنده ایران دردوئل آسیایی ژاپن هم روی تخته رفتند و با درخشش خیره کننده خود ، حسن ختامی رویایی را برای کاروان وزنه برداری نوجوانان ایران در توکیو رقم زدند. این دوملی‎پوش کشورمان در گروه خود با رقبایی کشورهای  ازبکستان، ۲ نماینده از ژاپن، نماینده کشورعربستان و وزنه بردار نوجوان چین تایپه رقابتی جذاب و مهیج را در سالن آرنا نمایش گذاشتند.

یکضرب
۱٫ علیرضا داودی نماینده دسته فوق سنگین ۹۴+ کیلوگرم کشورمان با ثبت وزنه های ۱۵۵ و ۱۶۶ کیلوگرم در حرکت یکضرب موفق شد مقتدرانه مثل رقابتهای جهانی مالزی صاحب جایگاه نخست حرکت یکضرب و مدال طلای این وزن شود. داودی درسومین حرکت خود پشت وزنه ۱۷۱ کیلوگرم نیز قرار گرفت اما چون برای مدال طلا رقابتی نداشت خیلی برای مهار این وزنه تلاش نکرد تا با همان وزنه ۱۶۶ کیلوگرمی صاحب مدال طلای یکضرب این دوره از پیکارها شود.

۲٫ علیرضا روشنی دیگر ملی‎پوش توانمند و با تعصب دسته فوق سنگین تیم ملی وزنه برداری نوجوانان کشورمان همراه با داودی موفق شد با ثبت سه حرکمت صحیح ۱۴۳ ،۱۴۸ و ۱۵۲ کیلوگرم سه بار پیاپی موفق روی تخته ظاهر شده و درنهایت بعد از داودی عنوان نایب قهرمانی و نشان نقره حرکت یکضرب را به خود اختصاص دهد. در این حرکت وزنه بردار چین تایپه نیز موفق شد با ثبت وزنه ۱۴۶ کیلورگم صاحب نشان برنز و عنوان سومی حرکت یکضرب دسته ۹۴+ کیلوگرم شود.

حرکت دوضرب و مجموع
۱٫علیرضا داودی قویترین نوجوان وزنه برداری جهان در دوضرب هم نخستین حرکتش را با آرامش خاص خودش آغاز کرد. داودی با ثبت وزنه ۱۸۵ کیلوگرم جایگاه نخستش را درجدول تثبیت کرد. داودی در حرکت دوم دوضرب خود با ثبت وزنه ۲۰۰ کیلوگرمی موفق شد با مجموع ۳۶۶ کیلوگرم صاحب دو نشان طلای دوضرب و مجموع شده و عنوان قویترین مرد وزنه برداری آسیا را نیز از آن خود کند.

۲٫ محمدرضا روشنی دیگر ملی پوش شایسته کشورمان دردسته ۹۴+ کیلوگرم هم با ثبت وزنه های ۱۸۲ ، ۱۸۴ در نهایت و در حرکت سوم خود اگرچه نتوانست از پس وزنه ۲۰۱ کیلوگرمی برآید اما دیگر ملی پوش سنگین وزن کشورمان با مجموع ۳۲۷ کیلوگرم ضمن دریافت دو نشان نقره دوضرب و مجموع جایگاه نایب قهرمانی را نیز به خود اختصاص دهد.
دراین وزن وزنه بردار وزنه بردارتایپه با مجموع ۳۲۷ کیلوگرم سوم آسیا شد.

در مجموع تیم نوجوانان ایران عنوان نایب قهرمانی را به دست آورد.