در مطلبی که در وبسایت کنفدراسیون فوتبال آسیا منتشر شده است، آمده: جایگاه پرسپولیس به عنوان یکی از پرطرفدارترین تیم‌های آسیا جای هیچگونه بحثی ندارد، اما همچنان جای تعجب دارد که باشگاهی با این جایگاه و به این بزرگی از ایران در سطح قاره آسیا هنوز نتوانسته تأثیری شگرف بگذارد.

باشگاه پرسپولیس سال ۱۹۶۳ تأسیس شده، تیمی بوده که همواره بهترین استعدادهای فوتبال ایران را در سطح آسیا به نمایش گذاشته است، از جمله علی دایی، علی کریمی، خداداد عزیزی و مهدی مهدوی‌کیا که از اواخر دهه ۱۹۹۰ شروع به کسب عنوان مرد سال فوتبال آسیا با پیراهن پرسپولیس کردند، اما حتی با وجود این استعدادها، این تیم قادر نبوده به عنوان قهرمانی در قاره آسیا برسد.

حضور این تیم تهرانی در مرحله یک‌چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۱۷، اولین حضور آنها در این مرحله از سال ۲۰۰۲ به بعد است و آخرین باری که این تیم موفق شد به مراحل پایانی این رقابت‌ها راه پیدا کند به ۱۶ سال پیش در مسابقات جام قهرمانی باشگاه‌های آسیا بازمی‌گردد، مسابقاتی که پرسپولیس به طور مرتب در آن حضور داشت، اما هرگز به فینال نرسید و در مرحله نیمه‌نهایی این رقابت‌ها در سال‌های ۱۹۹۷ و ۱۹۹۸ شکست خورد و در سال ۲۰۰۱ هم شانس رسیدن به فینال را از دست داد.

تیم‌های شرق آسیایی هر بار امیدهای پرسپولیس را برای رسیدن به فینال از بین بردند. در سال ۱۹۹۷ پوهانگ استیلرز کره جنوبی، قهرمان آن سال این رقابت‌ها به رویای حضور این تیم ایرانی در فینال پایان داد و یک سال بعد دالیان چین همین کار را تکرار کرد. در سال ۲۰۰۱ هم سوان سامسونگ کره جنوبی پرسپولیس را شکست داد و در ادامه به اولین قهرمانی خود از دو قهرمانی پی‌در‌پی در این رقابت‌ها دست یافت.

با آغاز لیگ قهرمانان آسیا، پرسپولیس در همان دوره اول جواز حضور در این رقابت‌ها را کسب کرد، اما نتوانست از مرحله گروهی بالاتر برود و تا سال ۲۰۰۹ که این تیم دوباره به این مسابقات بازگشت تیم‌هایی چون سپاهان و صباباتری جای یکی از قدرت‌های فوتبال ایران در این رقابت‌ها را گرفتند.

بازگشت پرسپولیس به لیگ قهرمانان آسیا در سال ۲۰۰۹ هم با حذف توسط بنیادکار ازبکستان در مرحله یک‌هشتم نهایی همراه شد، این در حالی است که آنها دو فصل بعد هم در قعر جدول گروه به کارشان پایان دادند و از رسیدن به مرحله حذفی بازماندند. در سال ۲۰۱۲ هم عملکرد سرخ‌پوشان ناامید کننده بود، جایی که الاتحاد عربستان این تیم ایرانی را در مرحله یک‌هشتم نهایی از دور رقابت‌ها حذف کرد.

پرسپولیس در سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ در لیگ قهرمانان آسیا غایب بود و در سال ۲۰۱۵ هم در مرحله یک‌هشتم نهایی این رقابت‌ها توسط الهلال عربستان حذف شد و در سال ۲۰۱۶ هم باز نتوانست به این رقابت‌ها راه پیدا کند.

این فصل پرسپولیس به حسرت حضورش در مرحله یک‌چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا پایان داد و در جمع هشت تیم برتر قاره قرار گرفت و در قلمرویی ناشناخته باید با الاهلی عربستان بازی کند.

تیمی که برانکو ایوانکوویچ آنرا هدایت می کند در گروه D دوم شد و بعد از الهلال عربستان به دور بعد صعود کرد، آنها با قدرت گلزنی مهدی طارمی به مرحله حذفی این رقابت‌ها رسیدند.

