ایران، یادآور خاطره ۴۰ سال پیش انگلیس/شاگردان کی‌روش اولین برد اروپایی را می‌خواهند

تیم ملی انگلیس بعد از ۴۰ سال مقابل حریفی از قاره آسیا به میدان خواهد رفت.

تیم ملی فوتبال ایران مثل دوره گذشته جام جهانی، در این دوره نیز با دو تیم اروپایی همگروه شده، ولی تیم سوم برخلاف روسیه، به جای قاره افریقا از قاره امریکاست. شاگردان کی‌روش فردا اولین دیدار خود در دور گروهی را مقابل انگلیس برگزار خواهند کرد؛ تیمی که در طول ادوار قبلی جام جهانی تنها یک بار مقابل حریفی از آسیا به میدان رفته است.

اگر قرعه‌کشی جام جهانی ۱۹۸۲ به گونه دیگری رقم می‌خورد و در آن دوره کویت با انگلیس همگروه نمی‌شد، حالا ایران به اولین حریف آسیایی سه شیر‌ها در تاریخ جام جهانی تبدیل می‌شود. آنها، اما ۴۰ سال پیش در دور گروهی جام جهانی به مصاف کویت رفتند و توانستند این تیم را با نتیجه ۱-۰ شکست دهند.

به این ترتیب بازی با ایران در اولین روز جام جهانی ۲۰۲۲ می‌تواند یادآور خاطره‌ای دور از چهار دهه قبل‌تر برای تیم ملی انگلیس باشد. این تیم تک تقابل خود با حریفان آسیایی را با پیروزی پشت سر گذاشته، اما قطعا ایرانِ فعلی با کویتِ آن دوران که به عنوان حریفی آسیایی مقابل انگلیس قرار گرفته بود، تفاوت‌های بسیار زیادی دارد و شاگردان ساوت‌گیت باید برای تک تک لحظات کار برنامه داشته باشند.

در سمت مقابل، ایران ۶ بار در تقابل با اروپایی‌ها در جام جهانی متحمل ۶ شکست شده و در دو بازی نیز مساوی کرده است. انگلیس به پشتوانه دیداری که از زمان آن خیلی می‌گذرد به دنبال تجدید برد‌های خود مقابل حریفی از آسیا است. ایران در این دیدار به دنبال اولین برد تاریخ خود مقابل حریفی اروپایی تلاش خواهد کرد و انگلیس نیز به دنبال تکرار پیروزی ۴۰ سال قبل مقابل حریفی از قاره آسیاست.