خبرنگار : محمد قنبری

به گزارش خبرگزاری ایپنا غلامرضا سرخه ای دروازه بان سابق تیم های راه آهن،  بانک ملی، سایپا ، شهرداری تبریز ، و مدت کوتاهی در استقلال و پرسپولیس که در سابقه خود دو جام قهرمانی در تیم ملی وبا مربی گری تیم نونهالان و نوجوانان ایران نیز به مدت هفت سال توانسته  سه جام قهرمانی آسیا در کارنامه خود به ثبت برساند .

 

در حال حاضر مشغول به چه کاری هستید؟

حدود بیست سال است که آکادمی فوتبال را  راه اندازی کرده ام که این آکادمی یکی از ممتازترین آکادمی های فوتبال در تهران است که  شاگردان بسیاری آموزش می دهد و بعضا از شاگردان این آکادمی در تیم‌های لیگ برتری و ملی عضو شده اند .  ما در آکادمی فوتبال زیربنای فوتبالرا انجام می‌دهیم.

 

پرسپولیس اکنون در چه مقطعی است ؟ خیلی ها می گویند بعد از تثبیت قهرمانی پرسپولیس در لیگ برتر کیفیت بازی های پرسپولیس افت کرده است :

پرسپولیس به قهرمانی زودهنگام رسید این در حالی که برانکو یکی از بهترین‌های فوتبال ایران است که بعد از آقای کی‌روش می‌شود از ایشان به عنوان سرمربی تیم ملی نیز استفاده کرد با توجه به تمریناتی که اقای برانکو به بازیکنانش میدهد و اینکه  آقای برانکو تحصیل کرده اند فکر میکنم که  در زمینه تیمداری  امتحان خود را پس داده اند.

اصولاً وقتی تیمی قهرمان می‌شود (مخصوصاً در ایران) و از آنجا که بازیکنان ما جنبه های آنچنانی ندارند و من فکر میکنم این ضغف برمیگردد به خود بازیکنان و کم کاری بازیکنان باعث می شئد تا نتایج تیم‌ها ضعیف شود ؛  البته این قهرمانی زودهنگام باعث شده تا یک مقدار ب انگیزه بازیکنان پرسپولیس کم شود و باعث بشود که بازیکنان کمی با غرور وارد زمین مسابقه شود  و امکان دارد که این غرور در مسابقات آسیایی باعث ضربه زدن به تیم پرسپولیس شود .

به نظر پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا تا چه مرحله ای پیش می رود ؟

من احساس می‌کنم که نهایتا و در آخر شاید جزءچهار پنج  تیم اول آسیا شود ؛ بعید می‌دانم که پرسپولیس به قهرمانی ، نایب قهرمانی و …  برسد ؛چون همانطور که می‌دانید تیم‌هایی هستند که از آمادگی خاصی برخوردارند .تیم‌هایی که  انگیزه‌های بیشتری برای قهرمانی در آسیا دارد چون از نظر سخت افزاری در واقع در سطح خیلی بالایی قرار دارند و مجموعه امکانات و تمرینات آنها بسیار حرفه ای است اما حقیقتا ما امکانات لازم  را نداریم و این برای فوتبال ایران مشکل‌ساز است.

جدیدا زمزمه های جدایی محسن مسلمان از پرسپولیس به گوش می رسد ؛ و اینکه برانکو مایل به تمدید قرارداد این بازیکن نیست

من شناخت نسبتاً زیادی از محسن مسلمان دارم . مسلمان از نظر اخلاقی بسیار جوان خوبیاست و بر خلاف  برچسب‌هایی که در گذشته به او زدند این چنین نیست و او ورزشکار با اخلاق و این برچسب هایی که به او زدند اشتباه است و اینطور نیست. مسلما پرسپولیس  از نبودن مسلمان لطمه می‌خورد و بهتر است برانکو در رابطه با مسلمان تجدید نظر کند و البته مسلمان هم  باید کمی تغییر موضوع بدهد و در این زمینه  موقعیت تیم را در نظر بگیرد نه خودش را.

