اسبقیان: دولت آینده در ورزش باید مسیر شهید رئیسی را ادامه دهد

معاون توسعه قهرمانی وزارت ورزش درباره مسائل و اتفاقات ورزش کشور توضیحاتی را بیان کرد.

image_pdfimage_printچاپ خبر

محمد شروین اسبقیان در حاشیه مجمع انتخاباتی فدراسیون دوومیدانی گفت: شهید رئیسی تأکید کرد انتخابات ریاست ۱۸ فدراسیونی که با سرپرستی انجام می‌شود، برگزار کنیم که انتخابات پانزدهمین فدراسیون برگزار شد. کار‌های سه مجمع فدراسیون‌های باقیمانده را هم انجام می‌دهیم. مجمع دوومیدانی بسیار منظم بود و اعضا با حضوری پُرنشاط در مجمع، به قهرمان پُرافتخار المپیک یعنی احسان حدادی رأی اعتماد دادند.

وی درباره اظهارات مبینی، سرپرست پیشین فدراسیون دوومیدانی مبنی بر اقدام خود برای شکایت از وزارت ورزش و اینکه تیشه‌گران، تعویق انتخابات را غیرقانونی دانسته بود، گفت: تیشه‌گران در مجمع صحبت کرد و بار‌ها گفت از مدیریت فعلی تشکر می‌کنیم. مبینی از زحمت‌کشان و مدیران خوب دوومیدانی است، اما فکر نمی‌کنم شکایت او قانونی باشد.

معاون وزیر ورزش و جوانان با بیان اینکه مدیران با نظر بالاترین مقام هر اداره برای انتقال در آن دستگاه باید موافقت کنند، تصریح کرد: سلطانی‌فر (وزیر سابق ورزش و جوانان) با حضور من به‌ عنوان رئیس فدراسیون ورزش جانبازان و معلولین موافقت کرد و با توجه به اینکه نیروی وزارت ورزش هستم، کیومرث هاشمی (وزیر فعلی ورزش) دستور داد به این وزارتخانه بازگردم، جای شکایت ندارد.

اسبقیان در ادامه خاطرنشان کرد: یکی از کار‌های عدالت‌محورانه وزارت ورزش این است که برای عدم بروز شائبه، سرپرست‌های فدراسیون نباید در انتخابات شرکت کنند. مبینی به همین علت در انتخابات شرکت نکرد. او یکی از نیرو‌های خوب ماست و در وزارت ورزش به او نیاز وجود دارد، اما برای حضور مدیران باید موافقت شود که این موافقت (برای مبینی) صادر نشد.

او در مورد اعتراض نسبت به تعویق انتخابات فدراسیون دوومیدانی عنوان کرد: مجمع فدراسیون، اولین و آخرین تصمیمات را در قبال هر فدراسیون می‌گیرد. در مجمع فدراسیون دوومیدانی درباره تعویق انتخابات رأی‌گیری کردیم که این انتخابات با رأی تقریباً همه اعضای مجمع به تعویق افتاد؛ به این دلیل که چند نامزد باید احراز صلاحیت می‌شدند و دستگاه نظارتی می‌خواست صلاحیت‌ها را بیشتر بررسی کند.

معاون وزیر ورزش و جوانان درباره ضعف‌های رشته دوومیدانی بیان کرد: باید از مدیران سابق درباره شرایط این رشته سوال شود. دوومیدانی ورزش مادر است و استعدادیابی باید در دستور کار این فدراسیون قرار بگیرد. سند‌های آمایش سرزمینی و برنامه ملی پیشرفت ورزش کشور در حال تدوین است که با مصوبه شورای عالی ورزش، در دوره فعلی وزارت ورزش و جوانان اتفاق افتاده است. اینها درباره ورزش کشور تعیین تکلیف می‌کنند.

اسبقیان با بیان اینکه استعداد‌های بالقوه باید به استعداد‌های بالفعل تبدیل شوند، اظهار داشت: رسیدن به این هدف نیازمند کار، برنامه و حمایت است. امیدوارم این فرصت فراهم شود تا حمایت کنیم. با حضور احسان حدادی که متخصص دوومیدانی است و قهرمان ملی ماست، اتفاقات خوبی می‌افتد؛ به شرط اینکه توصیه کردم از دوستان دیگر هم استفاده کند و همه خانواده دوومیدانی می‌توانند موفقیت را تضمین کنند.

او در مورد اینکه رشته پاراتیروکمان به فدراسیون تیراندازی با کمان منتقل شده، تصریح کرد: نظر وزیر ورزش و جوانان در این باره مرجع است و او دستور کتبی داد پاراتیروکمان باید زیرمجموعه فدراسیون تیراندازی با کمان باشد. کمیته ملی پارالمپیک بحثی در این خصوص نداشته و دستوری که وزیر ورزش ابلاغ کرده، انجام می‌شود.

معاون وزیر ورزش و جوانان در پاسخ به این پرسش که چه توصیه‌ای برای وزیر بعدی ورزش و جوانان خواهد داشت، خاطرنشان کرد: برای موفقیت ورزش، همین مسیری که در دولت دکتر رئیسی طی شد باید طی شود. شهید رئیسی تلاش‌های زیادی انجام داد و کیومرث هاشمی، وزیری بود که از پایین‌ترین رده مدیریتی برخاست.

اسبقیان با بیان اینکه کار‌های بسیار ارزشمندی در دولت سیزدهم انجام شد، گفت: برنامه ملی آمایش سرزمینی ورزش، سند ملی پیشرفت ورزشی کشور، شروع عملیات ورزشگاه ۵۰ هزار نفری، افزایش حقوق پیشکسوتان در صندوق حمایت از قهرمانان، تعیین تکلیف ۳ هزار و ۴۲۸ پروژه، ایجاد شورای عالی ورزش، پرداخت مطالبات همه ورزشکاران المپیکی و حضور سه‌باره رئیس جمهور در مراسم تجلیل از ورزشکاران، اتفاقات خوبی بود که باید ادامه یابد؛ وگرنه حتماً آسیب می‌بینیم.

او درباره وضعیت اعزام کاروان ورزش ایران به مسابقات المپیک و پارالمپیک ۲۰۲۴، با وجود تغییر دولت و احتمالاً وزیر ورزش و جوانان تصریح کرد: مسئولیت اعزام کاروان‌های المپیک و پارالمپیک با کمیته‌های ملی المپیک و پارالمپیک است. هیچ اتفاق دیگری در این باره نمی‌افتد. وزیر ورزش فعلاً حضور دارد و مدیریت می‌کند.