سیامند رحمان با وزنه‌هایی که در بازیهای پارالمپیک ۲۰۱۶ مهار کرد، دنیا را به هیجان آورد.
به گزارش خبرگزاری ورزش ایران(ایپنا)، سایت کمیته بین‌المللی پارالمپیک در ادامه گزارش‌های خود درباره ۵۰ لحظه برتر سال ۲۰۱۶ میلاد، درخشش سیامند رحمان در بازیهای ۲۰۱۶ ریو را به عنوان پنجمین لحظه برتر سال جاری میلادی معرفی کرد. در گزارش این سایت آمده است:

سیامند رحمان به عنوان وزنه‌بردار دسته فوق‌سنگین وزن، در جریان برگزاری بازی‌های پارالمپیک ریو یکی از هیجان انگیزترین ماجراها را رقم زد؛ اینکه آیا می‌تواند وزنه بالای ۳۰۰ کیلوگرم را مهار کند یا نمی‌تواند. وی در دو سال باقیمانده تا بازیهای پارالمپیک ۲۰۱۶ موفق شد ۹ بار رکورد جهان را بهبود ببخشد و پرسشی که بر لب همه نقش بسته بود، این بود که آیا می‌تواند به رکورد جادویی ۳۰۰ کیلوگرم برسد یا خیر. پاسخ باورنکردنی بود؛ رحمان موفق شد با رکورد جهانی ۳۱۰ کیلوگرم به کار خود در این بازی‌ها پایان دهد.
وی با این حرکت، شماره پنجم ۵۰ لحظه برتر بازیهای پارالمپیک ۲۰۱۶ ریو را به خود اختصاص داد. رحمان در بازیهای پارالمپیک ۲۰۱۲ لندن کار خود را آغاز کرد.
وی در دسته به اضافه ۱۰۰ کیلوگرم موفق شد با شکست هموطن خود منصور پورمیرزایی با مهار وزنه ۲۸۰ کیلوگرمی به مدال طلا دست پیدا کند.
وی در گفتگویی که دسامبر سال ۲۰۱۳ با سایت کمیته بین‌المللی پارالمپیک انجام داد، گفت که در تمرینات به طور مرتب وزنه ۳۰۰ کیلوگرمی را مهار می‌کند.
صحبتهای او پس از رکوردشکنی پورمیرزایی در دسته به اضافه ۱۰۷ کیلوگرم با مهار وزنه ۲۷۶ کیلوگرم در رقابتهای مالزی مطرح شد. رحمان در سال ۲۰۱۴ با مهار وزنه ۲۸۵ کیلوگرم به عنوان قهرمانی جهان رسید و در آخرین رقابت پیش از بازیهای پارالمپیک ۲۰۱۶ ریو موفق شد وزنه ۲۹۶  کیلوگرم را در دبی مهار کند. این وزنه‌بردار ۲۸ ساله که ۱۶۹ کیلوگرم وزن دارد،  در پارالمپیک ریو در حرکت اول خود وزنه ۲۷۰ کیلوگرمی را مهار کرد. او در سالن ریو سنترو در دومین حرکت خود به رکورد تاریخی ۳۰۰ کیلوگرم رسید و سپس در حرکت سوم خود موفق شد وزنه ۳۰۵ کیلوگرمی را مهار کند.
رحمان گفت: به محض اینکه فهمیدم رکورد ۳۰۰ کیلوگرم را شکسته‌ام، به هموطنانم فکر کردم، همچنین درباره طرفداران ورزش در سراسر جهان. آن، یک لحظه جادویی بود.
وی افزود: با حمایت فدراسیون جانبازان و معلولان و کمیته ملی پارالمپیک ایران موفق شدم بهترین نتایج را در تمرینات کسب کنم و قصد داشتم رکوردی تاریخی را در بازیهای پارالمپیک ۲۰۱۶ ریو به ثبت برسانم. این نوع از تمرینات و قولی که به مردم داده بودم، احساسی را برای من وجود آورد که فکر می‌کردم می‌توانم ادامه دهم و برای مهار وزنه‌های بیشتر به تلاش خود ادامه دادم.
اما کار رحمان تمام نشده بود. او یک فرصت دیگر برای مهار وزنه داشت و در حالی که هیات داوران انتظار نداشت، وزنه ۳۱۰ کیلوگرمی را بالای سر برد. او در حالی که همه حاضران در سالن سکوت اختیار کرده بودند، یکی از بزرگ‌ترین صحنه‌های پارالمپیک را رقم زد.