به گزارش خبرگزاری ایپنا پیکارهای وزنه برداری قهرمانی سال ۲۰۱۷ از ۲۴ فوریه برابر با سوم آذر با برگزاری جلسات کمیته ها و کنگره مسابقات آغاز و این پیکارها به طور رسمی از ۲۸ فوریه (۷ آذر) با رقابت های دسته ۵۶ کیلوگرم مردان آغاز می شود و با توجه به اینکه نمایندگان کشورمان در دسته های ۸۵، ۹۴، ۱۰۵ و به اضافه ۱۰۵ در این پیکارها حضور دارند به ترتیب مسابقات خود را باید در روزهای دوم تا پنجم دسامبر یعنی ۱۱ تا ۱۴ آذر ماه برگزار کنند.
براساس تایید مسوولان فدراسیون وزنه برداری، کاروان ایران در دو گروه و روزهای ۵ و ۷ آذر ماه به آمریکا اعزام خواهند شد و این در حالی است که در فاصله هشت روز تا اعزام گروه نخست هنوز روادید ملی پوشان به دلایل گوناگون صادر نشده و به نوعی تیم ملی وزنه برداری ایران برای شرکت در این رقابت های مهم در بلاتکلیفی به سر می برد.
بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته، «محسن بیرانوند» سرمربی تیم ملی وزنه برداری ایران باید روز پنجشنبه برای شرکت در کمیته مربیان و آموزش فدراسیون بین المللی و همچنین جلسات کنگره خود را به آمریکا برساند تا در نشست های رسمی موضوع رکوردهای ملی پوشان در رقابت های قهرمانی جهان نهایی شود.
اعضای تیم ملی وزنه برداری ایران اوایل مهر ماه برای پیگیری روادید ورود به خاک آمریکا خود را به محل سفارت این کشور در دبی رساندند و مدارک و مستندات مورد نیاز را تسلیم مسئولان سفارت کردند. کیانوش رستمی ملی پوش وزنه برداری ایران نیز حدود دو هفته پیش برای بار دوم خود را به سفارت آمریکا در دبی رساند و موارد مربوط به نقص مدارک خود را تکمیل کرد.
«علی مرادی» رئیس فدراسیون وزنه برداری نیز پیشتر از ارسال پست الکترونیکی از کمیته برگزار کننده رقابت های قهرمانی جهان در آمریکا خبر داد و گفت: این کمیته به ما اعلام کرد که تلاش دارد تا از طریق مسئولان مربوطه مشکل روادید تیم ملی ایران را حل کند. در این زمینه حتی رایزنی هایی از سوی کمیته ملی المپیک ایران با کمیته ملی المپیک آمریکا انجام شده است.
سال گذشته با دستور ترامپ سفر اتباع ۷ کشور اسلامی ایران، عراق، سوریه، لیبی، سودان، سومالی و یمن به آمریکا ممنوع شد که بعدها نام کشور عراق از این فهرست حذف شد.
به نظر می رسد در آستانه آغاز رقابت های وزنه برداری قهرمانی جهان در آمریکا فدراسیون وزنه برداری این کشور با چالشی بزرگ قوانین جدید مهاجرتی و ممنوعیت ورود اتباع ۶ کشور به آمریکا مواجه است و این موضوع می تواند برگزاری این رودیدا مهم را با مشکل مواجه سازد.
قوانین سختگیرانه کشور آمریکا اکنون به موضوع ورزش نیز رسوخ کرده و روادید تیم ملی وزنه برداری بزرگسالان ایران که یکی از شانس های قهرمانی در مسابقات جهانی است هنوز صادر نشده و به طور حتم تکرار چنین موضوعی میزبانی آمریکا از بازی های المپیک ۲۰۲۸ را تحت تاثیر خواهد داد.
از سوی دیگر در رقابت های جهانی امسال کشورهای چین، روسیه، قزاقستان، ارمنستان، جمهوری آذربایجان، بلاروس، مولداوی، ترکیه و اوکراین به دلیل داشتن سه دوپینگی و مبارزه جدی فدراسیون بین المللی وزنه برداری با این پدیده به مدت یک سال تعلیق شده اند و کره شمالی نیز به دلیل مشکلات سیاسی در رقابت های جهانی آمریکا حضور نخواهد داشت.
بر همین اساس و با توجه به اینکه تیم ملی ایران در حال حاضر از بهترین و آماده ترین نفرات در بین سایر کشورهای جهان برخوردار است، برای نخستین مرتبه می تواند عنوان قهرمانی جهان را کسب کند.
سهراب مرادی و کیانوش رستمی قهرمانان المپیک ریو در دسته های ۸۵ و ۹۴ کیلوگرم، بهداد سلیمی و سعید علی حسینی در دسته های فوق سنگین این روزهای رکوردهای خوبی را زده اند که همگی آنان شانس کسب مدال را دارند.
البته در این بین نباید از نام هایی چون علی میری در دسته ۸۵ کیلوگرم، سید ایوب موسوی در دسته ۹۴ کیلوگرم، علی هاشمی و علیرضا سلیمانی در دسته ۱۰۵ کیلوگرم و حتی مجید عسکری در دسته ۶۹ کیلوگرم غافل شد که هر کدام از آنها اگر بتوانند رکوردهای شخصی خود را در رقابت های جهانی آمریکا بزنند، می توانند یکی از مدال آوران تیم ملی در صحنه جهانی آمریکا باشند.
با این وجود صادر نشدن روادید ملی پوشان نوعی بلاتکلیفی و نگرانی را بر اردوی تیم ملی حاکم کرده و هر چه به زمان برگزاری این مسابقات نزدیک می شویم باید بیش از گذشته نگران تر باشیم.