معمای سهمیه لیگ قهرمانان و نمایندگان باشگاهی ایران

سهمیه باشگاهی ایران در لیگ قهرمانان آسیا یکی از مشکلات فدراسیون فوتبال در روز‌های اخیر است.

لیگ قهرمانانلیگ قهرمانان آسیا یکدوره برگزار نمی‌شود و در مورد سهمیه‌ها و چگونگی معرفی نمایندگان کشورمان ابهاماتی وجود دارد.

قهرمان فصل قبل لیگ برتر فوتبال استقلال تهران و قهرمان جام حذفی تیم فوتبال نساجی است و دوره جاری هم در حال برگزاری است تا شهریور سال بعد، لیگ بیست و دوم و جام حذفی امسال نیز به پایان می‌رسند و تکلیف تیم‌های قهرمان مشخص می‌شود. به همین دلیل فدراسیون فوتبال باید سازوکاری را مشخص کند که کدام تیم‌ها به عنوان نمایندگان ایران در فصل بعدی لیگ قهرمانان آسیا می‌توانند شرکت کنند.

داوود پرهیزکار، سرپرست دبیرکلی فدراسیون در این خصوص گفت: این موضوع به سهمیه ما هم بستگی دارد. کارگروهی تشکیل داده‌ایم که باید مسائل در آن چکش‌کاری شود و به یک نتیجه مطلوب برسد. سپس به هیئت رئیسه بیاید و مصوب شود. سهمیه ما ۲+۲ یا ۱+۳ و در بدترین حالت ۱+۲ است. درمورد این سه پلن بحث می‌شود.

وی ادامه داد: اولویت با لیگ برتر است و جام حذفی در اولویت دوم قرار می‌گیرد. تا چند روز دیگر بحث جمع‌بندی می‌شود و چکیده‌اش به هیئت رئیسه می‌آید. فکر می‌کنم در یک تا دو هفته آینده کار انجام شود. مهم‌تر از همه کسب مجوز حرفه‌ای است. اگر باشگاه‌ها نتوانند مجوز بگیرند، سهمیه‌شان از بین می‌رود. تیم‌ها برای کسب قهرمانی لیگ برتر و جام حذفی زحمت کشیده‌اند و باید به حق خود برسند.