از لگد‌های جنجالی تا دو پنالتی خبرساز در پنج دوره حضور

فوتبال ایران تا قبل از حضور در قطر پنج دوره حضور در جام‌های جهانی را تجربه کرده است که هر دوره با اتفاق خاصی همراه بوده است.

فوتبال ایران در پنج دوره حضورش در جام‌های جهانی ۱۹۷۸ آرژانتین، ۱۹۹۸ فرانسه، ۲۰۰۶ آلمان، ۲۰۱۴ برزیل و ۲۰۱۸ روسیه اتفاقات تلخ و شیرین زیادی را تجربه کرده است اما تاکنون نتوانسته از مرحله مقدماتی صعود کند و در هر پنج دوره حذف شده است.

با این حال برخی تصاویر ثبت شده از حضور ملی پوشان کشورمان در جام‌های جهانی ماندگار است. از اولین گلی که مرحوم ایرج دانایی فرد به ثمر رساند تا علیرضا بیرانوند که در دیدار با پرتغال پنالتی کریستیانو رونالدو را مهار کرد.

تصاویر ماندگار از حضور تیم ملی فوتبال ایران در پنج دوره جام جهانی را با توضیحات ببینید و بخوانید:

 

مرحوم ایرج دانایی فرد

مرحوم ایرج دانایی فرد زننده اولین گل فوتبال ایران در جام‌های جهانی در دیدار با اسکاتلند / این دیدار با تساوی یک به یک تمام شد. تیم ملی فوتبال ایران سال ۱۹۷۸ برای نخستین بار در جام جهانی شرکت کرد.

مرحوم ایرج دانایی فرد

مرحوم ایرج دانایی فرد

مرحوم ایرج دانایی فرد

مرحوم ایرج دانایی فرد

چهار تصویر از بازی ایران و آمریکا در جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه که به بازی قرن شهره شد و طی آن ملی پوشان کشورمان ۲ بر یک حریف خود را شکست دادند و به یک پیروزی ماندگار دست پیدا کردند. حمید استیلی و مهدی مهدوی کیا برای ایران گل زدند و شادی این دو بازیکن در تاریخ فوتبال کشور ماندگار شد.

مرحوم ایرج دانایی فرد

«لگد» حسین کعبی به صورت لوئیز فیگو در دیدار ایران و پرتغال (جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان) یکی از تصاویر جنجالی بود. در این صحنه صورت فیگو جراحت سطحی برداشت و تا چندین روز زخم بود! ایران این بازی را با دو گل به حریف واگذار کرد.

مرحوم ایرج دانایی فرد

لگد علی کریمی به ساک ورزشی بعد از تعویض در دیدار ایران و پرتغال اوج اختلاف و چنددستگی در تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان بود که هدایت آن برعهده برانکو ایوانکوویچ بود. ایران در این دوره به مکزیک و پرتغال باخت و با آنگولا مساوی کرد و حذف شد

مرحوم ایرج دانایی فرد

نگرفتن خطای پنالتی مدافع آرژانتین روی اشکان دژاگه یکی از صحنه‌های ماندگار جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل بود که کارشناسان داوری اعتقاد داشتند این خطا قطعاً پنالتی بوده و داور حق ایران را نداده بود. ایران در این دوره با تساوی برابر نیجریه و باخت به آرژانتین و بوسنی با یک امتیاز حذف شد.

مرحوم ایرج دانایی فرد

لیونل مسی در ثانیه‌های پایانی دیدار تیم ملی ایران و آرژانتین با این ضربه دروازه علیرضا حقیقی را باز کرد تا ایران بازی بزرگ جام جهانی ۲۰۱۴ را یک بر صفر واگذار کند. ایران در این دیدار نمایش خوبی داشت و اگر پنالتی روی دژاگه گرفته می‌شد می‌توانست یک شگفتی رقم بخورد

مرحوم ایرج دانایی فرد

«عزیز بوهدوز» با گلی که در ثانیه‌های پایانی وارد دروازه خودشان کرد، یک پیروزی شیرین را برای تیم ملی فوتبال ایران در اولین دیدار جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه رقم زد. ایران با این پیروزی شانس صعود خود را بالا برد اما با شکست برابر اسپانیا و تساوی برابر پرتغال به رویایش نرسید

مرحوم ایرج دانایی فرد

علیرضا بیرانوند در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه و در دیدار ایران برابر پرتغال پنالتی کریستیانو رونالدو را مهار کرد تا در تاریخ ماندگار شود. این بازی یک به یک مساوی شد اما ایران نتوانست صعود کند.

مرحوم ایرج دانایی فرد

«لایی» وحید امیری به جرارد پیکه مدافع تیم ملی فوتبال اسپانیا یکی از تصاویر ماندگار فوتبال ایران در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه بود. اسپانیا این دیدار را یک بر صفر از ایران برد.

باید منتظر بود و دید که در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر هم صحنه ماندگاری برای فوتبال ایران رقم خورد یا نه. تیم ملی فوتبال کشورمان در این دوره با تیم‌های انگلیس، ولز و آمریکا همگروه است و روز ۳۰ آبان در اولین بازی به مصاف انگلیس خواهد رفت و ۴ و ۸ آذر هم با ولز و آمریکا بازی می‌کند.