بحرانی تازه برای کیک بوکسینگ ایران

رییس واکو: وضعیت فعلی کیک بوکسینگ در ایران نمی تواند ادامه یابد

روی بیکر، رییس انجمن جهانی سازمان های کیک بوکسینگ (WAKO) در نامه ای با عنوان «وضعیت کیک بوکسینگ در ایران» در ۱۶ فوریه ۲۰۲۲ خطاب به دکتر ناصر نصیری رییس انجمن کیک بوکسینگ ایران …

روی بیکر، رییس انجمن جهانی سازمانهای کیک بوکسینگ (WAKO) در نامه ای با عنوان «وضعیت کیک بوکسینگ در ایران» در ۱۶ فوریه ۲۰۲۲ خطاب به دکتر ناصر نصیری رییس انجمن کیک بوکسینگ ایران (واکوی ایران) و کنفدراسیون کیک بوکسینگ آسیا (واکوی آسیا) اعلام کرد در صورت تداوم وضعیت موجود و فعالیت سبکهای مختلف بومی کیک بوکسینگ در ایران بخصوص فدراسیون رزمی، فرصت حضور واکوی ایران در رویدادهای مختلف بین المللی مورد تایید کمیته بین المللی المپیک و سایر تشکیلات بین المللی مورد تایید IOC از دست خواهد رفت. در متن نامه رئیس واکو خطاب به دکتر ناصر نصیری آمده است:

با توجه به صحبتهای مختلفی که با یکدیگر داشتیم، مجدداً تاکید می کنم که وضعیت کیک بوکسینگ در ایران نمی تواند ادامه پیدا کند، زمانی که گروه های خودساخته و مخالف (که مشروعیت بین المللی ندارند) عمدتاً از فدراسیون ورزش های رزمی ایران با اضافه کردن پیشوند یا پسوند به نام ورزش ما “کیک بوکسینگ” وانمود می کنند که بخشی از یک ورزش کاملاً تعریف شده بین المللی هستند. واکو تنها مرجع شناخته شده در سراسر جهان است و ایران تنها کشوری است که این اتفاق در آن رخ می دهد.

همانطور که به خوبی مطلع هستید، وضعیت موجود علاوه بر سازمان شما در ایران، در کشورهای همسایه، کنفدراسیون آسیایی و بین المللی نیز سردرگمی ایجاد می کند. طبق صحبتهای فیمابین و در صورت تداوم این شرایط، واکو فرصت را برای اعضای واکو ایران نسبت به شرکت در رویدادهای معتبر IOC، بازی‌های جهانی، بازی‌های رزمی، بازیهای هنرهای رزمی داخل سالن آسیا و مسابقات قهرمانی جهان و آسیا و سایر رویدادهای آینده تحت حمایت IOC یا WAKO فراهم نخواهد کرد. من نیاز به اقدام فوری در خصوص موضوع کیک بوکسینگ در ایران دارم. این وضعیت نمی تواند تداوم یافته تا باعث از هم گسیختگی در ورزش کیک بوکسینگ در ایران و مناطق اطراف آن باشد.

با احترام

روی بیکر – رییس واکو

گفتنی است؛ چند روز بعد نیز کمیته حقوقی کنفدراسیون کیک بوکسینگ آسیا (واکو) که از سوی شورای المپیک آسیا متولی ورزش کیک بوکسینگ در آسیا منصوب گردیده، نیز نامه ای با مضمون مشابه به انجمن واکو ایران ارسال کرده است.

یادآور می‌شود کنفدراسیون کیک بوکسینگ آسیا(واکو) در سالهای ۲۰۰۷ و ۲۰۱۳ به دلیل برخی تخلفات و معضلات مسولان فدراسیون ورزشهای رزمی در ایران فعالیت گروه های موازی و نامعتبر بین‌المللی، استفاده غیر قانونی نام انجمن کیک بوکسینگ واکو]، ورزشکاران ایرانی را از حضور در بازی های داخل سالن ماکائو و همچینن مسابقات داخل سالن و هنرهای رزمی کره جنوبی محروم کرد.

* فرهاد غلامعلی