یادداشت؛

کی‌روش | خوب یا بد

اردبیل- یادداشت- سیدامین موسوی- چه شد که کی روش مجددا سر از فوتبال ملی ایران در آورد ؟؟ زمزمه ها و حدس وگمان هایی که تقریبا از ۳ ماه گذشته در مورد برکناری اسکوچیچ و آمدن مجدد کی روش شنیده می شد گویا حقیقت داشته و اکنون ما آن را تبدیل به واقعیت می بینیم.

image_pdfimage_printچاپ خبر

خبرگزاری ورزش ایران(ایپنا) – واحد اردبیل/ یادداشت- سیدامین موسوی: بعد از اتفاقات عجیب و غریبی که از زمستان ۱۴۰۰(عزل عزیزی خادم ) تاکنون در فدراسیون فوتبال رخ داده و فوتبال ملی ما را با مشکلات عدیده ای روبه رو کرده است، چند روز پیش بلاخره انتخابات پرتنش و جنجالی ریاست فدراسیون فوتبال برگزار و مهدی تاج بعد از ۲سال با حاشیه های فراوان پیرامونش ،مجددا به ریاست فدراسیون بازگشت. پرداخت به مشکلات و حاشیه های قبلی فدراسیون تاج و عزیزی خادم در این مجال نمی گنجد و امیدوار باشیم که در فرصت های دیگر در این مورد نیز بتوان نوشت و پرداخت کرد.

اما چه شد که کی روش مجددا سر از فوتبال ملی ایران در آورد ؟؟ زمزمه ها و حدس وگمان هایی که تقریبا از ۳ ماه گذشته در مورد برکناری اسکوچیچ و آمدن مجدد کی روش شنیده می شد گویا حقیقت داشته و اکنون ما آن را تبدیل به واقعیت می بینیم. در این ۳ ماه که نام نویسی مجدد تاج در انتخابات فدراسیون خبرساز شد، با مصاحبه رسمی وی  مبنی بر اگر رییس فدراسیون شوم ، کی روش را بعنوان سرمربی برمی گردانم همراه شد و تاج در دوره جدید خود در اولین روز کاری ، این امر را تحقق بخشید اما چرا کی روش؟

کی روش خوب است ؟
خوب است چون آمارها نشان دهنده این است که کی روش از ۹۷ بازی ، ۶۰ پیروزی، ۲۴ مساوی، ۱۳ شکست ، ۱۸۹گل زده و ۶۵ گل خورده در مقام سرمربی تیم ملی ایران را کسب کرده است. اگر از نظر آماری نگاه کنیم ،عملکرد خوب و قابل دفاعی را از ۹ سال حضور کی روش را شاهد هستیم. آماری که تاج نتوانست به راحتی از کنارش عبور کند!

خوب است چون ۲بار به صورت پشت سرهم تیم ملی فوتبال ایران را به جام جهانی رهسپار کرده است و در تاریخ فوتبال ملی، چنین موفقیتی را نداشتیم و نداریم. کی روش همچنان در بین مردم ایران محبوب است گرچه مخالفین سرسختی هم دارد‌.

خوب است چون در زمان وی در طول سال های مربیگری اش در تیم ملی ، هیچ وقت شاهد تفرقه، دودستگی و عدم اتحاد بین بازیکنان و کادر فنی نبودیم. آسیبی که کماکان در بین بازیکنان وجود دارد و باید امید داشت که با حضور
کی روش ، این معضل از بین رفته و اتحاد سال های قبل را در روزهای آمادگی برای جام جهانی را شاهد و نظاره گیر باشیم.

کی روش بد است ؟
بد است چون تجربیات قبلی نشان داده است که کی روش یک نگاه از بالا به پایین به فوتبال ایران دارد که چندین و چندین بار باعث درگیری و حاشیه های فراوان با مربیان باشگاهی و مربیان و پیشکسوتان شده است . این نگاه وی شاید در دوره جدید تغییر پیدا کند شاید !

بد است چون نتایجی که قبلا با تیم ملی گرفته است منتج به جام قهرمانی حتی در آسیا نیز نشده است! البته تمرکز بیشتر کی روش را می توان بر روی صعود به جام جهانی در این سال ها برشمرد اما فوتبال دوستان ایرانی و طرفداران فوتبال ملی ، مشتاق کسب جام هستند.

بد است چون کی روش انتقادپذیر نیست! در سال هایی که در فوتبال ایران حضور داشت در مقابل تمام انتقادات بشدت برافروخته شده و پاسخ آنها را به تندی می داد.

در این یادداشت سعی شد بدون هیچگونه قضاوت شخصی و براساس آمار و مشاهدات، دلایل خوب یا بد انتخاب کی روش بصورت مختصر به شما ارائه داده شود.