اعتراض رسمی فدراسیون تکواندو ایران به فدراسیون جهانی

هادی ساعی با ارسال نامه ای به فدراسیون جهانی رسما به صادر نشدن روادید ملی پوشان ایران جهت حضور در رقابتهای گرندپری منچستر اعتراض کرد.

سومین مرحله از رقابت‌های گرندپری در سال ۲۰۲۲ عصر دوشنبه دوم آبان ماه بعد از سه روز مبارزه ۲۵۶ تکواندوکار از ۶۱ کشور به میزبانی انگلستان در منچستر به پایان رسید. این در حالیست که ملی پوشان ایران به دلیل صادر نشدن روادید از سوی سفارت انگلستان در آنکارا، حضور در این مسابقات را از دست دادند.

به همین منظور هادی ساعی رئیس فدراسیون تکواندو طی نامه‌ای به دکتر «چو» اعتراض رسمی خود را از عدم همکاری انگلستان و صدور نشدن روادید اعلام و خواستار رسیدگی فدراسیون به موضوع فوق شد.

متن نامه بدین شرح است:

جناب آقای دکتر چو -رئیس محترم فدراسیون جهانی

“در نهایت تأسف به اطلاع می‌رساند علیرغم پیگیری‌ها و مکاتبات متعدد ذیل، برای هیچ یک از اعضای تیم ایران جهت حضور در مسابقات گرندپری منچستر، روادید سفر به انگلستان صادر نشد.
پس از نهایی شدن ترکیب تیم از طریق سیستم GMS ضمن رعایت ضرب الاجل‌های ثبت نام، پیوسته پیگیر دریافت دعوت نامه‌ها بودیم تا متعاقب آن بتوانیم سریعا برای اخذ روادید اقدام نماییم.
در جریان مسابقات گرندپری پاریس ۲۰۲۲، من شخصا با WT و رئیس تکواندو انگلیس صحبت کردم تا دعوت نامه‌ها در سریع‌ترین زمان ممکن صادر شود.

به محض دریافت دعوت نامه در تاریخ ۶ سپتامبر، از آنجایی که سفارت انگلیس در کشور ما امکان صدور روادید ندارد، از طریق سفارت انگلیس در آنکارا برای ویزا اقدام شد و اولین زمان ممکن و در دسترس برای مصاحبه به تاریخ‌های ۱۳ و ۱۴ سپتامبر رزرو شد. تمامی اعضای تیم جهت حضور در مصاحبه در وقت‌های تعیین شده در تاریخ‌های ۱۳ و ۱۴ شهریور ماه به آنکارا سفر کردند.

با توجه به عدم دریافت پاسخ از سفارت انگلیس، در تاریخ ۹ مهرماه نامه‌ای به همراه سوابق به رئیس فدراسیون تکواندو انگلیس ارسال و از ایشان درخواست شد که به طور ویژه پرونده تیم ایران پیگیری را نمایند؛ و پس از آن به طور مستمر با فدراسیون تکواندو انگلیس جهت پیگیری در تماس بودیم. اما تمام تلاش‌ها بی فایده بود و هیچ بازخورد مثبتی دریافت نکردیم. علی رغم تمام موارد فوق و بار مالی تحمیل شده به فدراسیون برای سفر تیم به آنکارا، هزینه ویزا و هزینه کنسلی پرواز و همچنین استرس زیاد ورزشکاران که در چند هفته گذشته به امید دریافت به موقع ویزا و شرکت در گرندپری G۶ منچستر ۲۰۲۲، در اردو‌های آماده سازی ۲۴ ساعته حضور داشتند، ویزا صادر نشد و با کمال تاسف، تیم ایران فرصت حضور در این رویداد G۶ را از دست داد. ناگفته نماند که ۶۰ امتیاز می‌تواند نقش مهمی در روند کسب سهمیه ورودی به بازی‌های المپیک ۲۰۲۴ پاریس داشته باشد.

علیرغم دستورالعمل‌های مربوطه مبنی بر ضرورت تسهیل و تضمین صدور روادید برای تمامی ورزشکاران و تیم‌های واجد شرایط شرکت توسط کشور‌های میزبان، متأسفانه باید توجه شما را به این نکته جلب نمایم که این اولین بار نیست که برای تیم ایران ویزای رویداد‌های ورزشی انگلستان صادر نمی‌شود. در سال ۲۰۱۹ نیز برای صدور روادید تیم شرکت کننده در مسابقات جهانی تکواندو منچستر با مشکلات مشابهی مواجه شدیم که در نهایت پس از ورود WT و IOC، ویزا برای اکثر اعضای تیم در لحظات آخر صادر شد و چند نفر نیز موفق به دریافت ویزا نشدند.

اکنون در جهت حفظ حقوق و آرامش ورزشکارانی که قلب ورزش ما هستند و برای جلوگیری از این گونه خسارات مالی هنگفت، از شما تقاضا دارم این مسئله بسیار مهم را مورد توجه قرار داده و دستور دهید تا مکانیزمی برای تسهیل مراحل امنیتی و ضمانت اجرایی صدور ویزا در روند انتخاب میزبان‌های آینده تعریف و لازم الاجرا شود. از حمایت همه جانبه همیشگی شما از تکواندوی جهان و ایران بسیار سپاسگزارم.

با احترام، هادی ساعی رییس فدراسیون تکواندو جمهوری اسلامی ایران”