فدراسیون جانبازان و تداوم راهی که حاج محمود خسروی وفا طی حدود سه دهه پیمود راهی دشوار پیش رو دارد.
واقعا نمی توان ورزش جانبازان و معلولین را بدون نام حاج محمود خسروی وفا تصور کرد چه رسد به اینکه وی کلا از این سیستم قطع ارتباط کند!
حاج محمود ، ورزش جانبازان را با حال وهوای بچه های ایثار گر و صادق جبهه و جنگ شکل داد و سعی کرد همان روحیه بچه های جنگ و جبهه را به معلولین هم منتقل کند.
از طرفی بعد از اینکه جانبازان و معلولین به شکل رسمی از وارد بازیهای پارالمپیک شدند ورزش در این بخش معنا و مفهوم دیگری پیدا کرد و حالا کار به جایی رسیده است که ورزشکاران معلول با آن توانمندی بالا در المپیک ها هم شرکت می کنند.
زهرا نعمتی خودمان اولین بانویی بود که در المپیک مجوز حضور گرفت و بلافاصله در پارالمپیک هم شرکت کرد.
بنابراین رقابت در پارالمپیک به نوبه خودش کم از المپیک نیست.
المپیک در هر کشوری باشد یک ماه بعد همان شهر باید میزبان پارالمپیک هم باشد.
بازیهای آسیایی در هرجا برگزار شود پاراآسیایی هم در همان کشور برگزار می شود.
با همان حال و هوا و حتی بسیار جدی تر و جذاب تر.
حاج محمود توانسته ورزش ایران را از طریق پارالمپیک و پاراآسیایی در جهان به طور واقعی بشناساند.
حتی وقتی در المپیک پکن ورزشکاران ما افتضاح بار آوردند و تنها یک طلا و یک برنز گرفتیم بلافاصله این کاروان جانبازان و معلولین بود که توانست امید را به ورزش و جامعه برگرداند و موج نا امیدی را از جامعه بزداید.با مدالهای رنگارنگ و موفقیت هایی که از روز اول کاروان محرم در پارالمپیک پکن رقم زد و تا روز آخر که قهرمانی والیبال نشسته بود.
زحمات زیادی کشیده شده تا ارزش مدال این ورزشکاران همپای ورزشکاران المپیکی شود و از همه مهمتر امروز در جامعه به یک معلول یا جانباز به دیده ترحم نگریسته نمیشود.
امروز راضیه شیرمحمدی وقتی پای خود را بر اثر حادثه ایی از دست می دهد نا امید نشده و می آید قهرمان پارالمپیک می شود ، وقتی ساراعبدالملکی قهرمان راگبی تصادف شدیدی می کند این ورزش معلولین است که او را به زندگی بر می گرداند و معلولین ازکنج انزوا خارج شده و با افتخار در جامعه قدم می گذارند.
حالا برگردیم به انتخابات. گفتیم بعد از حاج محمود خسروی وفا کار رییس فدراسیون آینده سخت و دشوار است.
از قرار معلوم حاج محمود ریاست پارالمپیک را برعهده می گیرد و این جای بسی خوشحالی است که حضور وی را کماکان در ورزش جانبازان و معلولین داریم و در دبیرکلی می توان روی تجربه بالای سیدحسن اشرفی حساب کرد که زوج مکملی برای پارالمپیک خواهند بود اما نفر بعد از حاج محمود در فدراسیون جانبازان و معلولین چه خصوصیاتی باید داشته باشد.
افرادی که کاندیدا شده اند همه محترم و صاحب صلاحیت هستند که تایید شده اند.
اما فدراسیون جانبازان و معلولین یک نفر از همین جنس نیاز دارد.
فردی که سالها در کنار این مجموعه بوده و در همه بخش های آن جانانه و عاشقانه و حضرت عباسی محض رضای خدا قدم برداشته باشد.
باید رد پایی از بچه های مخلص جبهه و جنگ هنوزهم در این فدراسیون باشد تا آن راه صداقت و خلوص و پاکی و صفا همچنان ادامه یابد.
فردی که خودش جانباز بوده ، ورزشکار جانبازان شده ، مسئول ورزش جانبازان در بخش های مختلف بوده و البته دردآشنا و آگاه به امور ورزش جانبازان و معلولین باشد.
در بین ۱۰ نفری که کاندیدا شده اند وقتی رزومه های ایشان را می بینیم به دوسه نام آشنا بر می خوریم که اسمشان با ورزش جانبازان و معلولین عجین شده است.
اینکه برخی از هیات ها از مهندسی شدن انتخابات می گویند با عقل سلیم جور در نمی آید چرا که اعضای مجمع همه دارای استقلال رای و عزت نفس هستند.
بنابراین تلاش کنیم فضایی آرام بر انتخابات پارالمپیک و فدراسیون جانبازان که ۱۵ و ۱۶ بهمن ماه برگزار می شود حاکم باشد تا از این فضای آرام آنکه شایسته و دردآگاه و دردآشنا است سکان قطاری بزرگ با انبوه موفقیت ها و رشادت ها را به دست بگیرد و آن را در همین جاده موفقیت به حرکت در آورد.

*سیدرضا فیض آبادی