سلامت کامل بازیکنان و کادر فنی استقلال / اعتراض پرسپولیس بی مورد است

معاون مرکز سلامت و محیط وزارت بهداشت با اشاره به قرنطینه کاروان تیم فوتبال پرسپولیس پس از بازگشت از هند گفت: اگر پروتکل‌های ابلاغی رعایت نشود با آنها برخورد می‌کنیم.

به گزارش خبرگزاری ایپنا، به نقل از خبرگزاری مهر: تیم فوتبال پرسپولیس با تصمیم کنفدراسیون فوتبال آسیا برای برگزاری بازی‌های گروه E لیگ قهرمانان فوتبال آسیا به کشور هند سفر کرد تا دیدارهای خود مقابل الریان قطر، الوحده امارات و گوا هند را به طور متمرکز در آنجا برگزار کند.

این تیم از صدرنشینی در این گروه و صعود به مرحله یک هشتم نهایی این رقابت‌ها کشور هند را به مقصد ایران ترک کرد تا خود را برای ادامه بازی‌های لیگ برتر آماده کند. با این حال وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با توجه به شیوع ویروس جهش یافته در هند تصمیم به قرنطینه یک هفته‌ای کاروان سرخپوشان گرفت. این موضوع اعتراض مسئولان پرسپولیس را نسبت به این اتفاق در پی داشت تا جایی که افشین پیروانی مدیر تیم پرسپولیس در فرودگاه تهران این اقدامات را «نمایشی» دانست.

علاوه بر این، یحیی گل محمدی سرمربی پرسپولیس هم نحوه اجرای قرنطینه تیمش در هتل محل اقامت در تهران را زیر سوال برد.

برای بررسی نحوه قرنطینه پرسپولیس گفتگویی را با محسن فرهادی معاون فنی مرکز سلامت، محیط و کار وزارت بهداشت انجام داد که مشروح این گفتگو در ادامه می‌آید:

* خبرگزاری مهر – ابتدا درباره دلیل قرنطینه پرسپولیس پس از بازگشت از کشور هند توضیح می‌دهید؟

– محسن فرهادی: در کشور هند پیک کرونایی شدیدی وجود دارد؛ ویروس جهش یافته‌ای که معروف به ویروس هندی شده است. به همین خاطر تصمیم بر قرنطینه این تیم گرفته شد. می‌دانستیم تیم‌هایی که در هندوستان هستند، هر سه روز یک‌بار به‌طور مرتب تست کرونا می‌دادند اما باز هم با ابلاغ مستقیم آقای نمکی وزیر بهداشت به آقای علی نژاد معاون وزیر ورزش اعلام شد که تمام اعضای تیم پرسپولیس به همراه تمامی همراهان خود که در هند حضور داشتند باید به مدت یک هفته وارد قرنطینه شوند. شرایط ویروس کرونا در کشور هند ویژه بود و به همین خاطر تصمیم بر این قرنطینه گرفته شد.


مهدی عبدی مهاجم پرسپولیس در حال انجام تست کرونا

* روند اجرای قرنطینه به چه صورت است؟

– آنها در طول این مدت باید تست PCR بدهند و اگر پاسخ تست آنها منفی شد می‌توانند تمرین کنند. این تست‌ها تا روز آخر ادامه دارد. ذکر این نکته هم برای عموم مردم کشور مشخص است که تمام کسانی‌که از پروازهای خارجی بر می‌گردند باید با تست منفی بیایند و در فرودگاه امام خمینی(ره) هم باید تست PCR بدهند.

* روند تست‌گیری از کاروان پرسپولیس تا چه زمانی ادامه دارد؟

– تا آخرین روز مورد آزمایش قرار می‌گیرند و تمام شرایط آنها مورد بررسی هم قرار می‌گیرد.

* نظارت بر اجرای قرنطینه بر عهده کدام نهاد است؟

– ناظر عالی ما (وزارت بهداشت) هستیم و اجرای آن نیز بر عهده وزارت ورزش است. حالا فعلاً که پرسپولیسی‌ها به ایران نیامده‌اند!

* پرسپولیس روز گذشته به ایران بازگشت.

– (با اندکی مکث) بله؛ صحیح است! آمده‌اند اما من گزارشی مبنی بر تخلف در نحوه اجرای پروتکل‌های مربوط به قرنطینه دریافت نکرده‌ام.

* پس اعتراض پرسپولیسی‌ها را بی مورد می‌دانید؟

– بله همینطور است. پروتکل نوشته‌ایم. این موارد نیز با نظر مسئولان وزارت ورزش نوشته شده است و با همکاری آنها به چنین جمع بندی‌هایی رسیده‌ایم. حتی درباره اتوبوس، غذاها و نحوه رفت و آمد آنها نیز مواردی را مشخص کرده‌ایم. آخرین باری که شرایط آنها را استعلام کردیم مورد خاصی گزارش نشد.

* اما گویا قرنطینه رعایت نمی‌شود. یحیی گل محمدی سرمربی پرسپولیس عنوان کرده که در هتل آنها در تهران مسافر رفت و آمد می‌کند و از راننده اتوبوسی که آنها را به هتل آورده هم خبری نیست. در جریان این مسائل هستید؟

– باید از خودشان پرسید راننده اتوبوس کجاست! طبق آخرین بررسی‌های بنده، پرسپولیسی‌ها در قرنطینه کامل بودند. گزارشی نداشتیم که راننده اتوبوس این قرنطینه را شکسته است. تمام جزئیات اجرای قرنطینه را به فدراسیون پزشکی ورزشی داده‌ایم.

* آیا در جریان این موضوع که دقیقاً در روز پایانی قرنطینه پرسپولیس، این تیم باید به مصاف سپاهان در اصفهان برود بوده‌اید؟

– حرف شما کاملاً صحیح است که باید جوانب مربوط به ورزش را بسنجیم. به همین خاطر نیز با وزارت ورزش مشورت کردیم و پروتکل‌ها را نوشتیم. علم آنها در این حوزه بیشتر است و نکات آنها را برداشت کردیم و در مجموع تبدیل به پروتکل اجرایی شد. پرسپولیس می‌تواند تا زمانی که ۲۵ درصد از کاروانش به کرونا مبتلا نشده است تمرین کند و شرایط ورزشی را در دوران قرنطینه پشت سر بگذارد.


محسن فرهادی

* کاروان استقلال تهران، تراکتور و فولاد نیز شامل قرنطینه خواهند شد؟

– تمام مسافرانی که وارد کشور می‌شوند باید تست کرونای منفی داشته باشند. ضمن اینکه در فرودگاه هم از آنها تست می‌گیریم. وقتی پاسخ منفی شد می‌توانند بروند. شرایط پرسپولیس به خاطر حضور در کشور هند فرق داشت و مشکلی بابت حضور استقلال و سایر تیم‌ها در کشورهای دیگر گزارش نشده است تا برای آنها قرنطینه در نظر بگیریم.

* اگر بازیکنی از پرسپولیس قرنطینه را رعایت نکند برخورد می‌کنید؟

قطعاً برخورد خواهیم کرد. ابتدا با وزارت ورزش، سپس فدراسیون پزشکی ورزشی. ما در سطح وزارتخانه صحبت می‌کنیم. پرسپولیس باید یک هفته در قرنطینه باشد و از تعداد روزهایش هم کم نمی‌شود.

 

منبع:خبرگزاری مهر