پرسپولیس این فصل از رقابت‌ها را با تساوی یک – یک مقابل الهلال آغاز کرد، اما بازی بهتر این تیم در هفته بعد رقم خود، جایی که طارمی در ۱۰ دقیقه پایانی بازی دو گل برای پرسپولیس به ثمر رساند و سه امتیاز بازی برابر الوحده امارات را از آن نماینده ایران کرد.

در بازی سوم نام مهدی طارمی بار دیگر در بین گلزنان بود، اما گلزنی او هم کافی نبود که مانع شکست ۳ – یک پرسپولیس برابر الریان قطر شود. با این نتایج شرایط گروه همچنان پیچیده‌ باقی ماند، هرچند الهلال جایگاه خود را به عنوان تیم اول گروه برای صعود به مرحله بعد تقریباً تثبیت کرده بود و رقابت برای صعود از این گروه و کسب عنوان دومی بین پرسپولیس و الریان بود.

پرسپولیس و الریان در بازی چهارم خود به تساوی بدون گل رضایت دادند و در ادامه پرسپولیس بار دیگر برابر الهلال به یک تساوی دست یافت، اما با شکست غافلگیرکننده ۵ – یک الریان برابر الوحده، این تیم ایرانی جایگاه دوم جدول را از چنگ الریان درآورد.

با وجود این پیروزی، سرنوشت پرسپولیس همچنان در گرو بازی الریان و الهلال در هفته پایانی مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا بود، جایی که مردان برانکو ایوانکوویچ باید بر الوحده غلبه می‌کردند و در بازی همزمان امیدوار به شکست نخوردن الهلال برابر الریان بودند.

پرسپولیس پیروزی مدنظر خود را به لطف هت‌تریک مهدی طارمی برابر الوحده کسب کرد و در بازی همزمان الهلال در مسابقه‌ای که هفت گل داشت، موفق شد الریان را شکست دهد و به این ترتیب نماینده ایران به عنوان تیم دوم گروه D به مرحله یک‌هشتم نهایی این رقابت‌ها راه پیدا کند.

پرسپولیس در مرحله یک‌هشتم نهایی با لخویای قطر مصاف کرد که بازی رفت با تساوی بدون گل خاتمه یافت تا تکلیف تیم صعودکننده به جمع هشت تیم برتر رقابت‌ها به بازی برگشت موکول شود، جایی که تنها گل به خودی چیکو فلورس، مدافع اسپانیایی لخویا کافی بود تا پرسپولیس برای اولین بار در تاریخ این رقابت‌ها به مرحله یک‌چهارم نهایی راه یابد.

سرمربی: برانکو ایوانکوویچ

برانکو ایوانکوویچ سابقه طولانی کار در ایران دارد. او دستیار بلاژوویچ، سرمربی تیم ملی ایران بود و در نهایت پس از آنکه این سرمربی موفق نشد ایران را به جام جهانی ۲۰۰۲ برساند اخراج شد و برانکو جانشین او شد. او موفق شد ایران را به جام جهانی ۲۰۰۶ برساند. این مربی ۶۳ ساله که سابقه سرمربیگری در کشور خود یعنی کرواسی، عربستان و چین را دارد، در ماه آوریل ۲۰۱۵ هدایت پرسپولیس را بر عهده گرفت.

بازیکن کلیدی: مهدی طارمی

مهدی طارمی جانشین بازیکنان بزرگی شده است که سطح بالایی قرار داشتند و استعدادشان را به همراه تیم ملی ایران در سطح آسیا نشان دادند. این بازیکن ۲۴ ساله در هشت بازی مرحله گروهی و یک‌هشتم نهایی ۶ گل به ثمر رساند تا نامش را در رده دوم برترین گلزنان این رقابت‌ها قرار دهد. طارمی می‌تواند در پست مهاجم نوک و یا به عنوان مهاجم سمت چپ بازی کند و اغلب در تیم ملی ایران به عنوان پشتیبان سردار آزمون بازی می‌کند و شم گلزنی‌ او نظر تیم‌های خارجی را جلب کرده است.

یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا

بازی رفت؛ ۳۱ مرداد ۹۶

پرسپولیس – الاهلی

مجموعه ورزشی سیب – مسقط

بازی برگشت؛ ۱۹ شهریور ۹۶

الاهلی – پرسپولیس

ورزشگاه محمد بن زائد – ابوظبی