ایران مقابل انگلیس یا می‌برد یا می‌بازد؟

تیم ملی ایران با پیراهن دوم خود در اولین بازی مرحله گروهی جام جهانی ۲۰۲۲ به میدان خواهد رفت.

تیم ملی ایران روز دوشنبه در ورزشگاه خلیفه مقابل شاگردان گرت ساوت‌گیت به میدان خواهد رفت. در این بازی شاگردان کی‌روش یک دست قرمز خواهند پوشید و انگلیس با لباس اول خود که سفید است وارد زمین خواهد شد. تا کنون در ۶ بازی از ۱۵ بازی تیم ملی در جام جهانی، لباس قرمز را به تن بازیکنان دیده‌ایم.

تیم ملی فوتبال ایران در گروه دوم جام جهانی ۲۰۲۲ با تیم‌های انگلیس، ولز و آمریکا همگروه است. رنگ لباس سه تیم از این گروه سفید است و همین باعث شده تا تیم ملی حداقل در یک بازی با لباس دوم خود (قرمز) به میدان برود. بر اساس اعلام فیفا این اتفاق را در بازی اول مقابل انگلیس شاهد خواهیم بود.

تیم ملی ایران

جالب اینجاست که تیم ملی با لباس قرمز تاکنون هیچ‌گاه با حریفان خود در جام جهانی مساوی نکرده است. پنج باخت و یک برد حاصل کار بازیکنان ایران با لباس قرمز در ادوار جام جهانی بوده است. این در حالی است که با لباس سفید، پراکندگی نتایج را شاهد هستیم. چهار مساوی، یک برد و چهار باخت، نتایجی است که ایران با لباس اول خود کسب کرده است.

تیم ملی ایران

ایران برای اولین بار با لباس قرمز مقابل پرو در جام جهانی ۱۹۷۸ شکست خورد و سپس در جام جهانی ۱۹۹۸ اولین برد خود در این رقابت‌ها را با پیراهن قرمز مقابل امریکا کسب کرد. این تیم سپس چهار باخت با لباس دوم خود داشته و دیگر بردی به دست نیاورده است. به این ترتیب باید دید در بازی با انگلیس آیا طلسم لباس دوم شکسته می‌شود و ایران می‌تواند با امتیاز زمین بازی را ترک کند یا خیر.

تیم ملی ایران

نتایج کسب شده با لباس قرمز: ۵ باخت، یک برد
ایران ۰-۴ پرو (۱۹۷۸)
ایران ۲-۱ امریکا (۱۹۹۸)
ایران ۰-۲ آلمان (۱۹۹۸)
ایران ۱-۳ مکزیک (۲۰۰۶)
ایران ۰-۱ آرژانتین (۲۰۱۴)
ایران ۰-۱ اسپانیا (۲۰۱۸)

نتایج کسب شده با لباس سفید (۱ برد، ۴ مساوی، ۴ باخت)
ایران ۰-۳ هلند (۱۹۷۸)
ایران ۱-۱ اسکاتلند (۱۹۷۸)
ایران ۰-۱ یوگسلاوی (۱۹۹۸)
ایران ۰-۲ پرتغال (۲۰۰۶)
ایران ۱-۱ آنگولا (۲۰۰۶)
ایران ۰-۰ نیجریه (۲۰۱۴)
ایران ۱-۳ بوسنی (۲۰۱۴)
ایران ۱-۰ مراکش (۲۰۱۸)
ایران ۱-۱ پرتغال (۲۰۱۸)