به گزارش خبرگزاری ایپنا ، فدراسیون کشتی روز سه شنبه متن نامه اتحادیه جهانی کشتی به این فدراسیون را منتشر کرد و بر اساس آن، اتحادیه جهانی در پاسخ به نامه ایران در مورد تغییر نکردن زمان جام جهانی کشتی فرنگی نوشت: متوجه نگرانی های فدراسیون ایران در این خصوص است، اما موافق برگزاری مسابقات جام جهانی کشتی فرنگی در فروردین ماه نیست و در صورتی که ایران نتواند مسابقات را در آذر ماه سال ۹۷ برگزار کند، میزبانی جام جهانی را به یک کشور دیگر واگذار می کند.
ماجرای درخواست اتحادیه جهانی کشتی از فدراسیون ایران مبنی بر تعویق زمان برگزاری جام جهانی کشتی فرنگی، ۲۱ بهمن ماه رسانه ای شد. بر این اساس، کشورهای اروپایی به علت نزدیکی ۳۰ فروردین ماه سال آینده (زمان برگزاری رقابت های جام جهانی کشتی فرنگی) با رقابت های قهرمانی اروپا خواستار تغییر زمان جام جهانی کشتی فرنگی به آذر ماه سال آینده شده بودند. این درخواست را اتحادیه جهانی کشتی برای فدراسیون کشتی ایران ارسال کرد.
فدراسیون کشتی ایران متعاقب این درخواست با ارائه پیشنهادی اعلام کرده بود: رقابت های جام جهانی کشتی فرنگی به جای ۳۰ فروردین ماه ۲۲ یا ۲۳ فروردین ماه برگزار شود تا دغدغه کشورهای اروپایی نیز رفع شود. اما این درخواست نیز با مخالف اتحادیه جهانی روبرو شد.
اکنون فدراسیون کشتی در پاسخ مجدد به نامه اتحادیه جهانی نوشت: به دلیل مخالفت اتحادیه جهانی با پیشنهاد ایران، تیم کشتی آزاد ایران در رقابت های جام جهانی کشتی آزاد در آمریکا شرکت نمی کند و به زودی نظر خود را در خصوص قبول میزبانی جام جهانی کشتی فرنگی در آذر ماه سال ۹۷ اعلام می کند.
فدراسیون کشتی همچنین اعلام کرد: به دلیل بر هم خوردن برنامه های فنی مسابقات ملی خود در جام جهانی کشتی آزاد در آمریکا شرکت نمی کند و با توجه به لزوم مذاکره مجدد با حامیان مالی به زودی در مورد قبول میزبانی جام جهانی کشتی فرنگی در آذرماه سال ۹۷ نظر خود را اعلام می کند.
این فدراسیون افزود: این سئوال فدراسیون ایران بی پاسخ است که چطور کشورهای اروپایی برای شرکت در جام جهانی آمریکا که حدود سه روز از تاریخ پیشنهادی جدید ایران فاصله دارد، مشکلی ندارند، اما با زمان جدید پیشنهادی از سوی ایران (در تاریخ ۲۲ و ۲۳ فروردین) در برگزاری جام جهانی فرنگی (سه روز بعد از جام جهانی کشتی آزاد) می توانند مشکل داشته باشند. به نظر می رسد مخالفت با زمان قبلی برگزاری مسابقات جام جهانی کشتی فرنگی، مشکل همه کشورهای اروپایی نیست.
فدراسیون کشتی در این نامه تصریح کرد: به هر حال با توجه به اینکه تاریخ اعلامی جدید اتحادیه که خلاف تاریخ مصوب در جلسه هیات رییسه در فرانسه است، متاسفانه تمامی برنامه های برگزاری مسابقات انتخابی تیم های ملی بزرگسالان آزاد و فرنگی ایران را که بر اساس یک برنامه مشخص مطابق خواست مردم و علاقمندان به کشتی در ایران هر ساله، همزمان برگزار می شود، تحت تاثیر خود قرار می دهد. از سوی دیگر فدراسیون ایران باید تدارک حضور سه تیم ملی در کشتی فرنگی خود را در بازی های آسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا، جهانی و جام جهانی در حد فاصل زمانی نسبتاً محدودی ببیند. از این رو ضرورت دارد، تاریخ مسابقات انتخابی تیم های ملی آزاد و فرنگی ایران تغییر کند. به همین دلیل با توجه به مشکل بوجود آمده، همانطور که در نامه پیشین اعلام شد، تیم کشتی آزاد ایران نمی تواند در جام جهانی آمریکا شرکت کند.
تیم کشتی آزاد ایران در رقابت های جهانی سال ۲۰۱۷ آمریکا در جایگاه نهم قرار گرفت و نتوانست سهمیه حضور در جام جهانی کشتی در سال ۲۰۱۸ را کسب کند. اما با توجه به انصراف یکی از کشورها از حضور در جام جهانی و تاکید حامی مالی برگزار کننده رقابت ها در کشور آمریکا مبنی بر حضور تیم ایران در جام جهانی، تیم کشتی آزاد بزرگسالان ایران نیز به این رقابت ها دعوت شد.
تیم های کشتی آزاد آمریکا، روسیه، گرجستان، ترکیه، جمهوری آذربایجان، ژاپن، کوبا و قزاقستان به ترتیب عناوین اول تا هشتم رقابت های جهانی سال ۲۰۱۷ را کسب کردند و قرار است این پیکارها ۲۰ فروردین سال آینده در کشور آمریکا برگزار شود.