به گزارش خبرگزاری ایپنا و به نقل از تارنمای خبری اینساید ده گیمز، فدراسیون بین المللی وزنه برداری هیچ توضیحی در مورد حضور نیافتن کره شمالی در این رقابت ها دریافت نکرده است.
رقابت های قهرمانی وزنه برداری جهان از ۷ تا ۱۴ آذر (۲۸نوامبر تا ۵ دسامبر) به میزبانی آناهایم کالیفرنیا برگزار می شود.
بر اساس این گزارش، روابط تیره میان دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی، علت غیبت وزنه برداران این کشور در این مسابقات ذکر شده است.
از طرف دیگر گفته می شود کره شمالی به خاطر از دست دادن حق میزبانی رقابت های قهرمانی جوانان جهان ۲۰۱۷ ناخشنود است. میزبانی این مسابقات به علت شرایط سیاسی شبه جزیره کره به ازبکستان اعطا شد.
با حذف وزنه برداران ۹ کشور، انتظار می رفت کره شمالی در مسابقات آناهایم بر بالای جدول مدال ها بایستد. وزنه برداران ۹ کشور شامل چین، روسیه، قزاقستان، اوکراین، ارمنستان، بلاروس، جمهوری آذربایجان، مولداوی و ترکیه به علت موارد متعدد دوپینگ به مدت یک سال از حضور در میادین مسابقات محروم شده اند.
ایران اکنون جزو مدعیان در جدول مدال ها در این مسابقات است.
کره شمالی در سال های اخیر بیش از هر کشور دیگری در وزنه برداری موفق بوده است. این کشور در سه دوره گذشته بازی های المپیک صاحب پنج مدال طلا شد. ثبت رکوردهای جهانی و مدال طلا در رقابت های قهرمانی جهان از دیگر دستاوردهای این کشور بوده است.
کره شمالی با داشتن وزنه برداران رده بالای بسیاری، شانس زیادی برای قرار گرفتن در راس جدول مدال ها داشت.
فیل اندروز مسئول اجرایی فدراسیون وزنه برداری آمریکا ضمن ابراز ناامیدی از حضور نیافتن کره شمالی در این مسابقات گفت: کره شمالی به عنوان یک تیم مهم برای عملکرد عالی در آناهایم فرصت داشت. با این حال با توجه به اینکه کشورهای مطرح زیادی تیم کامل خود را اعزام می کنند، مشتاق این مسابقات هستیم.