برانکو لجبازی میکند یا بازیکن سالاری را قبول نمی کند؟ 

اگر به یک مربی تحمیل کنند که بازیکنی را در تیم قبول کند ، با شناختی که از آقای برانکو دارم و می‌دانم که به امور  اولیه کار وارد است و اصول اولیه کار را خوب بلد است اجازه نمی‌دهد که بازیکن برای تیم تصمیم بگیرد و شرط اول این است که مربی بتواند با قاطعیت روی بازیکنان مدیریت بکند .اگر فرض را بر این بگیریم که با نبودن این بازیکن تیم نتیجه نمی‌گیرد یا هواداران ناراحت می شود ، اصول حرفه ای می‌گوید که مربی باید کار خودش را انجام بدهد حتی اگر تیم با نبود این بازیکن نتیجه نگیرد .

چند روزی است که بحث تبانی در فوتبال ایران دوباره نقل محافل شده است ؛ آیا در فوتبال ایران تبانی وجود دارد ؟ 

به هر حال فوتبال حرفه‌ای است . وقتی فوتبال حرفه ای می‌شود مشکلاتی برای فوتبال به وجود می‌آید. البته این خیلی خوب است که وقتی فوتبال ما حرفه‌ای می شود تمام تشکیلات هم حرفه‌ای باشد اما از این جهت که ما هنوز قوانین حرفه ای گری را نداریم مجبوریم که بعضی اوقات اشتباهات را داشته باشیم من جمله همین مسئله که آقای رهبری فرد گفته اند.

این مسائل در فوتبال همیشه مطرح بوده و زد و بند و تبانی و خیلی موارد دیگری هم هست ؛ ولی من نمی‌توانم این مسئله را تایید یا تکذیب کنم  ولی  می‌توانم بگویم این امر در فوتبال طبیعی است ؛  البته نباید پیش بیاید چون کشورهایی که حرفه ای هستند در این مورد فوق العاده قوی کار می‌کنندو  کوچکترین خطایی دیده نمی‌شود اما ما باید اما ما چون که تازه به فوتبال حرفه‌ای وارد شده ایم و با قوانین حرفه ای  آشنا نیستیم از این اشتباهات پیش می‌آیدولی احساس میکنم که این تبانی ها وجود دارند .

پرسپولیس از نقل و انتقالات محروم شده است ؛ به نظر شما امیدی به باز شدن پنجره نقل و انتقالات پرسپولیس هست ؟

در مورد محرومیت پرسپولیس اگر بتوانیم از کانال‌های مختلف من جمله خود فدراسیون فوتبال و آقای کفاشیان که در فیفا نفوذ دارند استفاده کنیم به نظرم این محرومیت برداشته میشود .من خودم نسبت به این قضیه خوشبین هستم .اگر تفکرات حرفه‌ای بر باشگاه‌ها حاکم شود دیگر شاهد چنین  مشکلاتی برای تیم‌ها نخواهیم بود.

و به عنوان سوال آخر ؛ به نظر شما تیم ملی ایران در جام جهانی چه خواهد کرد ؟ 

در گروهی قرار داریم که تیم ها همگی قدر هستند ولی اگر حادثه ها و شرایط بازی به نفع ما باشد من احتمال صعود را ۵۰ – ۵۰ می دانم  ولی اعتقاد دارم که کار بسیار سختی است.

ولی امیدوارم که ایران بتواند صعود کند چون در تمام ادواری  که ایران به جام جهانی صعود کرده است نتوانسته به دور بعد صعود کند.

من نیز مانند دیگر ایرانیان از صمیم قلبم آرزو می کنم که تیم ملی بتواند به دور بعد صعود کند و ملت ایران را خوشحال کند .